Jsem velký fanoušek RPG her. Nezáleží přitom na tom, zdali se jedná o akční RPG hry, o RPG hry s tahovými souboji, RPG hry s otevřeným herním světem, fantasy RPG nebo RPG z moderní doby. Nevadí mi, zda RPG hry mají rozvětvený příběh, nebo vás nechají spoustu věcí domýšlet, dobře si užiji také různá experimentální RPG, v nichž nám tvůrci předkládají alternativní svět atd.
V podstatě se dá říci, že při hraní RPG her mi vadí jenom jedno jediné. A to grindování (pokud nevíte, co toto označení znamená, přečtěte si vysvětlivky níže). Považuji ho za selhání tvůrců hry, jakousi umělou berličku, kterou uměle natahují herní dobu, aniž by o obsahu nějak zvlášť přemýšleli. Asi už chápete, že grindování není můj šálek kávy. Jenže co když se někomu podaří postavit celou hru na grindování a ještě to narafičit tak, abyste přitom zažili spoustu zábavy? Že to není možné? Tak to byste se šeredně pletli. A já s vámi.Grindováním se v RPG hrách označuje nutnost opakovat stále ty samé úkoly, nebo plnit banální questy výměnou za zkušenosti, které potřebujete kvůli vylepšení vaší postavy.
Z předchozích řádků je zřejmé, že v této recenzi vám představím královnu grindování, jakousi hybridní RPG hru pro Android, která dostala jméno Soda Dungeon. Tento článek si přečtěte, obzvláště pokud v poslední době propadáte pocitu, že už vás nemůže nic překvapit. Soda Dungeon vás totiž mile překvapí – je elegantní, jednoduchá a přitom neskutečně návyková. Jo a abychom nezapomněli – taktéž se jedná o kandidátku na titul „nejlepší free-to-play“ hra všech dob. Velmi jednoduše si z vás totiž udělá otroky a přitom vás nebude nutit k provedení platby. Ale to bychom zbytečně předbíhali. Takže co to vlastně ta Soda Dungeon je?
Dobrodružství může začít
Soda Dungeon je pixelovatý hybrid mezi RPG hrami s tahovými souboji a jednoduchými mobilními hříčkami, které se hrají prakticky samy. Jo a najdete v ní i strategické prvky, i když opravdu jen na kost osekané tak, abyste se do hry zamilovali až po uši.
Připravený dungeon má velkou spoustu levelů (zatím jsem se prokousala teprve prvním dungeonem, který měl rovných 100 levelů, a to mám stále pocit, že jsem jenom na začátku), které sestávají v podstatě pouze ze souboje mezi vámi a nepřáteli. Jakmile protivníky přemůžete, automaticky pokračujete dále a to až do doby, kdy o všechny své pomocníky nepřijdete. Následně se vracíte do hospody, kde opět najímáte další hrdiny a tak pořád dokola až do zemdlení. Přijde vám to nudné? Tak to zadržte. Hra má totiž svá specifika, jako například možnost vylepšování hospody, díky čemuž zaujmete zkušenější dobrodruhy, nebo nakupování nového vybavení, díky čemuž tyto hrdiny lépe připravíte k boji.
Jak se stát dobrým hospodským?
Místní nálevna, ve které nekoupíte pivo, nýbrž vybrané druhy sody a šumivé limonády, lze vylepšit mnoha různými způsoby. Dokud se nedostanete do padesátého levelu, budete mít k dispozici pouze základní vylepšení – nákupy židlí, stolů, nějakých těch dekorací a potom vylepšení kuchyně, zbrojnice, banky atd.
Každá z položek přináší zvláštní bonusy. Nákupy židlí a stolů vám zařídí větší příliv hrdinů, nákup dekorací, nebo dokonce zakoupení lepších nápojů potom reputaci, která se promítá do kvality dobrodruhů. Čím více tedy reputace budete mít, tím schopnější lidé pro vaši výpravu do hospody dorazí.
Jako další jsou k dispozici možnosti jako zbrojnice (lepší zbraně pro vaše hrdiny), banka (více peněz z dungeonů, ale i nějaké ty peníze navíc, když jste zrovna mimo hru), kuchyně (více bodů zdraví do začátku), postele (možnost obnovit osazení hospody) atd.
Mnohem větší zábava však přijde po 50. levelu, kdy se vám otevře VIP sekce. Pochopitelně ve VIP sekci jsou věci dost drahé – ceny začínají na 50 tisících, což je opravdu hodně. Na druhou stranu – s tím, jak hrajete stále více, přicházejí na řadu silnější a schopnější hrdinové, kteří přemohou silnější příšery a tudíž se dostanou k většímu lootu. Všechno se proto tak nějak vyrovnává a časové úseky pro našetření na nové věci jsou stále plus minus stejné, což je zásadní pro free-to-play model. Ano, můžete si připlatit a koupit si všechno najednou, ale hra vás nenutí, abyste to dělali. Žádné podlé triky.
