Před časem jsme zavítali do chytrých kuchyní, dnes se pro změnu plní sen všech domácích zahradníků. Chytré technologie dobývají záhony, aby pomohly naši činnost nasměrovat k efektivním zítřkům. Tentokrát se navíc podíváme hned na tři zahradní vychytávky, které mají ambice změnit styl, jakým dnes pěstujeme rostlinky.
EDYN GARDEN SENSOR
Pokud zůstaneme u ambicí, ty největší z celé trojice má bezpochyby Edyn, zahradní senzor, který v rámci kampaně na Kickstarteru vybral téměř 9 milionů korun. Na první pohled se přitom nijak neliší od běžného solárního odpuzovače krtků — 30 cm dlouhý kolík zasadíte do země, zatímco do světa vzhlíží chytrá, sluncem napájená hlavice. To podstatné se ale skrývá uvnitř. Edyn patří k nejkomplexnějším nástrojům ve svém odvětví a na rozdíl od řady svých konkurentů zvládá pracovat hned s několika důležitými parametry, jako jsou vlhkost, kvalita zeminy, míra dopadajících slunečních paprsků nebo aktuální počasí.
Stačí jej umístit poblíž rostlin, které chcete sledovat a prostřednictvím WiFi spojení si nechat do chytré aplikace poslat čerstvá data o potřebách své zahrady, nebo doporučení pro případné zásahy, ať už jde o výběr vhodného hnojiva, či upozornění, že byste měli vzít konečně do ruky konev a trochu ty záhony zalít. Místo obecných dat tedy dostanete své vlastní údaje, které můžete průběžně sledovat v přehledných grafech za zvolené období.
Díky široké (anglické) databázi vám Edyn dokáže také poradit, jakým kouskům by se na vaší zahradě mohlo dařit a co si máte zasadit, nebo které druhy jsou rády pohromadě. Jednotlivé položky, ať už jde o růže, zelí nebo pampelišky, si pak můžete zaznačit do seznamu v aplikaci a sledovat, v jaké fázi se ta která rostlina právě nachází. Všechny sesbírané informace se ukládají do historie, takže si časem vytvoříte slušnou databázi a tím pádem i povědomí o všem, co vám na zahradě roste.
Po hardwarové stránce jde o precizně vytvořený přístroj, který si ale z dílen přinesl několik zásadních much v programu, které by měli tvůrci pochytat. Rychlost načítání dat může být pro někoho drobnost, ale jelikož trpí i synchronizace databáze a specifikace nastavení pro jednotlivé druhy rostlin, je to u produktu za 100 dolarů (cca 2 200 Kč) minimálně na výstražný palec a zdvižené obočí.
Až bude Edyn 100% v pořádku, bude to skvělý nástroj, který začátečníkům poskytne cenné rady a zkušeným zahradníkům data, díky kterým do své zahrady proniknou ještě lépe než doposud. Brzy by se navíc na trhu měla objevit i další mašinka z dílny Edyn a to konkrétně chytrý zavlažovací nástavec na hadici, který dokáže na základě dat ze zahradního senzoru a předpovědi počasí zvolit vhodný čas i objem vody pro správnou úrodu. Sám, automaticky a bez vaší pomoci. Nechme se tedy překvapit, mohlo by jít o silnou zahradní dvojku, která vás naučí co a jak správně pěstovat.
PARROT: FLOWER POWER
Parrot: Flower Power sice může někomu znít jako název ornitologického dokumentu ze 60. let, ale nenechte se zmýlit, jsme stále u zahradničení. Parrot pracuje obdobně jako Edyn, jen vzhled má mnohem příjemnější a více, jak to jen říct, přírodní. Vypadá totiž jako malá větvička, takže ať už jej využijete doma, nebo venku, určitě dobře zapadne.
Plastová konstrukce sice není tak pevná jako v případě Edynu, ale svůj účel plní svědomitě. Kompatibilita pak v tomto případě probíhá přes Bluetooth. I přes českou lokalizaci sice v aplikaci zůstala řada údajů v původním anglickém znění, takže pokud nevládnete tímto jazykem, možná narazíte na několik problémů, přesto je to velmi vstřícný krok, který řadě lidí usnadní prvotní manipulaci.
V současné době se Parrot: Flower Power nabízí za cenu kolem 1 200 Kč a na výběr máte ze tří barev — zelená, hnědá a modrá. Tenhle drobný pomocník si navíc za necelé dva roky získal řadu příznivců a pozitivních hodnocení, což je ostatně ta nejlepší reference.
RACHIO Smart Splrinkler
A pojďme do třetího kola. Rachio má co do činění s vodou a není žádný nováček, ale zavedený a úspěšný produkt, který se teď vydal do světa zahradníků se svou inovovanou druhou verzí. Důvod? Vylepšení a zapracování zpětné vazby uživatelů.
Rachio si patrně nenajde takové široké využití, jako dva výše uvedení kolegové, pokud ale máte velkou zahradu a chcete efektivně řídit její zavlažování, nepochybně přijde vhod. Chytrou krabičku instalujete na místo svého panelu pro ovládání přísunu vody, zapojíte jednotlivé kabely ostřikovačů a tím máte v podstatě hotovo. Stačí si jen projít podrobným tutorialem a nastavit základní data týkající se vaší zahrady. Rachio si následně přes WiFi stáhne aktuální údaje o počasí, podle kterých upravuje přísun a intenzitu vody, a je to. Můžete ho nechat pracovat.
Zavlažování pak lze samozřejmě kdykoliv manuálně upravit a řídit na dálku přes mobilní aplikaci, takže vám tráva neuschne ani ve chvíli, kdy budete v zahraničí chytat bronz na pláži. Hlavním přínosem je ale pochopitelně úspora vody a tím pádem také vašich nákladů, jejichž výši autoři odhadují až na 50 %. Rachio tak například zastaví zavlažování v případě, že by začalo pršet, případně upraví intenzitu na základě dřívějších údajů z historie.
Už první model patřil k favoritům na trhu a od dvojky nelze očekávat nic menšího. Rachio se nabízí ve dvou variantách pro 8 až 16 zón, které vás přijdou na 4,5, respektive 6 tisíc korun.