Kdopak to asi klepe? Kdo to u dveří Peeple? Rozumím, není to zrovna humor na úrovni, ale podobné uvedení zařízení pro sledování nově příchozích návštěvníků k vašim dveřím se prostě nabízelo. Technologie se zkrátka nevyhýbají ani tomuto prostoru. Chytrá kukátka jsou tady!
Revoluční nástroj dveřního kukátka je s námi už přes 60 let a bereme ho jako samozřejmost, která v těch dveřích zkrátka tak nějak je a pomáhá — případně děsí, je-li použita v hororovém filmu. S tímto stavem se ale samozřejmě nesmíří každý a bylo jen otázkou času, kdy se vývoj dostane i k této oblasti.
Na trhu je už dnes řada chytrých zvonků, které nabízí komplexní řešení, v tomto ohledu Peeple prozatím zastává střídmější pohled a jednoduchost. Nemá příliš funkcí a je připevněn pouze z vnitřní strany dveří, díky čemuž mu ale na druhou stranu nehrozí případné poškození, jako u složitějších kamerových systémů a zvonků. K jeho využití navíc potřebujete jen čtyři základní věci: dveře, kukátko, chytrý telefon a WiFi. A pokud náhodou kukátko nemáte, můžete si ho pořídit společně s Peeple.
„Myšlenku na Peeple mi vnukl můj malý syn, když neplánovaně odešel z domu a běžel na ulici, aniž bychom to zjistili. Vchodové dveře jsou nehlídaným místem a to jsme chtěli změnit,“ říká o projektu, který vznikl v roce 2013, zakladatel Chris Chuter.
Peeple je zjednodušeně řečeno malá kamerka, kterou si snadno našroubujete na místo svého současného kukátka. Díky zabudovaným senzorům dokáže zaregistrovat klepání i pohyb dveří a jakmile k podobné situaci dojde, informuje vás pomocí notifikace přes aplikaci ve vašem chytrém telefonu — případně více telefonech, které si sami nastavíte.
Jednotlivé fotky v rozlišení 640×480 px se ukládají do cloudu, kde aplikace uchovává historii všech klepačů, takže si můžete udělat pěkný přehled i zpětně. Vestavěná baterie by dle odhadu měla vydržet 6 měsíců na jedno nabití při běžném provozu, přičemž na samotné nabíjení do plna mají stačit 4 hodiny. Zařízení samotné má průměr 92,5 mm.
Větší vadou na kráse jinak zajímavého projektu se zdá být cena, kterou autoři stanovili na 149 dolarů (cca 3 500 Kč), což je za podobný přístroj poměrně hodně. Pokud bychom mluvili o našlapanějším systému, stálo by to za zvážení, ale tolik toho Peeple zase nenabízí. Tvůrci projektu sice tvrdí, že by s rozjezdem hromadnější výroby mělo dojít k postupnému zlevnění a přibrání dalších funkcí, k tomu se ale nemusí přes současnou cenovou politiku vůbec dostat. Tak uvidíme…