Že se Samsung snaží každým svým novým vlajkovým modelem předčit nejen sebe samého, ale ideálně všechny konkurenty a to ve všech technologických aspektech, to je známá věc. Jinak tomu nebude ani v případě Samsungu Galaxy S5, který útočí na své konkurenty nadčasovými funkcemi, nejmodernějšími technologiemi a silnou hardwarovou výbavou. Není proto divu, že se jednalo o jeden z nejočekávanějších modelů tohoto roku. Jak moc si vysněnou pozici nejvybavenějšího a nejvýkonnějšího mobilního telefonu na trhu letos Samsung se svým nejnovějším modelem Galaxy S5 obhájil, na to se podíváme v následující podrobné recenzi.
Samsung Galaxy S5 - špičkový smartphone s nejmodernější technologickou výbavou, vysokým hardwarovým výkonem a nadčasovými funkcemiSamsung Galaxy S5
Design - 80%
Výkon a hardware - 99%
Softwarová výbava - 95%
Cenová dostupnost - 80%
89%
Samsung Galaxy S5
OBSAH BALENÍ
Jak je již pro Samsung typické, Galaxy S5 si zakoupíme v malé nenápadné krabičce, jejíž povrch imituje dřevinu a v podstatě byste nepoznali rozdíl mezi balení es-pětky a es-čtyřky. A téměř identický je vlastně i obsah balení. Kromě samotného telefonu tak najdeme v balení ještě akumulátor, USB kabel, adaptér nabíječky, sluchátka, uživatelskou příručku a záruční list. Co se týče sluchátek, tak ta jsou laděna do bílé barvy a jak je již pro Samsung zvykem, tak jejich kvalita je spíše nadprůměrná. Sluchátka hrají opravdu dobře a na své si jistě přijdou i náročnější uživatelé. Výhodou také je, že sluchátka vám v uších drží pevně a nepadají ani při běhání. V případě, že by vám v uších nepasovaly, postačí vyměnit velikost špuntů, v balení nalezneme další dva různě velké páry. Ovšem pokud byste s nimi v jakémkoliv ohledu spokojení nebyli, není nic jednoduššího, než si připojit sluchátka jiná.
VZHLED A ZPRACOVÁNÍ telefonu
Řada Galaxy telefonů je známá svým stále se opakujícím vzhledem a ani Galaxy S5 tento trend nezmění, proto nečekejte žádnou designovou inovaci. Pár drobných změn však oproti loňskému modelu prodělal. Především narostly rozměry a to zejména díky o něco většímu displeji. Pro srovnání – S4 má rozměry 136,6 x 69,8 x 7,9 mm a váhu 130 g, zatímco nová S5 měří 142,0 x 72,5 x 8,1 mm a váží 145 g. Nárůst rozměrů tedy není příliš dramatický. Samotný vzhled tak nepříliš vybočuje z řady toho, co od Samsungu již po několik let věrně známe. Pro někoho, kdo si potrpí na invenčnosti proto může být vzhled zklamáním a není od věci se zamyslet nad tím, zda není konečně na čase, aby Samsung vzhled svých mobilních telefonů alespoň trošku obměnil. Avšak tento aspekt zůstává ryze subjektivní a záleží tedy na každém z nás, jak jej přijmeme.
Na přední straně tedy dominuje 5,1 palců velký displej a nad ním nalezneme tradičně sadu senzorů – senzor okolního světla a senzor přiblížení. Vedle nich nalezneme kromě loga výrobce také sluchátko a notifikační LED diodu, která nás různě barevným blikáním upozorňuje na nejrozličnější události. Pod displejem pak nalezneme tři klasické klávesy; Kontextové tlačítko a tlačítko Zpět jsou dotykové, tlačítko Domů je pak opětovně hardwarové. V tomto tlačítku se skrývá další novinka a to sice čtečka otisků prstů., kterou si přiblížíme později.
