Už nějakou dobu provází chytré telefony rčení, že jsou to normální počítače, které se člověku vejdou do kapsy. Americká společnost Andromium nyní toto úsloví vzala doslova a vymyslela systém stejného jména, pomocí něhož můžete snadno nahradit váš stolní počítač běžným smartphonem a připojit k němu klávesnici, myš, monitor a v případě potřeby i gamepad.
Samotná myšlenka nahrazení počítače chytrým telefonem není úplně nová. Pokud má váš mobil vhodnou výbavu, tak není problém ho podobně využít už teď, s pomocí některých konkrétních aplikací na obchodu Google Play. Vyžaduje to ovšem pokročilejší technické vědomosti a také musíte často všechno po každém spuštění nastavovat znovu. Společnost Andromium, založená bývalým dlouholetým zaměstnancem společnosti Google Gordonem Zhengem, si proto vymyslela vlastní řešení, které je uživatelsky mnohem jednodušší.Systém Andromium se skládá ze dvou částí, hardwarové a softwarové. Hardware tvoří dokovací stanice, která má v sobě 3 USB, jeden výstup HDMI a napájecí micro USB konektor. Následkem toho vám dokovací stanice nejen umožňuje připojení k počítači, ale funguje i jako klasická nabíječka. Umožňuje k počítači připojit jak klávesnici a myš, tak i herní ovladač. A to nejen přes USB, ale samozřejmě i přes Bluetooth, který je běžnou výbavou každého dnešního smartphonu. Designově je dokovací stanice také malá (91 x 91 x 28 mm) a dá se snadno složit i do kapsy.
Softwarovou částí je operační systém, který vzhledově připomíná Windows 7, včetně klasického start menu na spodní liště, možnosti fungování v několika oknech najednou a vlastním webovým prohlížečem. Podobně jako u notebooku také na spodní liště vidíte i stav baterie. Operační systém musíte jen nainstalovat z Google Play, pak se sám spustí po vložení do dokovací stanice a nic nastavovat nemusíte. Telefon vám přitom dál normálně funguje, takže vám nic nebrání zároveň pracovat a posílat sms či telefonovat. Vypnout systém lze kromě klasického kliknutí na Vypnout (Shutdown), známého z WIndows, odpojit i jednoduše tím, že vyndáte mobil z dokovací stanice. I při několika najednou spuštěných programech se přepne zpět do klasického Androida během pěti vteřin. V telefonu přitom operační systém zabírá méně než 30 MB.
V současnosti je největším problémem Andromia jeho limitované využití. Původně šlo o Kickstarterový projekt, který ovšem i přes nadějný počátek nakonec neuspěl. Jeho vývojáři se ale ani přes to nenechali odradit a už dnes je operační systém v beta verzi dočasně zdarma stažitelný přes Google Play. Vyžaduje ovšem Android 4.4.2 a vyšší. I hardware by se měl začít snad brzy vyrábět s pomocí alternativních fondů, jejichž přesnou povahu ale vývojáři doposud neodkryli. Prozatím je možné využít podobná řešení od jiných výrobců. Systém je ale kompatibilní pouze s některými smartphony, jejichž seznam můžete najít zde. Podpora dalších chytrých telefonů byla v plánu v případě úspěchu Andromia na Kickstarteru, ale vzhledem k jeho výsledku si na další informace budeme muset ještě počkat.
Otázkou ovšem nadále zůstává, kolik bude Andromium stát, až se dostane konečně na trh. Na Kickstarteru stál samotný software 10 dolarů a plánovaná koncová cena za celý set (dokovací stanice i operační systém) měla být 39,95 dolarů. Protože je ale nyní systém financován z jiných zdrojů, může se stát, že se to trochu změní. Pokud však přece jen zůstane na stejných hodnotách, tak se Andromium stane nejen nejsnáze přenosnou počítačovou soustavou, ale také tou nejlevnější. Na Google Play je nyní k dispozici otevřená beta verze systému, ta vám bude fungovat s Chromecastem či Miracastem.