Říká se, že hranice mezi šíleností a genialitou je tenká. A nejspíše je to pravda, protože kdyby hra Framed byla jen o trošku jiná, pravděpodobně je dost trapná, nebo nehratelná. V zásadě v ní jde totiž o pouhé přehazování komiksových oken. Jak si to představit?
V každé jednotlivé úrovni vám Framed předloží několik souvisejících obrázků ve stylu komiksu. Tato okénka se přitom dají do pohybu postupně tak, jak byste je četli. V každém z nich se přitom – vzhledem k zobrazovaným skutečnostem – něco stane. Vaším úkolem přitom je seřadit tato okénka tak, aby se příběh odehrál správným způsobem.
Do cíle vás dovede správná posloupnost
Možná se teď ptáte, jak můžete poznat, že příběh se odehrál správným způsobem. To je velmi jednoduché – pokud se správně neodehraje, potom vaše hlavní postava nedokáže dojít z prvního až do posledního obrázku, případně někde zemře, nebo se nechá chytit některým z nepřátel (v podobě všímavých policistů). Ve své podstatě tak budete hýbat okénky až do doby, kdy postava v pořádku neprojde i posledním oknem a hra se nepřesune do další úrovně.Úrovně sestávají ze dvou až 10 oken. Tato okénka mohou být větší i menší a obvykle se mohou po hracím poli zcela libovolně přenášet. Někdy ale narazíte na výjimky – některá okna jsou na hrací ploše pevně přichycená, s některými se dá potom výhradně otáčet a to často jen jedním jediným směrem, takže stačí, když si je nejprve otočíte a pak vyřešíte mezery mezi nimi. To je sice možná docela usnadnění, ale v některých levelech se to velmi hodí.
Problém je, že hra se vás nebojí konfrontovat se skutečnými logickými zádrhely. Kupříkladu budete postaveni před úkol, abyste zvolili správnou posloupnost úkonů, kdy s postavou pomalu vylézáte a zase slézáte z žebříků, a dostali se tak na vybranou vyvýšeninu. Vtip spočívá v tom, že v každém okně je jiný počet žebříků a tyto žebříky jsou poskládány jiným způsobem a vedou do jiné výšky. Takže než skutečně přijdete na to, jak mají být všechny překážky poskládány za sebou, určitě vám to pár pokusů vezme.
Skvělou pomocí při řešení úrovní je nejen skvěle vyřešené dotekové ovládání, kdy jednoduše ťápnete na obrázek, přidržíte ho a potažením přemístíte na místo určení (přičemž se obrázky automaticky zamění), ale také automatické probíhání postavy. Po prvním proběhnutí se puzzle/komiks jakoby zastaví, takže máte klid na potřebné úpravy. A jakmile obrázky rozmístíte, stisknete obrázek „play“ v prvním obraze a hra se opět rozjede.
Stylizace, která vám vezme dech
Grafické zpracování jde na ruku právě noirovému ztvárnění. Postavy a některé objekty jsou zcela černé, zatímco pozadí je docela barevné (pokud budete v úzkých, barvy vám s řešením logických hádanek často pomáhají). Pohyb postav díky tomu skvěle vynikne. A když se přitom zaposloucháte do skvělé bluesové muziky, velmi rychle pochopíte, že tomuhle se říká stylistická senzace.
Jen tak mimochodem – Framed ne nadarmo byla oceněná 25 různými cenami, mezi nimiž nechybí cena za nejlepší vizuální design z Indiecade Festivalu v roce 2014, nebo cena za nejlepší logickou hru roku z Intel Level Up Awards 2014.
Framed patří mezi nejlepší logické hry pro Android
Ačkoliv se Framed zpočátku zdá docela jednoduchá, nebo dokonce lehce primitivní, obtížnost docela rychle houstne. Nakonec se tak přistihnete, že nad řešením úkolů ukrutně přemýšlíte. A přitom se pochopitelně budete kochat příběhem, prostředím i skvělou hudbou.
Framed se kvalitou nedá přirovnat ke skvělému Monument Valley. Takto geniálních her v rámci jedné dekády vychází jen několik. Přesto by si však měla najít cestu do vašeho srdce – je totiž originální, zábavná a docela pěkná.
Framed
Hratelnost - 90%
Grafika - 95%
Hudba a zvuk - 95%
Originalita - 99%
95%
Pecka!
Netradiční logická hra, ve které skládáte komiksová okna podle toho, jak se události odehrály.