Otázka: „Nevíš náhodou, proč mi můj antivir neustále hází ten nový film do karantény?“ Odpověď: „Hmm, těžko říct… Nehraje v něm Trojan?“
… nebo tento:
Alenka v říši divů: <div><div><div><div>ALENKA</div></div></div></div>
… a co tento:
Co jsme si mysleli v roce 1999: „To nemám šanci v životě zaplnit ten 10 GB harddisk…“
Co si myslíme dnes: „Kurnik, už mám jenom 160 GB volných…“
Pokud vám některých z předešlých vtipů vykouzlil úsměv na tváři, tak pravděpodobně máte blízko ke geekovské komunitě, nebo jste sami geekové (prostě TI zasvěcení) a tím pádem by vám měla být blízká i adventurní hra Odysseus Kosmos: Adventure Game. Tato point-and-click adventura se dostala z počítačů také na mobily s Androidem a tak jsem se jí podívala na zoubek. Tato herní recenze vám prozradí, jaká vlastně je (samozřejmě, že úžasná, skvělá atd.). Takže jinak, proč tuhle hru vlastně potřebujete?
Odysseus Kosmos všechny geeky zaujme na první pohled. Jednak tu máme nádhernou kostičkovanou grafiku, která je jakožto retro styl v současné době in, a pak je tu samotný herní systém. Klasické adventuření, kdy předměty můžete buď prozkoumat nebo použít (případně zkombinovat mezi sebou nebo s předměty na obrazovce) je tu podpořený velmi zajímavými logickými hádankami přesně v geekovském stylu.
Hra začíná tím, že vás uvede do děje velmi jednoduchým a hojně používaným přejezdem, v tomto případě přes vesmírný prostor až k vesmírné lodi, což je proloženo něčím takovým jako „far, far away…“ Takže vám stačí dojít, že jste právě v té vesmírné lodi, když to udělá blik a záběr se dostane do jedné z kabin. V této kabině spí jeden roztomilý geek, načež ho umělá inteligence lodi začne budit skrze místní rozhlas. Jakmile je geek probuzený, velmi nerad se zhošťuje úlohy dostat se skrz zaseknuté dveře ven ze spací komory. A tak začíná akt jedna této adventurní hry.
Geekovský mozek
Jakmile se trošku rozkoukáte, okamžitě je vám jasné, že Odysseus Kosmos není pro geeky jenom tím, že k této kultuře často a rád odkazuje. Vedle zajímavých geekovských vtipů a narážek, které na vás na požádání chrlí dokonce i umělá inteligence, se ve hře nacházejí geekovské zádrhely. Budete muset montovat různé vychytávky, spravovat přístroje a dělat další ryze technické činnosti.
Technické činnosti v Android agentuře Odysseus Kosmos přitom nejdou až na dřeň, nejsou tedy realistické a nebudou po vás vyžadovat naprosto přesné postupy a činnosti jako je pájení, nicméně pokud nemáte technicky založený mozek, tak nejspíš s touto hrou nehnete (bez nápovědy nebo systému všechno na všechno). Jde o to, že musíte alespoň tušit, že například v malém robotovi by se mohl ukrývat potřebný čip, nebo že dvě součástky by se daly spojit a k něčemu sloužit. Pokud to nevytušíte, kouzlo této hry vyprchá jako pára nad hrncem.
Když máš pod kloboukem
Hra samotná není úplně obtížná. Pokud máte zmiňované technické nadání, nebo jste v technických věcech alespoň trošku zběhlí, většina řešení vás napadne na první nebo druhou dobrou. Úkoly ve hře totiž na první pohled mohou znít praštěně, ale po čase zjistíte, že jsou poměrně logické. Díky tomu pak příběh velmi příjemně plyne a vy se solidně bavíte, tu novým řešením zapeklité situace, tu zase vtipem, který k vám pronese hlavní postava, nebo již zmiňovaná prokletá umělá inteligence. A že občas umí tnout do živého, tak to si buďte jisti!
Odysseus Kosmos je poměrně ukecaná adventura, i když k nejukecanějším bych ji zase nezařadila. Prakticky každý aktivní bod na obrazovce (je jich cca 15 – 20, budeme-li počítat i body, které přibývají postupně, tak i více) má svůj popisek (vyvoláte ho zmačknutím ikonky oka v menu předmětu), v jehož rámci ho geek prozkoumá, ale často se k nim vážou i další texty například pokud použijete možnost použití předmětu (ikonka ruky) nebo pokud předmět dáte dohromady (použijete) s dalšími předměty. Všechny tyto popisky jsou programátorsky přesné, některé z nich také vtipné, nebo alespoň stylové, takže pěkně uvádějí do geekovské komunity (i to umí být úsměvné).
Odysseus Kosmos dále obsahuje několik miniher, které mě hodně překvapily svojí nápaditostí. Minimálně první minihru s nutností zarovnání planetek jsem ještě nikdy předtím v advnetuře neviděla. Všechny minihry mě bavily a po dlouhé době tak mohu po dohrání adventury říct, že ani u jedné z nich jsem neměla chuť minihru přeskočit. Nestává se to často, v posledních letech vlastně vůbec.
Android adventura v prvotřídní kvalitě
Android adventura Odysseus Kosmos obsahuje celkem 4 epizody. Pilotní díl je zdarma. Zajímavostí je, že první epizoda v počítačové verzi hry původně nebyla a tvůrci ji přidali až ve chvíli, kdy ji vytvořili právě pro Android jakožto demo. První epizoda vám zabere cca hodinu času, možná i hodinu a půl. A podobně je to i se zbylými epizodami, které můžete mít každou za 24,99 korun. Celá hra vás tedy vyjde na 75 korun, což je na minimálně 6 hodin krutopřísných vtipů a dokonalých puzzlů úplné minimum.
K Odysseus Kosmos jsem se dostala poměrně náhodou. Seděla jsem v čekárně u doktora a probírala se Google Play Store, když na mě vyskočila docela zajímavá kostičkovaná ikonka nějakého muže v modrém tričku. A tak jsem dala stáhnout, ostatně to nebylo velké. A pak jsem se zasekla takovým způsobem, že jsem ani neslyšela vyvolávat svoje jméno. O tom, že jsem málem nedošla k autu ani nemluvě. Tímto způsobem vám chci neobratně sdělit, že Odysseus Kosmos je skutečně velmi kvalitní dobrodružství, které by vám nemělo utéct. Zkuste pilotní epizodu a třeba dopadnete stejně jako já – ve tři ráno budete koukat do mobilu a nadávat si, že jste ještě nešli spát.
Odysseus Kosmos
Hratelnost - 92%
Grafika - 87%
Hudba a zvuk - 91%
Originalita - 97%
92%
Pecka!
Jedna z nejlepších Android adventur, která perfektně reflektuje geekovskou komunitu. Pobaví vás i pokud nepatříte mezi geeky, ale slabost pro tyhle lidi stejně jako schopnost trošku techničtějších řešení však musíte mít. Pilotní epizoda je zdarma a měla by vám všechno potřebné prozradit.