Pomalu ale jistě se blíží doba, kdy počítačové technologie zažijí další velkou revoluci. Intel ve spolupráci se společností Micron se chystá na trh vstoupit se zcela novou technologií pamětí nahrazující stávající NAND Flash. A náhrada to bude více než důstojná. Nový typ paměti je totiž mnohonásobně rychlejší a odolnější než ten stávající. Řeč je o paměťové technologii 3D XPoint. Ta svou rychlostí až 1000x vyšší, než je tomu u stávajících Flash pamětí dokáže odstranit úzké hrdlo počítačových systémů – tím je právě datová propustnost mezi datovým úložištěm a procesorem. Odstraněním této bariéry se otevírá cesta k mnohem rychlejšímu využití všech uložených dat v budoucích telefonech a počítačích. To napomůže nejen rychlejšímu načítání všech aplikací a dat se kterými pracují (a tím i k lepší uživatelská zkušenosti), ale především umožní rychlou analýzu nad ohromným množstvím dat, která nashromáždí všechna zařízení připojená k internetu.
Vstupujeme do doby internetu věcí. Do internetu jsou již nyní připojeny věci, u kterých byste to před 10ti lety ani náhodou nečekali. V každé moderní domácnosti již dnes najdete několik mobilů, počítačů a televizí připojených do internetu. Pak je tu nositelná a chytrá elektronika, hodinky, sport trackery, elektronická pera, chytré zámky… To vše je však jen začátek. Další příklady připojených věcí najdete třeba zde na webu Postscapes. Velmi brzy se dočkáme doby, kdy do internetu bude připojeno vše kolem nás – od lednicí a dalšího vybavení domácnosti až po auta a větší dopravní prostředky.
Ohromné množství propojených věcí a senzorů vygeneruje neuvěřitelně velké množství anonymních dat, které je možné využít pro různé sociální analýzy a postavit na nich funkční modely naší elektronické společnosti. Jedinou cestou jak tato data skutečně efektivně využít je navýšení výpočetního výkonu počítačů, které je budou shromažďovat a zpracovávat. A právě s tím pomůžou nové typy pamětí, mezi které patří i technologie 3D XPoint. V budoucnu bude možné řádově rychleji zpracovat stále narůstající množství těchto dat.
Jak technologie 3D Xpoint funguje?
První prototyp dokáže ve dvou vrstvách uložit až 128 GB dat v hustě uspořádaných paměťových buňkách. Každá buňka ukládá pouze jeden bit informace (1 nebo 0) a je možné k ní přistupovat pomocí variabilního napětí na selektoru. Tato paměťová architektura je nazývána Cross Point Architektura a pro samotné uložení informace v paměti není zapotřebí žádných tranzistorů (na rozdíl od všech doposud používaných typů pamětí, kde jsou potřeba tranzistory).
Paměti typu 3D Xpoint se svým výkonem velmi přibližují stávajícím DDR paměťovým modulům používaným jako operační paměť zařízení. Rozdíl je v tom, že klasická DDR operační paměť po přerušení přísunu elektrické energie svá data ztratí. Z tohoto důvodu je nutné pro trvalá úložiště používat jiný typ pamětí (nyní NAND FLASH). Tím, že se 3D Xpoint svým výkonem přibližuje běžným DDR modulům, je téměř jisté, že v budoucnu bude možné ke všem datům v počítači nebo mobilu přistupovat přímo a se stejnou rychlostí, jak by byly uloženy v operační paměti. Tím se razantně zrychlí operace nad velkými datovými sadami a zrychlí se i běžná uživatelská práce se systémem (vždyť se podívejme na zrychlení, které celkem nedávno přinesly SSD disky ve srovnání s klasickými mechanickými harddisky). Zdá se, že nás čeká zajímavá technologická budoucnost 🙂