Každý čerstvý rodič má starost, aby se jeho ratolesti něco nestalo. A udržet malé dítě, které se ještě o sebe nedokáže samo postarat a vyžaduje pravidelnou péči, neustále pod dohledem, opravdu není nic jednoduchého. Lidé proto jako pomocníky běžně používají elektronické chůvičky, které jim umožňují mít jejich mladé potomky neustále pod kontrolou, i když s nimi nejsou ve stejné místnosti. Vzhledem k rozvoji mobilních technologií byla jen otázka času, než se nějaká hlídací aplikace objeví i pro chytré telefony. Ta, kterou představujeme v tomto článku, se jmenuje prostě Chůvička 3G a je od české společnosti TappyTaps.
Trochu omezující je bohužel způsob, jakým se přijímač a vysílač spolu párují. Ten je sice, pravda, jednoduchý – dostanete devítimístný kód, který zadáte jak na jedné, tak na druhé straně – ale tento způsob propojení jednotlivých zařízení také znamená, že jeden vysílač se vždy rovná jeden přijímač. Pokud byste chtěli mít možnost sledovat vašeho potomka z jednoho vysílacího zařízení na několika oddělených místech najednou (například jedno zařízení pro každého rodiče a další pro babičku), máte smůlu.
Jinak se toho ale Chůvičce 3G nedá moc vytknout. Aplikace dělá přesně to, co byste od ní jako rodiče pravděpodobně chtěli. Vaše dítě s ní můžete v jednom kuse sledovat (v závislosti na možnostech vašeho vysílače a přijímače) vizuálně i zvukově. Podle nastavení pohlaví v aplikaci se vám specificky mění i ikony a plocha. Je také možné využít v Chůvičce vibrační hlídání, pokud používáte na příjem smartphone – zařízení u dítěte hlídá zvukovou hladinu, a jakmile se dítě začne v tomto směru nějak víc projevovat, okamžitě vás upozorní i vibracemi telefonu, takže to zaznamenáte i v prostředí, kde byste samotný zvuk z reproduktoru nemuseli slyšet.
Své dítě samozřejmě potřebujete mít po dohledem ve dne i v noci. Ve dne není jeho sledování přes Chůvičku problém, v noci či za šera ale nemusíte na normální obrazovce nic moc vidět, pokud si budete chtít potomka kontrolovat vizuálně. Aplikace kvůli tomu má možnost využít LED diodu či obrazovku vysílače, abyste si přisvítili. U telefonu to není problém, ale chce to dávat pozor, pokud používáte něco silnějšího, jako je třeba notebook nebo některé větší tablety. Ty mají ve většině případů poměrně silnou svítivost a zpola spícímu dítěti mohou způsobit dítěti pěkný šok – a vám to ve výsledku také nepřidá na klidu. Je tedy pak lepší zacházet s funkcí nočního světla opatrně, nebo se ho vůbec vyvarovat a spokojit se s kontrolou zvukovou.
I přes své nedostatky je ale Chůvička 3G velice zajímavá aplikace, mimo jiné i proto, že funguje i přes běžné telefonní sítě. Můžete ji tak používat doma, a stejně tak dobře někde na cestách. Možnost kombinovat zařízení různých výrobců, od chytrých telefonů přes tablety, až po notebooky, počítače a dokonce hodinky Apple Watch z ní přitom činí dost univerzální nástroj. Jen je potřeba dávat si při využívání některých její funkcí pozor, a je docela škoda, že (alespoň prozatím) není možné vysílat signál na více různých přijímačů najednou. V případě Android verze budete potřebovat telefon nebo tablet používající Android 4.0 a vyšší. Chůvička 3G není zdarma, ale ve srovnání s mnoha jinými aplikacemi je její cena 99 Kč poměrně malá a v paměti vám zabere jen 35 MB.