Definovat nejlepší závodní hru pro Android je jednoduché. Jedná se o titul, který skvěle vypadá a ještě lépe zní, kromě toho však nabízí i obrovskou porci zábavy. Kvalitní závodní hra vás vtáhne a už nepustí. Jakmile se v ní proženete městem rychlostí 340 kilometrů v hodině, nadledviny vám tělo zaplaví adrenalinem a svůj příděl sníží teprve, až budete v cíli. A právě na tento typ závodních her jsme se v tomto článku zaměřili. Jestliže hledáte inspiraci pro své závodní dýchánky, nemůžete vybrat líp.
Real Racing 3
Už z názvu samotné hry je patrné, na co autoři hry cílili především. Série Real Racing 3 na mobily přináší reálné okruhy, automobily, grafické zpracování a nakonec i jízdní modely.
Ve hře najdete desítky licencovaných tratí, po nichž se budete prohánět v těch nejlepších žihadlech od Ferrari, Porsche, Lamborghini, Bugatti, Audi či Mercedes-Benz. Řady těchto automobilů i licencovaných okruhů se navíc neustále rozšiřují skrze početné updaty.
Hlavním tahákem Real Racing 3 co do hratelnosti jsou multiplayerová klání, v nichž o vítězi často rozhodují setiny vteřiny. Pokud přitom budete šikovní a získáte pro sebe ty nejvyšší příčky, lehce proplujete free-to-play prodejním modelem a za hru skutečně nebudete muset platit.
Asphalt 8: Airborne
Série závodní her Asphalt je asi jediným přímým konkurentem série Real Racing, a to i přestože tyto hry cílí každá na jiný druh lidí. Jak už jsme řekli, Real Racing 3 se snaží být po všech stránkách co nejvěrnější, Asphalt 8: Airborne se pak nebojí pořádné „divočiny“. Společným bodem těchto dvou her jsou přitom vysoké produkční hodnoty – jak Electronic Arts (Real Racing) tak i Gameloft (Asphalt) na hrách nešetří, což se odráží v nádherném grafickém zpracování, licencovaných automobilech a rozmáchlých možnostech.
Asphalt 8: Airborne je čistě arkádová závodní hra. Není jí cizí frenetické adrenalinové běsnění, během něhož automobily létají vzduchem, a když už se náhodou tu a tam ocitnou na zemi, alespoň se na sebe nalepí blatník na blatník.
Ve hře je opět k dispozici hromada licencovaných aut včetně těch v nejrychlejší továrně vyráběných automobilů na světě (Lamborghini Veneno, Bugatti Veyron, Audi R8 LMS Ultra nebo Pagani Zonda R). Tyto automobily si navíc budete moci vylepšit hromadou možných drobností, což vás společně s návykovou hratelností dokáže zacyklit v klasickém hráčském prokletí jménem „ještě jednu trať a jdu spát“.
Need for Speed: No limits
Need for Speed je jednou z nejznámějších značek závodních her pro počítače a herní konzole. Na těchto herních platformách obvykle vyniká špičkovým grafickým zpracováním a zábavným, silně arkádovým jízdním modelem (i když kvalita nových her stále kolísá). Tyto ingredience si přitom světoznámá série závodních her přinesla i na mobily s Androidem.
Na první pohled vás Need for Speed: No Limits uvítá velmi detailní grafikou, na ten druhý potom licencovanými automobily (Ford Mustang GT, Mercedes-AMG GT nebo McLaren 650S) a šílenostmi, za jejichž pomoci se pokusíte nechat za zády všechny na trati. Need for Speed: No Limits má totiž poměrně originální ovládání – plyn se přidává automaticky, takže na hráči je zatáčet, aktivovat nitro a co nejprecizněji provádět drifty, což je naprosto skvělé.
Pokud vás Need for Speed: No Limits zaujala, přečtěte si naši recenzi. A nebo rovnou stahujte, světe, div se, ale jedna z nejlepších závodních her pro Android je k dispozici zdarma.
