„Souboj titánů“ napadne vás během úvodního videa mobilní hry Titan Quest, alespoň pokud jste tento film (ať už ten lepší z roku 1981, nebo ten horší z roku 2010) viděli. Hlavní roli v něm totiž hraje krvelačná medúza, která trhá chrabré vojáky na kousky.
Jak se dozvíte později, tato krvelačná medúza má dvě podoby a představuje jednoho z hlavních záporáků hry. Brzy však přijdete také na to, že Titan Quest má se Soubojem titánů podobnou mytologii i některé zvraty. A to už je pořádný důvod pro jeho hraní.
Diablo s řeckými bohy
Pokud bychom měli Titan Quest nějak definovat, nezbude nám, než uvést, že se jedná o RPG hru ve stylu bájného Diabla (tzn. že na dění se díváte shora a jakoby z izometrického pohledu) říznutou řeckou mytologií. V praxi to vypadá tak, že procházíte starověkými vesnicemi, tu si pokecáte s obchodníkem, tu zase s knězem nebo s válečníkem.Jednou za čas potom přijmete úkol, jako třeba jdi na pole a zachraň mého koně, kterého se snaží sežrat bestie. A tak jdete a bestie pobijete a pak se vrátíte k NPC postavě a ta vám za vaši chrabrost a práci dá nějaké zlaťáky. No a za ty si pak koupíte lepší vybavení, abyste mohli svými odvážnými činy pomoci i dalším lidem s většími a většími problémy.
Další skvělá klasická hra od DotEmu
Hra původně vyšla pro počítače, kde se vzhledem k ovládání pouze jediným tlačítkem myši podobala spíše Diablu 1 a Diablu 2. Její mobilní předělávka od DotEmu pak odkazuje spíše na třetí díl Diabla, kde jste hrdinu již ovládali spíše jako v akční hře, nikoliv ve strategii.
Soubojový systém v mobilní verzi Titan Questu je tedy o něco propracovanější než soubojový systém v počítačové verzi, kde jste vše ovládali jen za pomoci levého tlačítka myši. Musím se přiznat, že jsem byla velmi zvědavá, jak se tvůrci s ovládáním na mobilech poperou. A teď musím říct, že nemám žádné výtky – ťapání do herního světa by vzhledem k malému displeji mobilů nebylo zcela ideální a zvolený způsob mi opravdu sedí.
Ovládání v Titan Questu je totiž dobře vyladěné a tlačítka jsou dobře poskládaná, takže není třeba koukat si pod prsty, na co zrovna mačkáte. Tlačítko pro útok navíc stačí držet – postava útočí automaticky jen s malými intervaly a to až do té doby, dokud tlačítko nepustíte. A líbilo se mi také automatické konzumování lektvarů. To bych od dnešního dne klidně zavedla v každé podobné hack-and-slash mobilní hře, ale to bych asi chtěla moc.
Trošku se mi nelíbilo jenom to, že moje lukostřelkyně nezvládala běhat a k tomu střílet. Buď mohla běhat, nebo mohla střílet, což bylo proti početní přesile dost nepraktické. Kdyby šlo útočit z pohybu, dokázala by bez zranění přemoci více nepřátel, ale pak by asi přišlo vniveč automatické léčení prostřednictvím konzumovaných lektvarů.
Různé cesty…
Zmiňovala jsem se, že na začátku hry si můžete vybrat, zda váš avatar bude muž nebo žena. K tomu si můžete vybrat barvu tuniky a potom hurá, vletíte rovnýma nohama doprostřed hry. Žádný výběr zaměření, žádné další přizpůsobování. Možná budete rozčarovaní, ale to se brzy změní.
Výběr zaměření totiž následuje po prvním splněném úkolu. A výběr je to opravdu pěkný, neboť vám jasně definuje příští způsob hraní. Budete spíše silnými bojovníky, kteří se nebojí razit si cestu mezi vojáky jako ledoborec, nebo vám vyhovuje spíše útočení z dálky za pomoci lukostřelby? K dispozici jsou všechny základní směry (boj zblízka, obranné dovednosti, ohnivá magie, chladná a blesková magie, speciální bojové útoky s řeznou zbraní, boj na dálku s lukem, léčení a léčivá kouzla, vysávání života a aury), přičemž své zaměření můžete později dále přizpůsobit.
Při postupu na novou úroveň jste odměněni lepší odolností a třemi body schopností. Ty můžete rozdělit do řad, které si otevřete postupně, jako byste otevírali nové schopnosti. První řada se otevírá jedním bodem, zatímco poslední vás bude stát třeba i osm bodů.
Jak jsem brzy pochopila, v Titan Quest je velmi důležitá specializace. Nesmíte se zlákat spoustou zajímavých schopností, protože potom se vaše postava moc nevyprofiluje a je slabší, než kdybyste ji vylepšili jen v jedné schopnosti, zato ale pořádně.
