Vzhledem k tomu, že se ženou často podnikáme různé kratší i delší výlety do přírody (odborně se tomu prý říká turistika) a mám funkční řešení pro naši pohodlnou navigaci českými luhy a háji, rozhodl jsem se, že se s vámi o tyto informace podělím. V této problematice je dobrá rada drahá a mně trvalo celkem dlouho, než jsem se dopracoval ke konečnému výsledku, takže čtěte pozorně.
Trocha papíru do kapsy…
Dlouho jsem hledal způsob, jak se zbavit nepraktických papírových map. Možná to také znáte. Jdete si takhle krajinkou a chcete mít neustálý přehled o tom, kde zrovna jste. Je úplně jedno, že jdete po červené a na každém pátém stromu je značka. Prostě chcete mít přehled o tom, v jaké části trasy se zrovna nacházíte, odhadovat, kolik času budete potřebovat, než dojdete do cíle, vymýšlet různé zacházky na vyhlídky a jiná zajímavá místa. Jenže papírová mapa je velká, musíte ji vždy rozložit a velmi rychle se zničí – zejména v rozích ohybů. Nedejbože, když začne náhodou pršet…
Takhle začínal asi každý. Dříve nebyly žádné alternativy. Já jsem to časem vylepšil až na úroveň plastového nepromokavého obalu na mapu, který jsem si pověsil na krk s mapou otevřenou a přeloženou na příslušném místě, takže jsem nemusel každých pět set metrů zastavovat a mapu vytahovat z batohu. Pro někoho může být takový způsob stále zajímavý – zejména pokud nedůvěřujete elektronice.
První pokus s telefonem…
Když jsem si pořídil první smartphone s androidem, začal jsem používat google navigaci (je zdarma) pro navigování na cestách autem. Tohle mi vyhovuje a používám ji dodnes. Netrvalo dlouho a začal jsem si hrát s myšlenkou využití telefonu k navigování během pěších výletů. Našel jsem aplikaci Locus (existuje free verze a placená PRO verze – více na www.locusmap.eu). Locus umožňuje zdarma používat online mapové podklady SmartMaps (www.smartmaps.cz). Tahle kombinace mě okamžitě oslovila, protože Locus se pohodlně ovládá a má široké možnosti vlastního nastavení a přizpůsobení. Mapy SmartMaps jsou zase ideálním přenesením papírových map KČT (Klub českých turistů) do elektronické podoby. Tyhle mapové podklady jsou mé oblíbené a jsem na ně již dlouho zvyklý z papíru. Jsou to také nejdetailnější a nejlépe zpracované mapy celé ČR v měřítku 1:25.000. No, takže jsem to vše nainstaloval do mého tehdy nového Samsung Galaxy S Plus a vydal se na první kratší výlet. Na první pohled vše skvěle fungovalo. Postupně jsem však zjistil, že výdrž baterie telefonu při zapnuté GPS i datových přenosech (mobilní internet), není zcela dostatečná. Maximálně půlden a šmitec. A to nemluvím o situacích s nedostatkem signálu. Asi si to dokážete sami představit. V jednu chvíli jsem málem vzteky přišel o svůj mobilní přístroj.
Hledal jsem dále řešení pro navigaci i na delších celodenních a vícedenních túrách. Pořízení extra navigačního přístroje (Garmin apod.) jsem zavrhl ihned na začátku. Důvodem byla vysoká pořizovací cena, závislost na mapových podkladech jednoho výrobce a další krám s další nabíječkou, kablíky a bůhvíčím ještě. V jednu chvíli jsem se nakonec ubral cestou pořízení přenosné nabíječky telefonu, která dokázala dobíjet z AAA monočlánků. Pořídil jsem si GoalZero Guide10 Plus. To je skvostná věc. Ze sady baterií dobije jednou telefon. Můžete si nosit i více sad, nebo na záda batohu umístit solární panel a ten připojit k téhle nabíječce – funguje obousměrně, buď nabíjíte baterky z panelu, případně z USB zdroje, nebo využijete uloženou energii k dobití zařízení (telefonu, tabletu…). Jenže… ani tohle nebylo ideální. Zaprvé telefon propojený s přenosnou nabíječkou připomínal konstrukčně spíše mezinárodní vesmírnou stanici než jednoduché snadno použitelné příruční zařízení. Zadruhé i v této kombinaci to vydalo tak na 8 hodin provozu, takže konce našich celodenních pochodů byly poněkud dramatické. Chvíli jsem s tím žil a hledání dalších alternativ jsem vzdal.
Tablet a offline mapy…
Čas plynul a já si jednoho krásného dne pořídil svůj tablet Google Nexus 7 ve verzi 32 GB + 3 G (s tím jsem nadmíru spokojen). Vůbec jsem neplánoval jeho využití pro navigační účely. Jak jsem však tento tablet začal každý den intenzivně využívat – a baterie mi vždy vydržela s dostatečnou rezervou celý den – napadlo mě zkusit Locus + SmartMaps i na něm. Byl jsem mile překvapen výdrží. Konečně mám to, co jsem celou dobu hledal – navigaci na cesty, u které nemusím řešit baterku, dobíjení a jiné zásadní záležitosti. Zbývalo doladit drobnosti. První věcí, kterou jsem po minulé špatné zkušenosti se zmoklým telefonem chtěl mít ihned vyřešenu, byla vodotěsnost. Po krátkém hledání jsem se rozhodl pořídit si Proporta BeachBuoy Waterproof Case pro tablet Google Nexus 7. Měl by ochránit tablet až do hloubky 5 metrů. To jsem nezkoušel, při deštivém počasí to však funguje skvěle. Zmokli jsme mnohokrát a tablet s mapami jsem měl vždy pověšen na krku i v silném dešti – bez problémů.
