Videohry mají své vlastní trendy. Některé z nich, stejně jako trendy v jiných oborech včetně módy a umění, zasahují širší okolí (retro), zatímco jiné jsou specifické pouze pro ten který obor. V případě videoher je specifickým trendem žánr survival her, kde se lidé mohou dostat do situace skutečné nouze a vyzkoušet si, jak by pro ně bylo těžké se s takovou situací vyrovnat.
Jednou z typických survival her byl třeba i Minecraft. Právě jeho vydání bylo jedním z hlavních spouštěčů trendu survival her, který v současné době sice pomalu utichá, ale přesto je stále přítomen.Minecraft měl hromadu následovníků, kteří základní model sbírání surovin, výstavby pokročilých předmětů a veškerých snah o přežití v neprobádané krajině jistým způsobem upravovali. Jedním z těch odvážnějších a kreativnějších následovníků byl tým německých vývojářů sdružených pod hlavičkou Klei Entertainment. Ten nám před dvěma lety přinesl závratně originální survival hru Don’t Starve.
Jak šel čas s Don’t Starve
Jak už bývá zvykem, survival hra Don’t Starve debutovala na počítačích. Odtud se dostala na konzole PlayStation 4 a Xbox One, aby se o několik měsíců později objevila také na zařízeních s iOS a Androidem.
Don’t Starve je jeden z mých nejoblíbenějších titulů napříč všemi platformami. Tuto survival hru jsem postupně hrála na všech jmenovaných platformách a musím říct, že se jedná o jeden z mála případů, kdy byla původní hra převedena na všechny platformy citlivě a prakticky bez chyby. Od začátku mi ale bylo jasné, že vzhledem k formátu hry se Don’t Starve bude nejlépe hodit na mobily, samozřejmě hned vedle počítačů, které autoři dobře odhadli jakožto hlavní základnu. A moje dřívější odhady se potvrdily.
No tak vstávej
Hra začíná vždy stejně. Na začátku se se svojí postavičkou proberete z blíže nespecifického spánku/mdlob a od postavy připomínající mocného čaroděje se dozvíte, že máte vstát a postarat se o sebe. A jelikož den pomalu postupuje a v noci na vás útočí nepřátelé, nic jiného vám nezbude.
Jakmile se postavíte na nohy, začnete sbírat suroviny, jako jsou kameny a klacíky. Z nich si postavíte první sekeru, kterou pak porazíte strom a rozsekáte ho na polínka. A z nich si v noci, společně s chuchvalci slámy, založíte oheň, který vás ochrání před nebezpečnými stíny (nepřáteli), ale i před zimou a prochladnutím.
Postupem času budete přicházet i na další posloupnosti. Ze slámy se dá vyrobit provaz, z nějž zase vyrobíte past na králíky. Chyceného králíka potom můžete hodit na rožeň a sníst, čímž zvednete jednu ze základních statistik.
Na čem v Don’t Starve záleží?
V Don’t Starve se v první řadě snažíte přežít, což znamená držet se v bezpečí (zdraví) a mít v pořádku i další statistiky, kterými jsou hlad, sucho (zima) a psychická pohoda. Každá ze statistik se zvyšuje/udržuje u vysokých hodnot různými prostředky – když máte hlad, tak se najíte, když je vám zima, tak se oblečete atd.
Prostředků k řešení jednotlivých situací je mnoho. Liší se náročností na přípravu, ale obvykle také účinností. Takže zatímco snězení bobulí vám zvýší jen 10 bodů hladu, upečené králičí nožičky vám zvýší 30 bodů hladu a 20 bodů zdraví (tyto hodnoty nejsou přesné) atd.
Postupem času si vybavení vylepšujete, díky čemuž se stáváte odolnějšími. Díky tomu získáváte i další možnosti, které vám byly dříve skryty. S pokročilým krumpáčem můžete kupříkladu rozsekat kameny, které jste se základním vybavením zpracovat nemohli. A tím se dostanete třeba k těžbě zlata potřebného pro další pokročilé vybavení.
Překvapivé zakončení
Don’t Starve se od začátku jeví jako hra neomezených možností. Nechá vás bez zjevného omezení hrát přesně tak, jak si usmyslíte. Na rozdíl od Minecraftu však Don’t Starve disponuje položkou, která se jmenuje permanentní smrt. To znamená, že jakmile vás někdo zabije, ztrácíte veškerý postup a začínáte hrát od začátku. Smrt přitom nelze žádným způsobem obejít, třeba stavbou postele, kde byste se po smrti objevili jako v Minecraftu.
Permanentní smrt se může zdát jako otrava, ale v případě této hry má svoje opodstatnění. Během každého rozehrání sbíráte zkušenosti, které se vám po smrti přičtou k vašemu hráčskému účtu a jednou za čas otevřou některou z nových postav. Kromě základního Wilsona si postupně zpřístupníte třeba Wendy, která je odolná proti ohni, nebo Maxwella, odolného siláka, který ovšem často trpí hladem.
