Série Dark Souls se stala jedním nejsilnějších herních trendů posledních let. A to nejen kvůli tomu, že se jedná o extrémně obtížné akční RPG. Hráči si ji pamatují a také bezmezně milují také kvůli způsobu, jakým tato hra pracuje se smrtí hlavního hrdiny.
Smrt hlavního hrdiny v Dark Souls (původně Demon’s Souls) není nevratná a hra vás s ní nijak extra netrestá. Pokud zemřete (což se vám bude stávat opakovaně), hra vás vrátí zpět k vytyčenému „bonfiru“ (nebo-li ohništi), který představuje checkpoint. Odtud se můžete vrátit zpět na místo smrti a sebrat tam vše, o co jste kvůli svému zabití přišli.
Pokud se vám vylosovaný hrdina, nebo jeho atributy moc nezamlouvají, můžete si nechat za mírný poplatek vylosovat někoho dalšího. Jakmile jste spokojeni, tento hrdina se přidá k dvěma dalším hrdinům, kteří čekají, až se budou moci zapojit do hry.
Hrdinové se liší svým zaměřením i základními vlastnostmi. K dispozici jsou válečníci, lučištníci a kouzelníci. Ti se dále liší silou, obratností a dalšími vrozenými vlastnostmi jako jsou zdraví a mana. Společně s tím, jak proplouváte hrou, sbírají tito hrdinové zkušenosti a levelují. Každá nová úroveň hrdinovi přinese vylepšení atributů. Hrdina na levelu 10 tak kupříkladu nebude mít sílu útoku 70, ale hned 185 atd. Umírání s pokročilými hrdiny se proto nevyplácí, i když nám autoři alespoň poskytují dostatečný prostor pro to, abysme i s úplným nováčkem mohli pomalu nabrat síly a dostat se na pokročilou úroveň. V tom případě však přichází na řadu grindování, které některé hráče může už z podstaty věci nudit.
Předchozí řádky by v některých čtenářích mohly probudit pocit, že Legacy Quest vás bude drtit. Proto znovu zdůrazňuji, že tato hra není přehnaně obtížná. Na normální obtížnost budete umírat jen zřídka, přičemž k ruce budete mít velkou spoustu duší, takže určitě nebudete nuceni opouštět své oblíbené postavy. Pravé peklo nastane až ve chvíli, kdy se vrátíte do hry za vyšší obtížnosti. Pokročilé hrátky v Legacy Quest jsou dosti nesmlouvavé, i když na obtížnost Dark Souls série ani tak nedosahují, což je dobře. Ovládání her na dotekových zařízeních je samo o sobě obtížnější, takže občasné ústupky jsou na místě.
Sešli kouzlo, sekni, vystřel
Soubojový systém však zdaleka nejvíce definují pokročilé schopnosti a dovednosti. K dispozici je jich hned 5, přičemž všechny si vybíráte sami z nabídky, kterou si postupně otevíráte. Pokročilé schopnosti a dovednosti náleží ke třem různým třídám a nosit je může každý hrdina, nicméně pravda je taková, že k některým bojovníkům se hodí, zatímco k jiným nikoliv. Pokud například kouzelníkovi dáte schopnost útočné pasti, která způsobuje zranění na blízko, nebude to tak účinné, jako pokud tuto schopnost vložíte do slotu válečníkovi, co se v blízkosti nepřátel pohybuje neustále.
Zpočátku pochopitelně budete rádi alespoň za něco, neboť schopností nebudete mít otevřeno zase tolik. Ale jakmile se vám podaří otevřít více různých specialit, budete z nich pečlivě vybírat každému hrdinovi (a přitom těžit z jejich podstaty).
Speciální schopnosti a dovednosti se vám po výběru do slotů zobrazí v ovládacím schématu vedle virtuálního tlačítka pro klasický útok. Tlačítka pro speciální schopnosti jsou pochopitelně o něco menší (tento způsob ovládání je zcela běžný, setkáte se s ním například i v sérii Dungeon Hunter), přesto se tlačítka velmi dobře ovládají i bez zpětné vazby, takže si souboje skvěle užijete a vychutnáte si třeba i pokročilejší variace, jako úskoky stranou spojené s výpady z boku atd.
Ovládací schéma Legacy Quest je perfektní. Ovládání nezlobí, ale dělá přesně to, co byste od něj čekali. K dispozici je hromada zajímavých útoků a schopností. A navíc věřím tomu, že i způsob rozložení speciálních schopností i levelování se vám bude líbit – je nenáročný, ale zároveň nabízí dostatek možností přizpůsobení každé jedné herní třídy.