CSR Racing
Pamatujete si na stařičký Drag Racing? Tak CSR Racing je jeho nejlepším nástupcem. Co to znamená? Závody na krátké vzdálenosti proti jednomu jedinému soupeři. Klíčové je v tomto případě včasné řazení a dobré načasování zrychlení. Mezi závody pak samozřejmě můžete nakupovat početné upgrady, které vaše výsledky ještě zlepší. K dispozici je pěkná hromada věcí od lepších kol, převodovky, motoru až po snížení váhy automobilu.
A kdyby vás náhodou vaše současná kára přestala bavit, můžete si pořídit nějakou lepší – ať už klasickým nákupem v autosalonu, tak i účastí v závodech „vítěz bere vše“. Netřeba dodávat, z kterého železného oře vás bude více hřát u srdce.
TIP: Série CSR Racing má hned několik dílů, z nichž každý se věnuje trošku jinému typu automobilů. Nejnovějším přírůstkem do rodiny CSR Racing je hra s podtitulem Classics. V ní můžete závodit s klasickými automobily.
Death Rally
Také kořeny závodní hry Death Rally sahají ke klaským PC. V roce 1996 ji tam totiž přinesli borci z Remedy (Alan Wake, Max Payne atd.). Pokud jste v té době na počítačích hráli, tohle závodní pozdvižení jste pravděpodobně sami hráli. Aby také ne, jednalo se o to nejlepší, co v té době bylo k mání. A Death Rally pro mobily je vlastně to samé, jenom v lepší grafice a možná i s většími možnostmi.
Základem Death Rally jsou klasické závodní okruhy, na které koukáte pohledem shora. Maličké automobily na nich mohou zvítězit klasickým způsobem, ale také dosti netradičně tím, že své rivaly prostě všechny zničí ještě před cílovou páskou. Dovoleno je přitom úplně všechno – postrkování, střílení a dokonce i kladení min. Troufnete si na takovou likvidaci?
Carmageddon
Když už jsme u těch nečestných způsobů závodění, musíme přidat ještě jeden naprosto bezvadný závodní titul. Nejedná se samozřejmě o nic menšího, než o legendární Carmageddon, mobilní předělávku jedné z nejlepších klasických her pro počítače.
Tato hra vzbudila značné kontroverze. V několika zemích byla docela zakázána, v jiných ji potom regulační komise pustily na trh pouze pod podmínkou, že ji tvůrci jistým způsobem změní. Jak je to možné? V Carmageddonu totiž vedle závodění přejíždíte nebohé chodce, kteří vám zvedají časový limit. Přejíždění nevinných osob zde proto není možností, ale herním prvkem, což je sice brutální, ale také naprosto geniální. A když nebudete mít dost, můžete si pořídit rozličné power-upy a vedle přejíždění nebohé občany kosit třeba elektrickými výboji nebo obří koulí s bodáky. Neohrnujte nos, neděste se, ale běžte si to zkusit!
Colin McRae Rally
Colin McRae byl čtvrtým nejúspěšnějším rallye závodníkem v historii. Ještě předtím, než při pádu svého vrtulníku zemřel, stihnul vdechnout jméno jedné závodní sérii. Nejedná se samozřejmě o nic menšího, než je Colin McRae Rally, která se i přes značné překážky nedávno podívala i na mobily. A nutno podotknout, že úspěšně.
Colin McRae Rally je přesně to, co byste od ní podle názvu čekali. S legendárním Colinem v ní vyjedete na časové zkoušky, v nichž musíte držet pedál na podlaze, i kdybyste nechtěli. Každá setinka sekundy zde totiž může rozhodnout o vítězi, nehledě na to, že správní závodníci se rychlosti nebojí. No ne?
Pokud o hře ještě nejste přesvědčeni, jenom dodáme, že obsahuje licence všech zajímavých rallye značek včetně Fordu, Mitsubishi nebo Subaru a samozřejmě i tratí (Korsika, Austrálie, Řecko atd.). O správnou atmosféru je tedy také postaráno, zvednete vhozenou rukavici a pokusíte se zaútočit na přední příčky?
