Pokud patříte mezi tu skupinu televizních diváků, která u seriálu The Walking Dead (v českém překladu Živí mrtví) s nadšením vydržela i po příchodu hlavních postav do Terminusu, potom moc dobře víte, že v tu dobu se do naší oblíbené skupinky zamíchaly mnohé další postavy. Kolem nich se pak točí nová hra posvěcená přímo AMC, tedy oficiálním tvůrcem televizního seriálu The Walking Dead.
I přestože prim v The Walking Dead No Man’s Land hrají nové postavy, dostane se i na staré známé. Kupříkladu zezačátku vám hodně pomůže Daryl, jeden nejpopulárnějších aktérů seriálu, velmi spolehlivý člověk a skvělý lovec, kterého byste v případě zombie apokalypsy chtěli mít při sobě. Právě díky Darylovi se pak dozvídáte, že zombie apokalypsa pokračuje a lidstvo volá po obnově. Vaším úkolem bude velet celé jedné skupině přeživších a to jak v boji, tak i mimo něj.Walking Dead No Man’s Land se dělí na dvě části. V první z nich se staráte o svou skupinu, respektive o svoje město a lidi v něm. V té druhé potom navštěvujete různé lokace a bojujete se zombie neřádstvem a to tahovým způsobem. Walking Dead No Man’s Land je tedy budovatelská a tahová strategie pro Android v jednom balení.
Takže co tu máme, vezměme to hezky popořadě. Při útěku z Terminusu se zabarikádujete na jiném místě, hezky postavíte polty a další zátarasy, aby vás zombie nedostaly a pak začnete budovat všechno potřebné. Vaše nové útočiště, město, do kterého budete přijímat nové přeživší, nebo z něj vykazovat nehodící či neposlušné lidi. Na Zemi teď není zrovna pohodlně, takže člověk se s tím moc nepáře (i když pokud vyhodíte nějakou postavu, na níž jste byli zvyklí, tak vás to zamrzí – asi jako ve skutečnosti).
Tímto prvkem Walking Dead No Man’s Land slušně imituje genialitu XCOM: Enemy Unknown, konkrétně její práce se skupinou. Stejně jako v ní totiž s poddanými splynete v jedno tělo i v jednu duši a to nejen díky tomu, že je pravidelně budete brát do boje, ale že se s nimi budete setkávat uvnitř tabulek.
Hrrr na zombie!
Vedle toho, že v základním táboře vystavujete nové budovy, které potřebujete pro pěstování jídla (záhony), pro vylepšování zbrojení (zbrojírna), pro léčení lidí (nemocnice), pro sbírání zkušeností (stany) atd., zde taktéž připravujete svoje „poddané“ na souboje. To znamená, že jim připravujete a upgradujete zbraně a vybavení, cvičíte je na vyšší levely a nakonec si i vybíráte, kdo s vámi půjde na misi.
Na začátku v táboře můžete mít pouze 6 lidí, přičemž začínáte tuším se čtyřmi a ostatní si do skupiny naverbujete skrze vysílačky. Každý z těchto lidí patří do některé ze skupin, například střelci, bojovníci s bodnými zbraněmi a tupými zbraněmi. Tyto skupiny pak definují způsob jejich boje, ale také výhody.
Střelce můžete vybavit pouze střelnou zbraní a v misi pak střílejí. Tím mohou napáchat poměrně vysoké poškození a hezky z bezpečí a to i většímu množství nepřátel, kteří stojí v lajně za sebou. Nevýhodou této skupiny je potom ze seriálu moc dobře známá věc – s každým výstřelem se ke střelci stahují nové zombie, takže je třeba se zbraní zacházet opatrně.
Lidé s bodnými zbraněmi můžete vybavit noži a tomu podobnými nástroji. Tito lidé jsou velmi silní, se zbývajícím akčním bodem často dokážou vracet nebo předcházet úderu zombie, který na ně v době nečinnosti zaútočí. Za zjevnou nevýhodu těchto lidí nelze považovat nic. Osobně jsem si je volila nejčastěji, i když jsem je prokládala jinými „povoláními“.
Lidé s tupými zbraněmi, jako jsou například baseballové pálky, jsou schopni protivníky vyřadit z provozu i na několik kol. Problém je, že tyto údery jsou jen málokdy smrtící, což znamená, že po omráčení potřebují ještě alespoň jeden úder (a nebo od nich během jejich „nečinnosti“ prostě utéci).