Na bocích nalezneme stříbrné popruhy. Ty jsou bohužel stále plastové, ostatně jako všechny použité materiály, což je také poněkud škoda. Na levé straně nalezneme pouze hlavní vypínací tlačítko a na straně pravé tlačítko pro regulaci hlasu. Na spodní straně nás čeká samozřejmě nabíjecí konektor, ten je chráněn těsnící klapkou a to z jednoho prostého důvodu. Samsung Galaxy S5 je opatřen certifikací IP67, díky které se nám telefon stává kompletně voděodolný. Co se samotné krytky týče, tak zde bychom měli pár výtek. Krytku totiž budete nuceni používat pokaždé, když si budete chtít telefon dobít, což bude relativně často a pro někoho se to může stát poněkud otravné. A právě z toho důvodu krytka po nějaké době používání nedoléhala tak spolehlivě, jak by měla. Co se týče samotné funkčnosti, tak v té by problém nebyl, nicméně lze okem vypozorovat její vůli a to vzhledem k tomu, že má telefon chránit před kapalinami, není příliš potěšující.
Na vrchní straně nás potom čeká 3,5 mm zdířka pro sluchátka, druhý mikrofon a infračervený port. Zadní plastový kryt je odnímatelný a pogumovaný, tedy velmi příjemný na dotek a pohodlně padne do ruky, kde dobře drží. V podstatě vlastně drží velmi dobře na kdekterém povrchu, tedy se nemusíte obávat, že by vám mobil nechtěně klouzal třeba po stole, což se nezřídka kdy mohlo dít u minulých, lesklých plastů. Čočka zadního fotoaparátu je lehce vystouplá nad povrch a pod ní se nachází kromě přisvětlovací diody nově také měřič srdečního tepu, na který se podrobně zaměříme v pozdější části recenze. Díky velmi minimální tloušťce zadního krytu se nám může stát, že pokud telefon stisknete po bocích, tak ten začne velmi nepříjemně vrzat a skřípat, což je něco, co mobilnímu telefonu v takovéto cenové kategorii rozhodně odpustit nemůžeme. S tímto nevítaným neduhem je tu tedy také pravděpodobnost, že by mohl telefon po dlouhodobějším používání nepříjemně vrzat, i kdybychom prsty cíleně netlačili na kryt.
Naše dojmy z celkového dílenského zpracování jsou poněkud rozporuplné. Na jednu stranu určitě potěší dobře zpracovaná konstrukce, která nám telefon ochrání před tekutinami a prachem a také vhodně vyřešený zadní kryt, díky kterému nám mobil už jen tak nevypadne z dlaní. Na druhou stranu zamrzí, že použitý materiál je opět a pouze z plastu. Dobrý dojem taky rozhodně neutvoří rychlé opotřebování těsnící krytky a její jasně viditelná vůle, někoho by pak při běžném držení mohl iritovat i zadní čočka fotoaparátu, která je vystouplá několik milimetrů nad povrch zadního krytu.
DISPLEJ TELEFONU Samsung Galaxy S5
Jak jsme již psali, tak mobilní telefon Samsung Galaxy S5 se můžeme pochlubit 5,1″ velkým superAMOLED displejem s Full HD rozlišením. Rozlišení 1920 x 1080 px tak zůstalo stejné jako u předchozí generace, v poměru s velikostí displeje se tak dostaneme na jemnost 432 ppi, což je solidní hodnota. Displej je kvalitní, barvy jsou opět velmi výrazné a intenzivní, což však řadíme k plusům, neboť se na displej velmi dobře dívá a všechno je takové podstatně živější. A právě díky tomu je displej velmi dobře čtivý na slunci. Stejně tak dobré jsou i pozorovací úhly. Ovšem pokud byste neměli rádi tyto příliš intenzivní barvy superAMOLED displejů, máte možnost si je v nastavení manuálně ztlumit. Výhodou displeje je také možnost ho ovládat i v rukavicích, což kvitujeme s povděkem. Co se týče senzoru jasu, tak ten je podstatně spolehlivější než u S4 a zřídkakdy se vám stane, že by telefon nesprávně vyhodnotil automatické nastavení jasu. O ochranu displeje se klasicky postará Gorilla Glass sklo třetí generace. Sečteno podtrženo, displej u Galaxy S5 je perfektní ve všech ohledech a rozhodně bude jedním z hlavních lákadel ke koupi.