Reckless Racing 3
Reckless Racing 3 je Death Rally podobná závodní hra, ve které nestřílíte a ani jinými způsoby nepodvádíte, ale spíše se soustředíte na samotné ježdění. A to je na ní skvělé. Závody v Reckless Racing 3 jsou takové více uhlazené, dávají hráčům možnost přijít s vybroušeným řidičským stylem, díky čemuž se budete cítit jako skuteční profesionálové.
V případě Reckless Racing 3 se můžete dále těšit na celkem 28 zajímavých automobilů, mezi nimiž nechybí zástupce klasických bouráků, dodávek, sporťáků a dalších speciálů. Ty pak budete prohánět po 6 různých prostředích, která jsou plná cest, a tak nabízejí rovných 36 cest.
O tom, že tvůrci ze studia Pixelbite s Reckless Racing 3 uhodili hřebíček na hlavičku, svědčí i desítky tisíc spokojených hráčů na Androidu. Reckless Racing 3 se zkrátka mezi nejlepší závodní hry pro Android jistojistě hodí!
SBK15
Nevíme proč, ale závodních her s motorkami na mobilech moc není. A to je vážně škoda. Motorky totiž mají co nabídnout, což skvěle ilustruje titul SBK15. Oficiální hra světového šampionátu superbiků, to není jenom plná licence (pochopitelně nechybí ani takové značky jako Aprilia, Kawasaki, Ducati, Suzuki nebo BMW) včetně všech známých tratí, ale také hodiny skvělé zábavy, za níž stojí vypiplaný, i když dostatečně přístupný jízdní model motorek.
Přiznejme si – motorky jsou na okruzích živější než automobily, což vám právě tento titul nechá řádně pocítit – se všemi výhodami i nevýhodami. Pokud tedy do zatáčky zapomenete přibrzdit, ocitnete se v hrazení, respektive v náspu u trati. Nemůžeme si pomoct, ale nám se tento přístup neskutečně líbí.
Riptide GP2
Pokud jste měli pocit, že v našem výběru jsou stále ty samé závodní hry, potom je načase vaše pochybnosti rozbít. A čím jiným bychom to mohli udělat lépe než neskutečně návykovou a graficky vycizelovanou závodní hrou Riptide GP2.
V Riptide GP2 nebudete závodit v automobilech a dokonce ani na motocyklech. V této hře dokonce budete muset zapomenout na to, že byste se proháněli po zemi. Jedná se totiž o závodní hru, v níž budete velet svému vodnímu skútru. Díky vodě je „jízdní“ model docela jiný, maličko uvolněnější, s mohutnými skoky a táhlými zatáčkami. Během skoků přitom můžete dělat různé triky, což se společně s vašimi časy odrazí na odměnách a tudíž i na případném upgradování.
Upgradování je příjemným zpestřením, ovšem ve větší části hry vám pomáhat nebude. Tou větší částí samozřejmě máme na mysli multiplayer, v němž výsledky závisí čistě jen na vašich dovednostech v ovládání.
Trial Xtreme 3
Série závodních her Trial Xtreme si dobré jméno založila na nekompromisním fyzikálním modelu. Všechny Trial Extreme hry jsou viděné pohledem z boku a chlubí se velmi věrným chováním motocyklů i řidičů a to na všech překážkách, které cestou potkáte.
Stejně jako ve skutečnosti tak kvůli překonání některých míst budete muset zpomalit, nebo například najet zadním kolem a to požadovaným tempem, přičemž třeba jen jemně přidáte. Dostat se tak ze soustavy klád a kamenů může být dosti zapeklitý úkol – pokud jste někdy hráli kvalitní motokrosovou hru, jistě víte, o čem mluvíme.
Ačkoliv se série Trial Xtreme před pár měsíci rozrostla o čtvrtý díl, do našeho výběru jsme raději zařadili díl třetí. Nejen, že se nám více líbí graficky, ale navíc neotravuje nutností neustálého internetového připojení. Pokud si však chcete zahrát online s přáteli, Trial Xtreme 4 dejte šanci.