Osobně jsem zvolila cestu lukostřelce. V této větvi jsem potom kladla důraz na ničivost útoků. S lukostřelkyní se mi hrálo dobře a musím se přiznat, že po čase jsem měla pocit, jako bych neměla přemožitele. Kromě závěrečného bosse v podobě vládce nemrtvých jsem všechny předešlé bossy docela v klidu rozstřílela z bezpečné vzdálenosti (za pomoci automatického léčení).
Když jsem se však plná pýchy vrátila do menu hry, zjistila jsem, že Titan Quest je založený na opětovném hraní. Kromě klasické úrovně totiž můžete hru rozjet také na epickou a legendární obtížnost, v níž se snižuje vaše odolnost, ale za odměnu padají lepší předměty. Skvělá příležitost, jak si hru rozjet s jinými základními vlastnostmi…
Různé předměty
Každá správná diablovka musí mít hodně lootu, tedy předmětů, které padají ze zabitých nepřátel. Titan Quest z této mantry nijak nevybočuje, ba naopak ji zcela respektuje. Při zabití nepřátel tak často narazíte na různé poklady. A ty se rozdělují podle vzácnosti a potažmo i podle barev.
Šedé předměty jsou zcela běžné a brzy se jimi člověk ani neobtěžuje. Bílé předměty jsou také vcelku běžné, jenom mají o něco lepší statistiky, než předměty šedé barvy. Žluté předměty patří mezi nejvyužívanější předměty – mívají unikátní schopnosti a jsou velmi praktické. Zelené předměty se od žlutých liší větším počtem unikátních schopností. Modré a fialové předměty jsou potom zcela speciální, neboť mají ty nejlepší statistiky a zároveň i ty nejlepší schopnosti. Bohužel tyto předměty z potvor padají velmi zřídka a na první rozehrání na ně prakticky nenarazíte. Pokud patříte mezi ochotné sběratele, máte další důvod k opětovnému rozehrání…
Epické dobrodružství s epickou prezentací
Jelikož je Titan Quest velkohrou, která původně vyšla pro stolní počítače, můžeme se těšit ze skvělé prezentace a to i přestože už nějaký ten pátek od prvního vydání uběhl. Titan Quest pro mobily s Androidem obsahuje dlouhé kvalitní videosekvence, v nichž vám je vyprávěn perfektní příběh, za nějž by se nemusel stydět ani scénárista z Hollywoodu. Příběhu Titan Quest nechybí napětí, filozofické úvahy, nečekané zvraty ani trošku toho uklidnění. V tomto směru by se další mobilní hry mohly od Titan Quest učit, protože jejich příběhy této epické story většinou nesahají ani po kotníky.
Také grafika patří k tomu nejlepšímu, co na mobilech aktuálně najdete. Byť hra nemusí působit úplně špičkově (ve smyslu především detailních textur), najednou generuje hromadu různých objektů, živých protivníků a to navíc v polootevřeném světě, kdy se hráči pohybují v podstatě volně mezi několika místy (Řecko, Egypt, Orient a Olymp). Načítání tedy probíhá většinou jen na pozadí hry, což s sebou přináší skvělý herní zážitek, ale také jasné požadavky.
Akční RPG Titan Quest jsem hrála na LG G4 (Qualcomm Snapdragon 808 a 3 GB RAM) a mobil tak tak stíhal. Jak se to projevovalo? Při pohybu ve městě se citelně snižovalo frame rate. Hra se sice nesekala, ale snímkování moje oči občas vnímaly, což u hraní nikdy není dobré. Problém byl potom také s přehříváním. Po asi půlhodině hraní mobil žhnul, že se ho nešlo dotýkat na zádech. Hraní na letitějších zařízeních s Androidem vám proto důrazně nedoporučuji.
Nejlepší Diablo pro mobily s Androidem
Předělávka klasické hry Titan Quest pro mobily s Androidem se povedla téměř na 100 %. Kromě náročnosti na výkon mobilu ji nelze moc co vytknout – hra za těch deset let od vydání původní verze (2006) vůbec nezestárla a DotEmu ji navíc věnovali dostatek péče, takže zvládli zahladit všechny vrásky a mobilům ji dobře přizpůsobit.
Titan Quest je tak nejlepší akční RPG pro Android za posledních několik let a nejspíše i nejlepší diablovka pro Android vůbec. Pokud máte rádi tento typ her, nemůžete Titan Quest opomíjet.
Titan Quest
Hratelnost - 96%
Grafika - 80%
Hudba a zvuk - 82%
Originalita - 87%
86%
Pecka!
Jedna z nejlepších diablovek a jedna z nejlepších klasických her pro mobily s Androidem. Jenom škoda té náročnosti na hardware.