HARDWARE A UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ
Hardwarové vybavení Samsungu Galaxy S5 jednoznačně patří ke špičce současných Android telefonů. Samsung vsadil na osvědčený procesor od Qualcommu a to sice na čtyřjádrový Snapdragon s frekvencí taktu 2,5 GHz pro každé jádro. O grafickou akceleraci se postará čip Adreno 330, kterému sekunduje 2 GB operační paměti. Co se týče úložného prostoru, tam se nám nabídne chabých 16 GB interní paměti, ze které nám zbyde použitelných zhruba 11 GB, takže žádné zázraky se nekonají. Paměť ale můžeme kdykoliv navýšit paměťovou kartou a to až do velikosti 128 GB, takže s pamětí by problémy být neměly, jen si budeme muset připlatit. Samotná výkonost systému je na velmi dobré úrovni a telefon si poradil se všemi úkony, které jsme mu zadali a prakticky se nikde nevyskytl žádný problém. Zvládl jak ty nejnáročnější hry a aplikace, tak složitější systémové úkony. V AnTuTu benchmarku bylo naměřeno 34658 bodů a v 3D marku 18100 bodů.
Samotný systém je osazen Androidem ve verzi 4.4 KitKat, jenž je tradičně obohacen nadstavbou TouchWiz. Nadstavba je nově laděna do stylu flat designu, ten oproti předchozím generacím vypadá poněkud dospěleji. Optimalizace je vyladěna relativně dobře a až na malá a ne tolik častá zaškobrtnutí systému si nemůžeme moc stěžovat. Naopak, reakce jsou rychlé a ideálně svižné. Svoji pozornost si také zaslouží notifikační lišta, která nabízí široké možnosti a nastavení. Kromě klasických notifikačních oznámení, které se mimochodem zobrazují i na uzamčené obrazovce, se pak můžeme dostat do nabídky Rychlých přepínačů. Tam se můžeme dostat standardně přímo buď z notifikační lišty, nebo přejetím dvou prstů z domovské obrazovky. V nabídce nás čeká dvaadvacet rychlých přepínačů, jako je třeba WiFi, jas, GPS, Bluetooth, mobilní data atd.), která si můžeme libovolně nadefinovat, případně zpřeházet. Celkově je uživatelské prostředí velmi přívětivé a vše působí dospělým, přehlednějším dojmem a je vskutku radost v něm pracovat.
NOVÉ TECHNOLOGICKÉ FUNKCE
Samsung Galaxy S5 disponuje mnoha moderními funkcemi a technologickými vychytávkami, které si postupně představíme. První a nejvýraznější je bezpochyby certifikace krytí IP67, která nám slibuje odolnost vůči prachu a vodě. Výrobce nám deklaruje, že telefon vydrží pod vodou v hloubce do jednoho metru až třicet minut. V tomto případě se tedy budeme muset mít neustále na pozoru a hlídat si správné nasazení zadního krytu a těsnící krytky u konektoru nabíjení. Samsung však myslel na vše a po každém sundání krytky či krytu vás notifikační zprávou upozorní, abyste se při vracení krytů přesvědčili o správném usazení. Telefon byl podroben testu, abychom se sami přesvědčili, že vše funguje jak má a je tomu vskutku tak. Telefon jsme nechali na několik desítek minut ponořený v umyvadle a nestalo se mu vůbec nic, vše fungovalo jak mělo a krytky jistily vše spolehlivě jak měly. Takže v tomto ohledu nemůžeme vytknout vůbec nic, naopak jak velmi přínosné, že si s sebou můžeme vzít telefon na koupaliště, případně na pláž a nemusíme se obávat vody ani písku a dokonce si budeme moc pod vodou natočit video. Jen bychom rádi podotkli, že pod vodou mobil bohužel ovládat nelze.
Další technologickou vychytávkou je čtečka otisku prstů, která je, jak jsme se již zmiňovali v úvodu, zabudovaná v hardwarovém tlačítku na přední straně telefonu. Tato technologie se postupně začíná objevovat i u konkurence, proto Samsung nesmí být pozadu. Čtečka neslouží jen pro odemčení telefonu, ale také pro přihlášení do vašeho Samsung účtu. Postupně se také počítá s aplikacemi třetích stran (například PayPal), do kterých se budeme moci díky čtečce přihalšovat. Otázkou však zůstává, jestli je čtečka svižná, bezproblémová a praktická. A jak jistě tušíte, obdobnou otázku bychom nepokládali, kdyby bylo vše bez problému.