Ale zpět k VIP sekci. V ní najdete nadstavbové vybavení jako například stáje, kde můžete ubytovat svoje mazlíčky, magickou studnu, v níž můžete přeměnit zlato v esenci, nebo jakési oko moudrosti, které vám umožní vidět všechny skryté údaje o protivníkovi.
Všechna tato vylepšení vám pomohou k tomu, aby vaše parta byla lepší, odolnější a tudíž i konkurenceschopnější. Postupně se tak budete prokousávat dungeonem dále, což ale není vždycky to pravé ořechové.
Vtip je v tom, že si musíte rozmyslet, zda se se svou skupinou chcete vrhnout na pokoření dalších levelů (jsou rozděleny po deseti kolech – pokud je pokoříte všechny, napříště se můžete přenést rovnou do 11., 21., 31., 41. levelu atd.), nebo zda se vrátíte zpět tam, kde jste začínali (například do 11. kola) a budete grindit a tedy s jistotou získávat peníze na další vybavení. Vzhledem k zvyšující se obtížnosti se samozřejmě nemůžete stále snažit o postup do další epizody. Tedy můžete, ale zbytečně utrpíte ztráty – často totiž platí, že v hospodě najdete jen slabší jedince, které je lepší poslat grindit.
Přemýšlení o tom, kam jaké hrdiny poslat a vůbec, které hrdiny do své party najmout, je vážně zábavné. A na tuto zábavu navazují tahové souboje.
Pobijte je všechny!
Jak jsem řekla, Soda Dungeon sestává ze soubojů – porazíte jednoho nepřítele a už jste na další obrazovce, kde na vás čeká další nepřítel a tak pořád dokola až do zemdlení. Jelikož se přitom jedná o souboje tahové, znamená to, že v každém kole jdou postupně na řadu nejprve vaši hrdinové (od prvního až do posledního, kterého jste najmuli) a poté také nepřátelské jednotky.
V rámci svého tahu má potom každý hrdina možnost provést klasický útok, speciální útok nebo se například vyléčit. Proto je důležité v soubojích promyslet, s kým jaký útok provedete, případně zda se raději nevyléčíte atd. A v úvahu je třeba brát také nepřátele – často nastupují ve skupinách, přičemž každý z nich má jiné schopnosti, dovednosti, jinak silné útoky a jiný počet bodů zdraví. To je velmi zábavné, neboť vám to dává téměř nevyčerpatelný mix různých situací. Autoři se navíc s nepřáteli pomazlili, takže si každého z nich budete pamatovat nejen podle vzhledu, ale i podle jejich schopností, což považuji za famózní.
Souboj končí, jakmile všechny pobijete, nebo jakmile všichni pobijí vás. Ačkoliv je přitom znovu třeba zdůraznit, že souboje jsou velmi zábavné, autoři zohlednili potřebu grindování a tak do hry zabudovali tlačítko automatických soubojů. Jakmile ho použijete, vaši hrdinové začnou bojovat sami a to až do zemdlení. A vy na konci pouze shrábnete peníze a svoje odměny, dojdete do hospody najmout nové hrdiny a pošlete je bojovat dále. Vzniká tím velmi návyková smyčka, kdy několik minut čekáte, co vám hrdinové přinesou z boje a to aniž byste brvou hnuli. Samozřejmě tahle možnost v hrách existuje, jenže nikde není doplněna automatickým přeskakováním levelů a vůbec takovou lehkostí bytí, jako v Soda Dungeon.
Díky automatickému bojování se na klikání brzy stanete závislí podobně, jako například na sklízení ve free-to-play strategiích. Do hry se budete neustále vracet, abyste si vyzvedli odměny a peníze, rozšířili hospodu a poslali další hrdiny do dungeonu. A za to tvůrcům přísluší moje vřelé „díky“. Konečně zcela nenáročná free-to-play strategie s RPG elementy, která mě opravdu baví i bez věnování nějaké větší pozornosti.
Soda Dungeon patří mezi nejlepší RPG hry pro Android
Pokud o Soda Dungeon stále ještě pochybujete, tak si ji stáhněte a potom se pochlubte, kolik hodin jste již odehráli (hra vám to připomene vždy během úvodního načítání). V mém případě je to rovných 23 hodin… a to jsem do ní pořád zažraná, jako bych ji hrála jen pět hodin. Jinými slovy řečeno, Soda Dungeon je nejen návyková, ale také vytrvalá hra, s níž docela s přehledem strávíte kus svého mládí.
Soda Dungeon
Hratelnost - 97%
Grafika - 78%
Hudba a zvuk - 78%
Originalita - 91%
86%
Pecka!
Výborná RPG hra se strategickými prvky, která vás zaujme svou nenáročností, ale i možností ponořit se do ní víc (skrze tahové souboje). Jako jedna z mála her navíc netlačí na pilu free-to-play modelu, takže se v ní můžete bavit, aniž byste museli platit.