Další věc, která mě štvala, byla závislost na mobilním signálu a datovém připojení. Jelikož mám neomezený tarif od O2 za dobrou cenu, tak mě vyšší datové přenosy v případě online map až tak neštvaly. Co mně však dokázalo pořádně napěnit krev, byly situace v odlehlejších místech bez signálu (a že jich je), kdy jsem byl rázem bez map. To se pak dostáváme zase zpět k otázce použitelnosti celého navigačního řešení. Jediným rozumným východiskem se zdálo býti zakoupení offline mapových podkladů SmartMaps. Do toho se mi přirozeně ze začátku moc nechtělo. Cena lehce pod dva tisíce za SmartMaps KOMPLET není zrovna zanedbatelný výdaj. Na druhou stranu, když si pořídíte papírové mapy KČT pro celou ČR, vyjde vás to možná ještě dráž. Navíc jsem měl jistotu, že koupí svůj problém vyřeším. Jen jsem váhal mezi nákupem celého kompletu, nebo postupným dokupováním jednotlivých map podle potřeby. Nakonec jsem se rozhodl vyřešit to nadobro zakoupením všech mapových podkladů naráz. A dobře jsem udělal – vůbec toho nelituji. Nejenže tak mám své oblíbené mapy KČT pro celou naši republiku, ale navíc mám i detailní mapy 1:10.000 s pokrytím celé ČR (!!!) – ty jsou také součástí balíku SmartMaps KOMPLET. A to je mazec! Jiné vhodnější slovo mě nenapadá. S touto sestavou jsme již ušli dohromady několik stovek kilometrů a vypadá to, že máme konečné řešení.
Detailní mapy 1:10.000 jsou vhodné na hledání odboček na lesní cesty, navigování po obcích a výlety mimo značené turistické trasy. Jsou v nich i velmi detailně zakresleny třeba skalní útvary Adršpachu nebo Českého Švýcarska. Nemohu si stěžovat na jedinou věc. Google Nexus vydrží se zapnutou GPS a vypnutými daty celý den s tak velikou rezervou, že po návratu z celodenního výletu mi ještě zbývá téměř polovina jeho baterie. Locus navíc umí navigovat i po turistických mapách (to nepoužívám), dokáže zaznamenávat ušlou trasu (to používám vždy), následně ji exportovat do formátu GPX a poslat mailem. GPX pak lze snadno promítnout například do Google mapy a prohlížet zpětně trasu na fotomapě, sdílet s přáteli, či později znovu výlet absolvovat (všechny záznamy ušlých tras máte stále viditelné v mapě Locusu). K dispozici jsou statistiky jako celková ušlá vzdálenost, překonané převýšení, průměrná a maximální rychlost atd. Je toho více, než by člověk potřeboval, takže si každý vybere své. A už jsem zmínil, že součástí SmartMaps KOMPLET je i autoatlas ČR?
Shrnutí a jak na to…
Celkově vzato popisovanou kombinaci doporučuji a sám hodlám nadále používat (proto o ní píši). Cenově se dostanete na stejnou částku jako při pořízení speciální outdoorové navigace, ale je potřeba myslet na to, že tablet má také další využití. Je to pak zařízení typu vše v jednom, které se na cestách velmi hodí. Jako příklad uvedu třeba možnost zjistit si na internetu detailní informace k navštíveným památkám, místům, nalezeným houbám atd. Pokud již tablet vlastníte, dostanete se na mnohem nižší cenu, než kdybyste pořizovali speciální turistickou outdoorovou navigaci. Platíte totiž jen mapové podklady. Než si je pořídíte, zkuste si udělat jednoduchý test. Vezměte ráno váš nabitý tablet, vypněte data, zapněte GPS a normálně ho během dne používejte (nehrajte hry, ani nic jiného, co bere hodně šťávy – jen maily, internet, čtení ebooků atp.). Večer se podívejte na stav baterie. Pokud nejste úplně vybití, mělo by to být v pohodě. Také doporučuji předtím vyzkoušet online verzi map – zjistíte tak zcela zdarma, zda vám moje řešení vyhovuje, nebo ne. Pokud vám tablet vydrží celý den s online verzí, tak s offline mapami (a tím pádem vypnutými daty) vydrží ještě déle…
Co to tedy stojí?
Uvedené ceny jsou aktuální k červenci 2013
Locus PRO – 190 Kč
SmartMaps KOMPLET – 1 990 Kč
Nepromokavý obal na tablet – cca 600 Kč
Tablet Google Nexus 7 (32 GB + 3 G) – cca 7 200 Kč
Celkem to tedy vyjde na 9 980 Kč i s novým tabletem Google Nexus 7. Pokud již tablet máte, pořídíte vše ostatní za rozumných 2 780 Kč. Jistě můžete vyzkoušet místo tabletu i svůj telefon – tam možná stejně jako já narazíte na slabou výdrž baterie – jistě však existují i vhodnější mobily, které vyzkoušené nemám. Dále je možné ušetřit na nepromokavém obalu či použitím jen free verze programu Locus. Určitě je dobré znovu připomenout, že není nutné kupovat celý komplet map najednou, ale je možné i jednotlivé vybrané turistické mapy postupně za 220 Kč / mapa (zde je celá nabídka). Podrobnou mapu celé ČR 1:10.000 pořídíte za 490 Kč (tady je odkaz). Můžete tedy postupně rozšiřovat, nicméně je to méně výhodné. Záleží, jak vážně to s turistikou myslíte…