Každá z postav má své vlastní statistiky a speciální schopnosti a dovednosti, každá je přitom určená pro trochu jiný druh hraní. A je zábava všechny tyto rozdílnosti objevovat a používat. Kromě toho se po čase dozvíte, že Don’t Starve má dokonce i zakončení, k němuž můžete, ale také nemusíte dojít.
Vlastní hra je nejlepší
Don’t Starve má jako správná survival hra možnost nastavit si své vlastní prvky. A to do posledního detailu. Minimálně na začátek vašeho putování vám doporučuji tuto možnost využít, abyste se mohli lépe soustředit na všechny maličkosti.
V první řadě bych vám doporučovala vypnout příchod zimy, která vyžaduje, abyste byli dobře oblečení a abyste měli dostatečné zásoby potravy. V zimě totiž nemůžete pěstovat suroviny a ani bobule na stromech nevisí.
Jako další bych vám poradila pohrát si s nastavením nepřátelských jednotek a s hustotou surovin, jako jsou mrkve nebo kameny, které potřebujete k zahnání hladu a ke stavbě nového vybavení v počátcích hry. Najít kámen je občas dost těžké, a když člověk ještě pořádně neví, co po vás daná hra chce, může vám to zbytečně házet klacky pod nohy.
Don’t Starve – hra neomezených možností
Jak už bylo napsáno, v Don’t Starve si můžete dělat, co jenom chcete. Hlavní je však boj o přežití. Tato survival hra obvykle nabízí obrovské herní pole, kde se nachází různé biomy po vzoru Minecraftu, na něž se dále vážou vlastní květiny a zvířata a nebezpečenství, jako jsou po zadních chodící prasata nebo vzteklí pavouci.
Jedním z hlavních nepřátel může být rozlehlé prostředí samo o sobě, ale v tom vám může pomoci přiložená in-game mapa (nechci psát mini-mapa, protože se jedná o maxi-mapu).
Tvůrci v Don’t Starve hráče dokázali skvěle motivovat tím, že do hry zakomponovali získávání zkušeností po smrti postavy. Připravte se, že v Don’t Starve budete hodně umírat. Než si osaháte všechny herní mechaniky a pochopíte, jaký význam mají jednotlivé prvky, chvíli vám to bude trvat. Objevování je přitom jednou z nejzábavnějších věcí, a to i pokud budete všechno hledat v herní Wikipedii nebo v komunitních fórech.
Skvělá grafika, výborné ovládání
Jedním z otazníků, který nad Don’t Starve před vydáním visel, bylo ovládání. Ačkoliv se principy dotykové platformy skvěle hodí pro převedení ovládání z počítačů, respektive z kurzorů a myší, autoři s touto činností mívají časté problémy.
V případě Don’t Starve však proběhlo všechno na jedničku. Ovládání je přesné, zadávání příkazů probíhá bez zaváhání a překvapilo mě dokonce i to, že tvůrci i na menších displejích dokázali zachovat dostatečnou přehlednost.
Speciální kapitolou je grafické zpracování. Don’t Starve disponuje jedinečným grafickým stylem, který je nenáročný, ale také líbivý. Tento grafický styl byl převeden v měřítku 1:1, přičemž kouzlo nevyprchá ani na rozehrání číslo 10 001.
Vzhledem k dvourozměrné grafice a čistému grafickému stylu bez zbytečných detailů je Don’t Starve navíc nenáročná na hardware, takže ji rozjedete i na průměrné šunce. Osobně jsem hrála na telefonu LG G4, který v současné době již nepatří mezi špičku a hra šlapala naprosto ukázkově.
Nejlepší survival strategie? No přece Don’t Starve!
Don’t Starve je v mých očích nejlepší survival strategie pro Android, ale i pro další herní platformy. Když vám řeknu, že mám tuto hru zakoupenou na počítači, PlayStationu 4 i na Androidu, možná si poklepete na čelo, ale dobře to ilustruje moje zapálení pro tuto hru.
Osobně se velmi těším, až na Android dorazí také Don’t Starve DLC s názvem Shipwrecked, které do hry přidává tropické ostrovy, monzunové deště, exotické potraviny a zvířata a mnoho dalších věcí. To je ale otázka vzdálené budoucnosti a námět na docela jiný článek.
Tuto recenzi nemůžu zakončit jinak než vřelým doporučením, abyste si tuto hru určitě koupili. Nabízí spoustu zábavy a i dostatečně originální a chytlavou hratelnost.
Don’t Starve
Hratelnost - 99%
Grafika - 99%
Hudba a zvuk - 99%
Originalita - 99%
99%
Pecka!
Jedna z nejlepších survival her s prvky real-time strategií, která si vás podmaní vysokou návykovostí i neokoukaným grafickým zpracováním.