S karetními sběratelskými hrami pro mobily se v poslední době roztrhl pytel. Sběratelské šílenství v digitální podobě přitom ve větší míře rozpoutala Hearthstone: Heroes of Warcraft, které se do dnešního dne nikdo nevyrovnal. A to ani zástupce klasické karetní hry Magic, což je ten nejpovolanější z nejpovolanějších.
Většina snah o karetní hry bohužel končí pěknými kartičkami a celkově vypiplaným herním světem, což zmlsaným hráčům prostě už nestačí. Krásné kartičky má kdekdo, takže aktuálně hledáme především zábavná herní pravidla, která lze lehko pochopit (a tudíž se bez problémů od první vteřiny bavit), ale zároveň obtížně zvládnout i se všemi nuancemi (a tudíž se stát neporazitelnými mistry). Earthcore patří právě mezi tento vzácný typ her a tato její vlastnost navíc není jediná skvělá přednost.Když se do sebe pustí Země, Oheň, Voda i Prach
Základem hry je balíček karet. Z něj vám na začátku hry budou vybrány 4 karty. Ty si můžete prohlédnout, případně určit, které chcete vyměnit (podobně jako v pokeru). To samé se potom týká vašeho protihráče.
Jakmile máte karty vyměněné, dostanete se na hrací plán sestávající ze tří slotů pro karty na každé straně barikády (viz. Obrázek). Do slotů blíže k vám vykládáte karty vy sami, do slotů dále od vás vykládá karty soupeř.
Los určí, kdo je první na řadě. Tento hráč jako první vynese kartu, následuje odpověď v podobě karty druhého hráče a tak dále až do vyplnění hracího pole. Vtip je v tom, že každá karta přísluší do jedné ze tří (čtyř) skupin – Oheň (červená), Voda (Modrá) a Země (zelená). Přitom platí velmi jednoduché pravidlo, že modrá zničí červenou, zelená zničí modrou a červená zelenou, plus všechny karty zničí prach, tedy světle hnědou.
K velmi jednoduchému, avšak vysoce zábavnému pravidlu, které by si nejspíše vystačilo i samo o sobě, se dále přidává bodové ohodnocení kartiček. Bodové ohodnocení prozrazuje, kolik bodů karta udělí nepříteli (nepřátelskému avatarovi) v případě, že protilehlou kartičku v boji barev dokáže porazit.
A aby toho nebylo málo, posledním významným specifikem jsou speciální bonusy, s nimiž některé kartičky přichází. Díky těmto bonusům můžete udělovat dodatečné zranění, případně za pochodu měnit barvu jiné karty, nebo například měnit tok dvojnásobného zranění, které se nalézá v prostřední řadě karet a co kolo se otáčí.
I se třemi kartičkami lze rozjet pořádné divadlo
Earthcore se hraje na kola – v každém z nich si hráč dolízne do celkového počtu 4 karet a následně vynáší. Ať už vynášíte jako první, či jako druzí v pořadí, musíte přemýšlet o tom, co protihráči vyložili a jaké karty jim na ruce asi zbyly. Samozřejmě jednodušší je reagovat na vynesené karty soupeře, ale i to je ztíženo nutností, že po první vyložené kartě protihráče nelze vynést kartu do toho samého slotu (a pokrýt tak její účinky).
Právě porovnávání risku a odměny vás přitom doprovází prakticky po celou dobu hry. V balíčku se nacházejí silnější kartičky, ale musíte dobře přemýšlet, zdali je lepší vynést je hned, nebo si s nimi počkat na další tah, případně rovnou na další kolo. Kvůli speciálním bonusům některých kartiček se totiž i velmi dobře vyložené karty mohou stát kartami špatnými.
Hra končí ve chvíli, kdy se život vašeho hrdiny, nebo hrdiny vašeho nepřítele sníží až na nulu. Hráči přitom začínají s 30/40/50 body podle toho, jakému druhu soubojů se aktuálně věnují. Právě počet bodů je přitom jedním z hlavních prvků pro balancování obtížnosti.
V Earthcore se nešetří texty
Karetní hry sice nikdy neprosluly propracovanými příběhy, ale Earthcore je jiná. V této hře najdete singleplayerovou kampaň, která má lidově řečeno „vymazlené“ příběhové pozadí. To je hráčům servírováno výhradně ve formě textů, které se svým rozsahem, dle mého názoru, hravě vyrovnají užší knize.
Pakliže máte rádi fantasy a čtení nepovažujete za ztrátu času, díky textům ve hře se budete cítit velmi příjemně, neboť jsou na vysoké úrovni – situace ve hře jsou podávány natolik barvitě, že si je pamatuji ještě teď, několik dní po dohrání. Nehledě na to, že sloh jako takový – alespoň pokud dokážu soudit – je opravdu na úrovni. K textům bohužel musím dodat ještě jednu nepříjemnou informaci – hra nepodporuje český jazyk. Naštěstí pro vás – i bez angličtiny si hru můžete užít, i když zážitek bude (takřka) poloviční.
Nejlepší je vyprášit kožich soupeřům z masa a kostí
Rozsáhlou singleplayerovou kampaň sestávající z celkem 5 knižních svazků po minimálně deseti kapitolách (každá z nich znamená příliv textu a splnění jednoho souboje) doplňuje ještě o ždibec zábavnější multiplayer – znáte to, nakopat zadek hráči z masa a kostí je prostě mnohem uspokojivější.
Do multiplayeru se můžete dostat skrze možnost „Arena“. Jak název položky sám napovídá, zde se pustíte do PvP (player vs player = hráč proti hráči) soubojů a to buď v bodovaných mačích, nebo v tzv. „casual“ zápasech, které bodované nejsou a tudíž se neprojeví na vašem umístění v tabulce nejlepších hráčů.