Čtečka jako taková funguje; ovšem vzhledem k velikosti a tvaru samotného tlačítka budeme mít problém prst dát do správné polohy tak, aby to bylo pohodlné. Nehledě na to, že prst budeme muset dát vždy do té stejné polohy, kterou jsme zvolili při registraci otisku v nastavení. Nezřídka se nám tedy stalo, že telefon otisk nerozeznal a my museli prstem po tlačítku šoupat znovu. Pokud by však čtečka otisků selhala kompletně, v nastavení je nutnost si pro jistotou zvolit i alternativní heslo. Jistě jde zřejmě také o zvyk, na který si však budeme muset navykat déle, než by nám vůbec bylo milé, proto lze prohlásit, že k pouhému odemykání telefonu je čtečka zbytečná a celá operace se díky ní stane zbytečně zdlouhavou. Na odemykání aplikací s citlivými daty a údaji je však ideální. Tedy záleží na každém, jestli a k čemu ji bude využívat.
BONUSOVÉ APLIKACE
Samsung opět naládoval svůj telefon bonusovými aplikacemi, které jinde nenajdeme. Na pár z nich se zaměříme v následujících odstavcích. Jako první si vezmeme na paškál již dříve zmíněnou aplikaci S Health, kterou jsme mohli najít již v předchozích generacích. V podstatě se jedná o komplexního fitness průvodce, díky kterému si budeme moci monitorovat naši fyzickou aktivitu. Při prvotním zapnutí budeme muset aplikaci trošku napovědět a vyplnit některé naše údaje, jako je výška, váha, nebo věk. Aplikace na základě těchto dat vyhodnotí potřebnou aktivitu a do té nás bude svým způsobem v podstatě nutit. Díky rozsáhlé databázi potravin si pak můžeme kupříkladu i sestavit adekvátní jídelníček. Aplikaci užijeme také při běhu a cvičení. Tam se nám aktivuje dokonce hlasová navigace a ta nám říká, zdali bychom měli tempo zrychlit či zpomalit. Aplikace nám také ukazuje počet kroků, počet spálených kalorií a mimoto si můžeme během cvičení nechat do sluchátek přehrát i naší oblíbenou hudbu. Celkově tedy aplikaci hodnotíme kladně, nejednoho sportovce zajisté potěší.
Další aplikace, která určitě stojí za zmínku, je S Voice, ovšem zde již rovnou úvodem upozorňujeme, že se jedná o navigaci hlasem, která však funguje pouze s anglickými příkazy, podpory češtiny se bohužel aplikace nedočkala. Uživatelé, kterým anglický jazyk nečiní problémy, si mohou hlasem ovládat funkce jako vytočení konkrétního telefonního čísla, ovládání základních prvků menu, nebo otevření specifických aplikací. Hlasová navigace funguje spolehlivě a relativně svižně, zamrzí snad jen ona absence češtiny. Přinejmenším zajímavých aplikací je v telefonu Samsung Galaxy S5 celá řada, stručně si přibližme ještě jednu a tou je Smart Remote, díky které budeme mít neustále po ruce televizní program a díky kterému budeme moci ovládat naši televizi, která bude sesynchronizována s aplikací, kde si můžeme k jednotlivým filmům a pořadům doplňovat poznámky a upozornění.
KONEKTIVITA A GPS
Konektivita je dalším z aspektů, kde nám Samsung Galaxy S5 nabídne absolutní špičku. V podstatě vše, na co si vzpomenete, Galaxy S5 má. Začněme u klasického WiFi 802.11 s protokoly a/b/g/n/ac, které je o něco citlivější, než jsme zvyklí u konkurenčních modelů a tak i tam, kde by ostatním telefonům již signál vypadával, případně byl nepoužitelný, tak se Samsung Galaxy S5 drží velmi dobře a připojení je plnohodnotně použitelné. Dále má telefon HSPA, Bluetooth 4.0, NFC i LTE. Galaxy S5 také disponuje funkcí USB OTG. To znamená, že můžeme k telefonu díky specifické redukci připojit nejrůznější příslušenství, které zahrnuje kupříkladu flashdisky, externí harddisky, nebo klávesnice, což je přínosné. A v neposlední řadě je přítomen i infračervený port, který samozřejmě neslouží k přenosům jednotlivých souborů, jako tomu bývávalo za starých časů, ale nově se infračervené porty navracejí, aby nám umožnili ovládat nejrůznější elektroniku v domácnosti, jako jsou třeba televize, monitory, projektory a jiné, které jsou s touto technologií kompatibilní.
