Nejspíš nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že European War je nejznámější sérií tahových strategií pro Android. Nyní již pětidílná série nás na Androidu doprovází už od roku 2012, přičemž se z placené tahové strategie stala free-to-play tahovou strategií, aby se v posledním díle opět vrátila k placenému prodejnímu modelu. Je docela možné, že se najde spousta hráčů, kteří návrat zpět k placení odsoudí. Z pohledu hardcore hráčů je ale tento krok vůbec to nejlepší, co sérii mohlo potkat. Pokud tedy nepatříte mezi tu skupinu lidí, která za mobilní hry (nebo vůbec za hry jakéhokoliv druhu) už ze zásady neutrácí, pokračujte ve čtení. Na následujících řádcích vám totiž představím hru, která patří vůbec k tomu nejlepšímu, co nám žánr strategií na mobilech s Androidem nabízí.
Vaše malé království
European War 5: Empire je tahová strategie od vývojářů z EasyTech, která vás překvapí svojí rozsáhlostí. Hra v zásadě nabízí příběhovou linku, v níž absolvujete mise navázané na různé události, mnohdy spjaté se skutečnými historickými událostmi, byť jsou podřízené zábavnosti a aktuálnímu dění.
Další možností je volba Empire, v níž se svůj vliv snažíte udržet na svou říši prostřednictvím vámi vybraných misí, skrze něž můžete odvrátit dotírající nepřátelské šiky. V prvních dvou herních módech si navíc můžete pomáhat nákupem lepšího vybavení, získáváním lepších jednotek a jejich vylepšováním na odolnější a nebezpečnější vojenské útvary atd.
Samozřejmě každá jednotka disponuje vlastními statistikami, každá má jiný počet útočných i obranných bodů a některé do vínku navíc dostaly speciální schopnosti. Mezi speciální schopnosti patří třeba možnost soustředění, kdy se jednotka jakoby nabije a pak může zaútočit s maximální ničivostí a bez toho, že by přišla o body zdraví.
Tah po tahu, až do pozdních ranních hodin
V misích se obecné plánování (jako třeba: které jednotky do boje povolat, nebo které vylepšit za získané zkušenosti, případně co svému hrdinovi koupit a jaké statistiky mu tím zvýšit), přelévá do takticko-strategické roviny.
Mapa je mřížkou rozdělená na políčka, kde každé políčko má svá specifika. Najdeme na ní třeba budovy, které mohou produkovat nové vojáky. Najdeme na ní hory, kde některé jednotky mají zvýšené statistiky (například sloni). Najdeme na ní ale třeba i překážky, jako jsou zdi nebo neproniknutelné skály, které nás nutí buď zaútočit, nebo je rovnou obejít. Samostatnou kapitolou jsou potom různé vodní plošiny, především moře, přes něž se dostanete pouze za pomoci lodi.
Zavelte do boje
Všech náležitostí mapy hráč musí využívat. Pokud útočí s lučištníky, je docela jasné, že většího úspěchu dosáhne při výpadu přes hory. Pokud útočí s rytíři, je docela jasné, že s jednotkou se musí dostat co nejblíže napadané jednotce, nejlépe na otevřeném prostranství. K dispozici je široká škála jednotek – řekněme tak 20-30 druhů. A dokud všechny jejich výhody a nevýhody nepochopíte, nebudete schopni projít celou hru.
Na začátku vám European War 5: Empire s hledáním strategických výhod pomáhá tím, že vás v uzavřených levelech v podstatě žene přesně tam, kde vás chce mít. Hráči si tak přirozeně osvojí základy hry, což je velmi příjemné. Brzy ale přijde na předání iniciativy, takže všechny volby zůstanou jenom na nich. A přesně v tu chvíli zjistíte, že European War 5: Empire je docela propracovaná strategie.
Vzhledem ke spoustě prvků, které tahle tahová strategie přináší, budete v otevřenějších levelech muset neustále zvažovat různé možnosti a směr vašeho tažení. A přitom dost často přijdete na to, že jste udělali zbytečné chyby, které vás nakonec položí. Postupem času tak budete v levelech zkoušet nové taktiky. Jednou nepřítele napadnete přes hory, podruhé mu odříznete přístupové cesty po moři, nebo ho zkusíte zničit malými nepravidelnými výpady. Možností jsou stovky a právě možnosti jsou to, co vás u této hry udrží možná i desítky hodin.
Generál ve vás se prostě nezapře
Sice nepatřím mezi nadšené vojevůdce, kteří by rádi něco dobývali a ničili. Tahle hra ve mně ale probudila jakousi zvláštní chuť po moci a hlad po hledání způsobů, jak si k té moci co nejlépe dopomoci. Je fakt, že ve hře existují mise, k nimž se ráda vracím opakovaně, i přestože se mi je už dávno podařilo projít. Prostě jenom hledám další možnou přístupovou cestu, další způsob, jak se popasovat s úkoly a nepřítele zahnat do úzkých.
Že je hra naprogramovaná s cílem přimět hráče právě k tomuto smýšlení, dokazuje také možnost kdykoliv během hry vrátit zpět tah, který jste udělali. Často to vede k situaci, kdy s jednotkou popojíždíte a vracíte se na místo jejího původního umístění, abyste našli ten nejpřínosnější tah na celé širé zemi.
Nejlepší tahová strategie o historii evropských válek
European War 5: Empire je s maniakálním odhodláním dělaná hra, která si vytyčila za cíl probudit ve vás maniakální snahu o to vymyslet nejlepší (nejúčinnější) postup a vůbec o to stát se těmi nejúspěšnějšími vojevůdci. Velké množství jednotek a zasazení, které se v zásadě podstatně liší, tvoří hru s téměř nekonečnými možnostmi. European War 5: Empire stojí necelých 30 korun, ale i kdyby stála 3× víc, tak se vám bohatě vyplatí. Minimálně na Androidu se řadí mezi nejlepší tahové strategie poslední doby.
European War 5: Empire
Hratelnost - 92%
Grafika - 81%
Hudba a zvuk - 81%
Originalita - 81%
84%
Výborná
Skvělá tahová strategie, která nabízí spoustu možností řešení a často docela realistické historické pozadí.