Další možností vlítnout rovnýma nohama do multiplayeru jsou pravidelně vypisované turnaje, které jsou časově omezeny. V nichž se s ostatními účastníky poperete o speciální odměny, přičemž platí, že čím více zápasů v tomto období odehrajete, tím větší máte šanci na pořádnou výhru. Na pořádnou výhru však stejně dobře dosáhnou méně aktivní hráči – zde totiž přichází na řadu zkušenosti a celkové strategické schopnosti.
Pokud nejste spokojeni se základními kartičkami, můžete si je vylepšit
Samozřejmě stěžejním bodem veškerých karetních her jsou samotné kartičky a ani v případě Earthcore to není jiné. Na začátku hry dostanete přiděleno několik základních kartiček, k nimž časem budete přidávat další a další.
Nové kartičky získáte za odměnu, za dobré výsledky v boji. Můžete si je však také koupit a to v rámci několika různých balíčků, které jsou k dispozici za herní měnu. Jelikož je hra free-to-play, což znamená, že si ji můžete stáhnout a hrát zcela zdarma, zde přichází na řadu způsob, kterým se k autorům hry Earthcore dostávají peníze. A abychom si to odbyli jednou pro vždy – Earthcore na platby nijak zvlášť netlačí a její jádro s microtransakcemi i bez nich funguje pořád stejně, což je u kompetitivních free-to-play her asi nejdůležitější.
Ano, nepopírám, že pokud do hry investujete nějaké peníze, nebude se vám hrát lépe. Bude, to je snad jasné. Na druhou stranu, i pokud do hry investujete statisíce, neudělá to z vás lepšího hráče. Úspěchy v Earthcore závisí na vašich dovednostech, schopnosti plánování a strategického rozvažování, ne na prémiových kartičkách, které máte k vyložení.
Nové balíčky kartiček se navíc dají zakoupit i jen za herní měnu, která je ve hře poměrně běžně k dostání. Za úspěšně odehraný zápas dostanete odměnu v řádech stovek herních dolarů (například za výhru v zápasu v rámci vypsaného turnaje je to cca 500), nový balíček kartiček pak stojí 9 000/16 000/22 000/32 000 za 4/8/12 a 20 nových kartiček.
Nové kartičky pak lze vyhrát přímo ve hře, či nákupem za diamanty, které získáváte plněním dílčích úkolů jako je dosažení určitého levelu se svým hrdinou, zakoupení nového balíčku kartiček atd. Dalším způsobem, jak se můžete dopracovat ke kartičkám je samotná účast ve vypsaných turnajích a potom samozřejmě i zisk nějakého umístění. A jelikož konkurence ve hře zatím není nijak zvlášť veliká, i z tohoto směru se kartičky hrnou téměř až pod parou.
Jak si balíček namícháš, tak se ti bude hrát
Jelikož je Earthcore kompetitivní karetní hra s hromadou strategických možností a ještě větší hromadou různých karetních kombinací, základem úspěchu ve hře samozřejmě je správné namíchání karet. Pokud se neinspirujete již sestavenými balíčky ostatních hráčů na internetu, nad vznikem dobře fungujícího paklu strávíte třeba i hodiny. Je to tvrdá práce, vyžaduje to spoustu porovnávání a sledování drobných nuancí, nicméně pokud máte karetní hry rádi, budete se zde cítit jako v sedmém nebi. A to bez jakéhokoliv zveličování.
Karty v Earthcore jsou opravdu rozmanité a jejich bonusové schopnosti ještě rozmanitější, záleží přitom i na frakci, ke které se přidáte a samozřejmě i na vaší strategii. Velkou proměnou je i váš protihráč a jeho herní balíček, nicméně v tomto ohledu bohužel nic nenaděláte – tedy vyjma případů, kdy se do hry pustíte se svým kamarádem, jehož balíček máte dobře prokouknutý.
Sympatické je, že od osmého levelu můžete mít zároveň dva balíčky, mezi nimiž lze libovolně přepínat a další sloty na karetní balíčky přicházejí s 9, 12, 14, 17 levelem atd. Balíčky se navíc rozdělují podle frakce – pokud si tedy vyberete válečníka, přísluší k němu jiný balíček, nežli k čarodějovi nebo ke zloduchovi.
Závěrečné shrnutí a hodnocení hry Earthcore
Earthcore je velmi nadějní karetní projekt, který by s trochou štěstí mohl konkurovat Hearthstone: Heroes of the Warcraft. K fenomenálnímu úspěchu autoři nakročili skvěle tím, že vymysleli rychle pochopitelné, ale dostatečně hluboké herní principy a hře vdechli i pěkné grafické provedení. Aktuálně se navíc hráče snaží motivovat nejrůznějšími turnaji, což pomalu spěje k turnaji na živo. Samozřejmě tvůrci Earthcore jsou nesrovnatelně menší společností, nežli samotný Blizzard, což znamená, že by si na něm nemohli dovolit vypsat tak vysoké ceny, ovšem v zábavě se Earthcore karetnímu hitu od Blizzardu v pohodě vyrovná, což je asi to nejdůležitější.
Earthcore: Shattered Elements
Hratelnost - 98%
Grafika - 91%
Hudba a zvuk - 89%
Originalita - 99%
94%
Pecka!
Výborná karetní hra ve stylu Hearthstone: Heroes of Warcraft, kterou lze rychle pochopit a užít si jí, ale jen velmi obtížně zvládnout v celém jejím rozsahu.