Samsung Galaxy S5 disponuje pochopitelně i GPS čipem, přičemž lze telefon bez problémů využívat jako plnohodnotnou navigaci. Telefon přijímá jak standardní GPS signál, tak signál GLONASS. Při testování GPS jsme nenarazili prakticky na žádný problém, lokalizace se zapnutým datovým připojením byla v podstatě okamžitá, bez zapnutí se lokalizace prodlouží a trvá zhruba necelou minutu, s čímž se musí počítat. GPS fungovala jak při cestě autem, tak pěšky a v tomto ohledu jsme plně spokojeni.
FOTOAPARÁT A NAHRÁVÁNÍ VIDEOZÁZNAMU
Samsung Galaxy S5 je osazen 16 MPx snímačem, který se může pochlubit svižným autofocusem a možností selektivního zaostřování. Fotit tedy můžeme v maximálním rozlišení 5312 x 2998 px a to v poměru stran 16:9. Výsledné snímky však tímto zabírají obrovské místo v paměti a pokud je někdo vášnivý fotograf, brzy by mohl řešit problémy s volným místem. Proto lze zvolit i menší rozlišení, což se může hodit také pokud fotografie promítáte výhradně na displeji telefonu, v tom případě je maximální rozlišení poněkud zbytečné. Nastavit si dále tedy můžete ještě 12 MPx v režimu 4:3, 9 Mpx v režimu 1:1, 8 MPx v režimu 4:3 a nakonec ještě rozlišení nejnižší a to sice 6 MPx v poměru 16:9. Voleb tedy máme v tomto případě velké množství a zajisté si dle svých preferencí vybere každý.
Samotná aplikace fotoaparátu oproti minulým modelům příliš změň nenabídne a pokud někdo na S5 přestoupí z jednoho ze starších Galaxy kousků, ovládání fotoaparátu si ihned osvojí. Rychle si ho však osvojí i všichni ostatní, neboť ovládání je jednoduché a intuitivní. Samotná aplikace fotoaparátu se může pochlubit mnoha užitečnými režimy. Zajisté třeba v praxi oceníte možnost duálního snímání. To znamená, že při focení kupříkladu skupinového snímku, na kterém byste v normálním případě nebyli, se spustí oba fotoaparáty současně, tedy jak přední tak zadní a aplikace následně váš snímek z předního fotoaparátu importuje do hlavní fotografie, což je vskutku vyvedené. Režimů nabízí telefon podstatně více, z těch zbylých bychom zmínili asi ještě režim Překrásná tvář, který je také velmi zajímavý. Pokud se totiž na fotografii změní obličej, telefon se ho pokusit vyhladit a vylepšit. Máme také přítomné módy Virtuální prohlídka, Panoráma, případně Vyfoť a uprav.
Jak již jsme psali výše, máme také možnost selektivního ostření, tzn., že fotografii si můžeme dle vlastních potřeb zaostřit až po vyfocení snímku. Focené objekty však nesmí být vzdálenější více než půl metru od snímače, tedy je režim selektivního ostření určen pro velmi specifické focení. Samotné ostření potom probíhá v galerii, na fotografii si vyberete buďto focený předmět, nebo pozadí a telefon vám vybranou část zaostří, přičemž tu nezaostřenou pro lepší efekt rozmaže. V nastavení si samozřejmě můžeme volit i hloubku ostrosti. Výhodou je, že k těmto fotografiím se můžeme kdykoliv do galerie vrátit a jakkoliv celé ostření znovu dle sebe překopat. Fotografie vyfocené v režimu selektivního ostření rozeznáme od běžných snadno. Jednak jsou v galerii opatřeny speciálním symbolem, takže je ihned identifikujeme a taky je o mnoho větší jejich velikost. Zatímco normálně focené snímky dosahují na maximální rozlišení velikosti kolem 5 MB, snímky focené v režimu selektivního ostření dosahují velikosti až 22 MB.
