Těšíte se na dlouho očekávanou AAA hru s pokročilou grafikou a nejste si jistí, zda ji utáhne vaše mobilní zařízení? Nebo byste prostě jen chtěli srovnat výkon svého miláčka s výkonem ostatních mobilních zařízení? Ať už jsou vaše pohnutky k měření výkonu vašeho telefonu jakékoliv, poradíme vám, jak byste měli postupovat.
Možná se vám to bude zdát přitažené za vlasy, ale testování herního výkonu mobilů obstarávají jednoduché aplikace. Tyto aplikace, tzv. benchmarky v prostředí telefonu nasimulují pokročilé výpočetní operace a následně změří, jak se s nimi vaše zařízení popere. Výsledky celého testu potom přehledně seřadí, případně vám nabídnou globální žebříčky těch nejvýkonnějších mobilů na světě, a aby toho nebylo málo, ještě vám prozradí přesné konfigurace. Benchmarky se tedy dají použít nejen k měření výkonu, ale také k odhalení jednotlivých komponent smartphonu, což může být užitečné třeba v případě, že se chystáte zakoupit nový mobil a chcete mít jistotu, že bude výkonnější, než ten předchozí. A nebo třeba v hádce s vašimi přáteli.Mezi nejznámější, nejkomplexnější a pravděpodobně i nejspolehlivější aplikace pro měření výkonu na Androidu patří trojice 3DMark, GFX Bench a AnTuTu. Každou z těchto benchmarkových aplikací si rozebereme zvlášť.
3DMark – Klasika mezi grafickými benchmarky
Benchmarková aplikace 3DMark podtitulkem „The Gamer’s Benchmark“ prozrazuje, na koho přesně cílí – na hráče. 3DMark pro měření výkonu Androidu používají stovky technologických stránek po celém světě, což by měla být solidní záruka solventnosti a objektivity. Právě na těchto vlastnostech si přitom autoři 3DMark velice zakládají, proto vydávají rozsáhlé podmínky využívání a uveřejňují způsoby hodnocení.
Během testů můžete sledovat počet snímků za vteřinu (FPS) a případně hlídat, ve kterých místech výkon vašeho telefonu tzv. „drhne“. Po provedených testech, které trvají řádově několik minut (základní test na mém LG G2 běžel přibližně 4 minuty), dostanete přiděleno celkové skóre. V mém případě se jednalo o 16 557 bodů, což bylo doplněno hláškou: „Dobrá zpráva, váš smartphone patří mezi jedno z nejvýkonnějších zařízení“, což mě trošku rozesmálo – LG G2 má i přes své nesporné kvality už něco odžito, ale budiž.
Mnohem zajímavější údaj následoval po skrollování obrazovky. Benchmark vám v přehledném grafu vyobrazí všechny naměřené hodnoty a přidá také údaje o výkonu jednotlivých částí – díky tomu dostanete přehled, jak si smartphone vedl v jednotlivých testech. Své zařízení nakonec můžete poklepáním na ikonku „Recommend“ doporučit ostatním uživatelům, což je spíše kosmetická možnost.
Trochu mě zarazila pouze skutečnost, že během dvou testů, které byly provedeny okamžitě po sobě, byly naměřeny trochu jiné hodnoty – v prvním případě již zmiňovaných 16 557 bodů, ve druhém případě potom 17 474 bodů. Z toho vyplývá, že svůj smartphone byste měli otestovat hned několikrát. A z naměřených hodnot potom odhadnout průměr.
GFXBench – Dobrá alternativa
Taktéž GFXBench si velmi zakládá na objektivních měřicích metodách, vedle toho však nabízí ještě podrobnější testování. Díky sérii testů, které lze pustit dohromady, nebo každý zvlášť (GFXBench obsahuje celkem 14 různých testů – pokud vás některé údaje nezajímají, tak je z testování zkrátka vyloučíte), zjistíte vedle celkového skóre vašeho zařízení (opět lze porovnat s ostatními smartphony) také to, jak si váš smarpthone stojí co do grafického výkonu, stability výkonu, renderovací kvality nebo spotřeby na baterii. Především poslední zmiňovaná položka se často hodí nejen k trápení přátel s méně výkonnými zařízeními, ale také k odhalování skutečných problémů s výdrží atd.
Podrobné měření výkonu Androidu benchmarkovým nástrojem GFXBench trvá přibližně 10-12 minut. Výsledky jsou přitom úhledně rozdělené podle testů a tudíž i testovacích subjektů, přičemž u každého z nich najdete i přehledný graf či tabulku. Toto měření výkonu je tak určeno spíše pro pokročilé uživatele, kteří se rádi rýpají v podrobných hodnotách.
Skvělá je také možnost porovnání dosaženého skóre se všemi měřenými zařízeními a to z toho důvodu, že žebříček se nezaměřuje pouze na Android mobily, ale také na iOS a WP zařízení. Tímto způsobem tak můžete zjisti třeba i to, zda je váš mobil výkonnější jak nový iPhone 6s atd.
AnTuTu – Největší databáze zařízení pro srovnání
I přestože AnTuTu někteří lidé podezřívají z fixlování výsledků, respektive z chybějící metodiky, z níž mohou prodejci smartphonů těžit, my bychom tento nástroj nezatracovali. Ačkoliv fantastické výsledky některých zařízení před uvedením na trh mohou být fantastické, společně s tím, jak se daný smartphone dostane mezi lidi, dané skóre se zprůměruje a je po výhodě. AnTuTu je navíc nejpoužívanějším mobilním benchmarkem na světě, takže když mluvíme o průměru, mluvíme o vzorku ze stovek tisíc mobilů, což je opravdu hodně.
Co se týče samotné aplikace, ta vyniká především zobrazováním různých údajů, porovnáváním dosaženého skóre, ale i listováním v seznamu nejlepších zařízení. Jinými slovy řečeno, AnTuTu díky trefné grafice umí naměřené výsledky prodat, což je velmi vítané. Díky AnTuTu se tak velmi rychle dozvíte, jaké zařízení stojí před vaším mobilem a jaké zařízení se vašemu smartphonu podařilo překonat. Člověk z toho má radost, i když se zrovna neocitne na prvních místech. A když se hodně propadne, zase ho to zavede k myšlence, zda neuzrál čas na nákup něčeho lepšího.