Ridge Racer Slipstream
V poslední době se hromada vydavatelů klasických her vrhla i na vydávání her pro mobily. Ve snaze zajistit si alespoň základní publikum, pak často sahají ke klasickým hrám, což je i případ Ridge Racer Slipstream.
Klasické arkádové hře vdechlo Namco Bandai o několik řádů lepší grafiku, spoustu možností upgradování (v nabídce je dokonce i odpružení, asi rozumíte, kam tím mířím…) i přizpůsobení (barvy, laky, obrázky všeho druhu). Kritickým bodem každé závodní hry pro Android je ovšem jízdní model, který je v Ridge Racer Slipstream také naprosto famózní.
Tvůrci se nenechali unést zbytečnými novinkami a ve hře ponechali ten primitivní, ale vzhledem k okruhům a rychlostem, které na nich běžně dosahujete, také velmi obtížný jízdní model. Hlavně díky němu si pak tahle hra drží feeling Béčkové hry v tříáčkovém provedení. Že mi nerozumíte? Tak si Ridge Racer Slipstream vyzkoušejte na vlastní kůži.
Smash Bandits Racing
Už vás nebaví být hodnými řidiči? Tak si sedněte do auta a nechte všechno za zády! A to včetně policejních jednotek, které můžete cestou ještě poškádlit třeba rozbitými svodidly.
Smash Bandits Racing přichází s docela jednoduchou premisou – vaším hlavním úkolem za volantem není setřást všechny ostatní závodníky. Dokonce nejde ani o to setřást policii. Jediné, na čem tu skutečně záleží, jsou diváci. Během vašeho řádění po městě jsou na vás namířeny všechny kamery, přičemž se svým počínáním snažíte upoutat zraky co největšího počtu lidí. Jak to uděláte? To je také poměrně jednoduché (i když se to lépe řekne, než udělá) – prostě budete dělat co největší nepořádek jako správní drsňáci.
Fast & Furious Legacy
Rychle a zběsile, jenom v mobilní podobě. Vaším úkolem ve Fast & Furious Legacy je dát dohromady automobilový gang, který to „nandá“ všem ostatním. Abyste tento plán mohli uskutečnit, budete pochopitelně závodit.
Závody jsou něco mezi CSR Racing a Asphalt 8. Ve hře se nachází přes 50 licencovaných automobilů včetně exotických kousků, které na silnici běžně nepotkáte. Tyto stroje pak budete prohánět po blýskavých tratích nacházejících se na různých místech světa (New York, Rio a další). Vaším úkolem přitom bude protivníky zašlapat do prachu, třeba trošku nečestným způsobem. Jednou z možností je třeba vytlačení protivníka z trati. Závody přitom ctí všechny potřeby dotykové platformy – skvěle se ovládají a moc dlouho netrvají, takže si je můžete ,,střihnout“ v každé volné chvíli.
Slingshot Racing
Mobilní platforma je z pohledu herních vývojářů zatím ještě neprozkoumaná. Dotekové ovládání nabízí hromadu skrytých možností, což znamená i spoustu zajímavých konceptů, na něž tvůrci teprve narazí. Kudy by se mohla ubírat jedna z větví mobilního závodění, nám předvedli kreativní duše z Crescent Moon Games ve hře Slingshot Racing.
Slingshot Racing nabízí závodění jakýchsi bobů. Na hru se díváte pohledem shora a řídíte tak, že tyto boby v příslušnou chvíli zachytáváte za provazy. Díky nim se boby kolem připravených kůlů obtočí a pokračují ve své trajektorii namířené k cíli. Na papíře to zní možná nudně, ve hře se ale rozhodně nenudíte.
Představili jsme vám 15 nejlepších závodních her pro Android. Jak se vám líbí? Našli jste mezi nimi potřebnou inspiraci? Dejte nám vědět v diskuzi!