Co se týče samotných fotografií, tak z výsledků jsme nadšení. Samsung Galaxy S5 fotí minimálně o třídu lépe, než jeho předchůdce. Fotografie pořízené za dobrého světla pak dosahují svoji kvalitou opravdu vysoko a rozhodně bychom se vám telefon nebáli doporučit třeba na dovolenou, kde by snadno dokázal zastoupit i kompaktní fotoaparát. Ač i na displeji telefony snímky vypadají úchvatně, jejich kvalitu doceníte spíše, když si je prohlédnete na počítači, případně na něčem větším. Fotografie jsou perfektně ostré po celé ploše a podání barev je špičkově věrné. Za denního světla podává telefon opravdu nadprůměrné výkony. Čím méně světla, tím se kvalita snímků bude pochopitelně zhoršovat a ani Galaxy S5 se nevyhne rozostřeným objektům a digitálnímu šumu. Na stranu druhou, stále i ve zhoršených podmínkách se jedná o snímky nadprůměrné.
Samsung se nebojí ani videozáznamů a i v tomto aspektu nám nabízí absolutní špičku. Tou je možnost natáčení videa v Ultra HD rozlišení, což je konkrétně 3840 x 2160 px se snímkovací frekvencí 29 snímků za sekundu. Opět se ale budeme opakovat stejně jako u fotografií a to sice, že natáčení na maximální rozlišení je pro běžného smrtelníka prakticky nepoužitelné. A u videa to platí dvojnásob. Výsledné video v Ultra HD je sice dechberoucí a úžasně nám demonstruje neuvěřitelný technologický progres, se kterým se dnes můžeme potýkat v mobilních zařízeních, na druhou stranu se nám jedna minuta záznamu v 4K rozlišení může vyšplhat při dobrých světelných podmínkách až na 400 MB (!) a kromě toho ne každý může disponovat zařízením, které zvládne takovéto video přehrát. Tudíž kromě skutečných fajnšmekrů každý pravděpodobně využije spíše klasické Full HD, které si také z ničím nezadá a je vysoce kvalitní.
Pokud navíc budete natáčet v režimu Ultra HD, tak nebudete mít dostupných spoustu funkcí, jako je jsou třeba videoefekty, režim HDR a ani nebudete moci během nahrávání současně pořizovat snímky. Pokud si vystačíte s Full HD videem, všechny tyto funkce budou dostupné, dokonce budete moci pořizovat slow-motion videa a to až s frekvencí 120 snímků za vteřinu. Co se týče výsledné kvality, tak tu si musíme pochválit. A to jak videa v maximálním Ultra HD rozlišení, jejichž projekce kupříkladu na velké televizi je naprosto famózní, tak videa ve Full HD, která jsou pěkně ostrá a věrně barevně podaná. Avšak o vysoké kvalitě videí se bavíme především v případě, že je natáčíte za dobrého světla. I zde totiž platí to ošemetné pravidlo, že čím více světla, tím lepší kvalita. Záznamy, které pořídíte v šeru, případně ve tmě, pochopitelně na své kvalitě ztrácí a ani jim se nevyhne digitální šum a větší rozmazání. Ovšem i přesto všechno se ve srovnání s konkurencí jedná o nadprůměr. S videi a jejich kvalitou jsme tedy nadmíru spokojeni a to také hlavně díky širokým možnostem nastavení.
VÝDRŽ BATERIE A ÚSPORNÉ REŽIMY
Samsung je kromě telefonu také jedno komplexní multimediální centrum, proto by byla na místě větší kapacita baterie. To se tak úplně nepovedlo. Baterie má hodnotu 2800 mAh, což je sice o 200 mAh více, než má předchozí generace, je ovšem třeba si uvědomit, že Samsung Galaxy S5 je přeci jenom o něco výkonnější, tedy i náročnější na baterii. Bez průtahů můžeme konstatovat, že mobil se řadí na úroveň všech jednodenních telefonů. Na jednu stranu se nám nedostalo horších výsledků a výdrž telefonu nikoho vyloženě nezklame, na stranu druhou mohl Samsung v tomto aspektu přitlačit a všechny nás překvapit. Při běžném používání, zahrnujícím pravidelné připojování k internetu, poslech hudby, sledování videa, využití GPS navigace a vyřízení pár hovorů a SMS zpráv, se dostaneme zhruba na dvanáct hodin výdrže, tedy ráno jej vezmeme z nabíječky a večer ho na ni budeme spolehlivě vracet.