Stavba misí a vaší družiny
Jak už jsem řekla, za nejužitečnější pěšáky považuji lidi s noži. Nicméně tito lidé potřebují doplnit vhodnými kolegy a to v závislosti na stavbě misí, případně i na dalších podmínkách jako jsou rozmanité úkoly (sebrat všechen loot, otevřít dveře a zachránit rukojmí, proplížit se nepozorovaně ven ze stavení atd.).
Členitost misí, rozmanití nepřátelé a také hromada možností stran vlastní útočné čety hře vdechuje příjemný mix komplexnosti a náročnosti. Přibližně od třetího souboru misí už o úkolech budete muset přemýšlet a detailně se připravit na každou z nich.
V tomto směru se dá Walking Dead No Man’s Land zařadit mezi nejlepší tahové strategie pro Android, nehledě na to, že určitě patří i mezi nejlepší zombie strategie pro telefony. Jediné, co by vás mohlo trošku zklamat, je nutnost grindování v případě, že nejste ochotni za hru platit.
Walking Dead No Man’s Land je zombie hra pro Android zdarma
Vývoj free-to-play her v poslední době nás naučil, že ne všechny hry zdarma jsou skutečně zdarma. Takže jak to je s Walking Dead No Man’s Land? Odpověď je poměrně jednoznačná, i když zarytí hráči tzv. prémiových her asi nebudou hýkat blahem.
Mikrotransakce ve Walking Dead No Man’s Land jsou navázány k zlatým cihlám, kterými si můžete hraní zpříjemnit hned několika směry. V první řadě jde k urychlování stavění, léčení a dalších dílčích věcí. Díky mikrotransakcím jako byste přetočili čas dopředu, čímž se vyhnete otravnému čekání. Dá se říci, že všechno, co ve hře dáváte stavět/vyrábět/vyplnit můžete díky zlatým cihlám zcela přeskočit. V druhé řadě pak jde o levelování vašich hrdinů, díky čemuž se propracujete k pokročilým schopnostem a lepším statistikám.
Právě levelování hrdinů je poměrně důležité, neboť se na něj váže postup misemi. Do některých z nich se prostě nedostanete, pokud nemáte dostatek lidí na určitém levelu, a to ani kdybyste se rozkrájeli. Ve hře jsou sice k dispozici mise pro grindování, tedy postranní mise, v nichž sbíráte především zkušenosti, jenže tyhle mise se dost často opakují, nehledě na to, že než dostanete třeba tři postavy na čtvrtý zkušenostní level, budete čekat dlouhé dny.
Samozřejmě neříkám, že jalové jsou všechny vedlejší mise, to rozhodně ne. Třeba dvě tři denně vás rozhodně budou bavit. Jenže pokud si dáte za cíl vydělat si hraním v kuse na vylepšení jednoho hrdiny, tak z toho nemusíte být zrovna nadšeni. Co z toho vyplývá? Walking Dead No Man’s Land je skvělá hra na pár minut denně, také se vám bude skvěle hrát, pokud sem tam nějaké ty peníze pustíte (a nemyslím teď tisíce – stačí dobře přemýšlet), nicméně pokud čekáte, že u hry budete trávit hodiny denně bez zaplacené koruny, tak se možná zklamete. Slovo „možná“ píši záměrně, protože se určitě najde někdo, kdo se do hry tak zamiluje, že mu tohle grindění vadit nebude. Nehledě na to, že každý z nás je jiný a každý má jiné preference, že?
Walking Dead No Man’s Land je super hra se super zasazením
Přiznám se bez mučení. Miluji seriál The Walking Dead a to, i přestože to s ním jde (kvalitativně) těžce z kopce. Také miluji zombie a vůbec motiv apokalypsy a postapokalyptické snahy o přežití a to v jakékoliv podobě. Zombie hry jsou tedy mým hlavním cílem, ať už hraji na jakékoliv platformě. Co se týče zombie na mobilech, Walking Dead No Man’s Land považuji za velmi kvalitní kousek. Vlastně není moc her, které by tento titul dokázaly předčit a to včetně kvalitní The Walking Dead od Telltale Games a The Walking Dead: Assault od Skybound LLC. Pokud na tom jste stejně jako já, hru si maximálně užijete. To mi věřte.
The Walking Dead No Man’s Land
Hratelnost - 95%
Grafika - 73%
Hudba a zvuk - 76%
Originalita - 85%
82%
Pecka!
Kvalitní tahová a budovatelská strategie v jednom balení. Walking Dead No Man’s Land má skvělé zasazení i zábavné principy, jediné co trošku zamrzí, je nutnost hooodně dlouhého grindování v případě, že za hru nechcete platit.