Workshop pro hrdiny
Jakmile se seznámíte s prvními nepřáteli, dostanete se k pokročilejším předmětům jako je brnění, helma, meč, kouzelná hůlka, luk a šíp atd. Tyto předměty pochopitelně padají z nepřátel a truhel, ale můžete si je také vyrobit ze základních součástek. V lobby hry jsou pro to hned tři různé dílny – pro zbraně, brnění a šperky.
Je příjemné, že všechny tyto předměty můžete ještě vyšperkovat a to v budově, která se jmenuje „alchemy“. V ní výměnou za diamanty získáte potřebné bonusy, jimiž vaše předměty podstatně vylepšíte a dodáte jim větší odolnost, obranu, útok atd.
Ačkoliv je ve hře spousta možností rozšíření základní výbavy hlavního hrdiny, hra všechny možnosti podává jednoduše, takže se v ní neztratíte, jako se to občas stává u přebujelých free-to-play her. A oceňuji i to, že si autoři dali práci a pro všechny položky v menu vytvořili skutečné městečko, do nějž logicky rozmístili všechny položky. Vypadá to hezky a hra díky tomu působí seriózněji.
Rozmanitost kostiček
Specifikem Legacy Quest není jenom samotná hratelnost, která se opírá o umírání hlavních hrdinů. Velkým specifikem je grafika a celková grafická stylizace. Ačkoliv je Legacy Quest trojrozměrná akční hra viděná pohledem shora, autoři ji vdechli osobitý retro styl. V praxi to vypadá tak, že objekty a dokonce i hlavní hrdinové a další nepřátelé jsou tvořeni kostičkami a kvádry. A vůbec to není špatné, ba naopak.
Grafická stylizace, pokud máte alespoň trochu slabost pro pixel art, respektive pro kostičkovanou grafiku, vám prostě sedne. Objektům nechybí potřebné detaily, hlavní hrdinové jsou i přes strohé zpracování dobře zapamatovatelní a všechno to docela dobře ladí.
Celkovému feelingu pomáhá i skvělý výběr pastelových barev a stylizace jednotlivých úrovní. Hra je rozdělená na sedm herních světů. Kromě prvního, cvičebního, spadá do každého z nich něco přes deset úrovní. Tyto úrovně jsou potom podřízeny hernímu světu, což znamená, že přicházejí se svými vlastními nepřáteli a prostředím.
Vzhledem k tomu, že úrovně jsou obvykle docela krátké (nezaberou více než minutu, maximálně dvě), prostředí se poměrně rychle mění. Díky tomu má člověk stále na co koukat, což je určitě moc dobře.
Zahrajte si zdarma
Legacy Quest je podobně jako většina her vydaných v této době free-to-play. To znamená, že si ji můžete stáhnout a hrát zdarma, ale přitom si ve hře můžete dokoupit různé nadstavbové vybavení, peníze a další bonusy. Skvělá zpráva je, že Legacy Quest netlačí na pilu a nepatří tak mezi hry, které hráče potutelně nutí k nákupu nekalými praktikami jako jsou levely s přehnanou obtížností. Legacy Quest proto rozhodně můžeme zařadit mezi hry pro Android zdarma. Dokonce bych se nebála říct, že zabudovaných mikrotransakcí si možná ani nevšimnete.
Legacy Quest patří mezi nejlepší hry pro Android
Pokud bych Legacy Quest měla někomu přiblížit jenom pár slovy, řekla bych, že se jedná o hru podobnou Diablu III pro mobily. Rozdíl mezi těmito hrami je pochopitelně docela veliký – ačkoliv mají obě tyto hry podobný soubojový systém, Diablo III nabízí mnohem více různého vybavení i možností. Legacy Quest je ovšem hra pro mobily, takže jisté zjednodušení rozhodně není na škodu.
Legacy Quest exceluje i v grafickém zpracování a skvělém dotekovém ovládání, takže chválou nemůžu šetřit. Tato hra rozhodně patří mezi nejlepší akční hry pro mobily.
Legacy Quest
Hratelnost - 95%
Grafika - 96%
Hudba a zvuk - 87%
Originalita - 84%
91%
Pecka!
Zábavné akční RPG pro Android, které funguje na podobných principech jako Dark Souls nebo Diablo III.