Abychom však nebyli přespříliš kritičtí; přeci jen se Samsung, co se výdrže týče, alespoň trochu snažil. Sice ne tak moc ve zvětšení kapacity, jako v omezení vybíjení. K tomu nám dopomohou dva režimy. Jeden již známý Úsporný režim a druhý, který je nový, Ultra úsporný režim. A vzhledem k běžné výdrži se opravdu budou hodit. Klasický úsporný režim nám vypne některé funkce, případně je omezí. Například sníží frekvence procesoru a prokreslování displeje, vypne GPS čip, podsvícení tlačítek, či přenos dat na pozadí, což nám nějaká ta procenta výrazně ušetří. Praktické je, že pokud budete již dopředu vědět, že budete nějaký den potřebovat s baterií vydržet déle, zapnout si úsporný režim rovnou přes den. V jistým funkcích by vás ani nemusel omezovat, neboť lze v nastavení o úsporného režimu nastavit, které funkce se budou po aktivaci vypínat a které ne, což je velmi praktické.
Ultra úsporný režim čestně doznává svého názvu a je opravdu ultra úsporný. Po jeho aktivaci se telefon stane jen minimálně použitelným, na druhou stranu nám dokáže udělat například z deseti procent, které by normálně vydržely plus minus hodinu, klidně i šestihodinovou záležitost, což se určitě hodí, pokud potřebujete být nutně na příjmu a k nabíječce se dostanete až později. Ultra úsporný režim nám pochopitelně extrémně omezí výkon telefonu, povypíná nám až na pár aplikací úplně všechno, menu se hodí do zjednodušeného režimu pouze o šesti ikonkách a displej bude zobrazovat pouze černobíle. To je opravdu razantní omezení, nicméně z telefonu vytřískáme opravdu maximum výdrže a nemusíme tak promeškat žádný hovor. Ve finále je poněkud ošemetné hodnotit výdrž baterie. Na jednu stranu telefon nepřináší žádnou výraznou výdrž ve standardním režimu, na stranu druhou nám nabízí dva úsporné režimy, kde si onu výdrž můžeme přivodit, ovšem na úkor jiných funkcí.
ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ TELEFONU SAMSUNG GALAXY S5
Jak bychom Samsung Galaxy S5 zhodnotili závěrem? Rozhodně velmi pozitivně. S5 se rozhodně povedl v mnoha ohledech a kromě mobilního telefonu se také jedná o velmi komplexní a vydařené multimediální centrum. Samsung se do svého přístroje snažil naládovat co největší počet funkcí a co nejmodernější technologie a musíme uznat, že v mnoha případech fungují skvěle a výborně nám usnadní každodenní život. Nemluvíme tedy třeba zrovna o čtečce otisků prstů, nebo senzoru tepové frekvence, které jsou bezpochyby zajímavým zpestřením, ale určitě by potřebovaly ještě více doladit. Potěšit také nemusí plastové zpracování a všeobecně okoukaný design, který má téměř každý telefon od Samsungu. Přesto však převládají pozitiva a to ve všemožných aspektech, kterými je i nadprůměrný fotoaparát s možností nahrávání vysoce kvalitních Ultra HD záznamů, skvělá optimalizace systému a nadstavby TouchWiz, vysoký hardwarový výkon, nebo velká spousta bonusových aplikací. Každopádně se jedná o nejvybavenější telefon současnosti a jeho koupí rozhodně neprohloupíte, naopak se stanete majitelem špičkového nadčasového telefonu, který bude nepochybně v kurzu ještě spoustu následujících let.
Graf ceny produktu Samsung G900 GALAXY S5 poskytuje server Heureka.cz Samsung Galaxy S5 - špičkový smartphone s nejmodernější technologickou výbavou, vysokým hardwarovým výkonem a nadčasovými funkcemi
Samsung Galaxy S5
Design - 80%
Výkon a hardware - 99%
Softwarová výbava - 95%
Cenová dostupnost - 80%
89%
Samsung Galaxy S5
Zdroj: phonearena