Věnovat se mobilu při jízdě autem je nepěkný zlozvyk, který může (decentně řečeno) vyvolat řadu nešťastných následků, zvláště sedíte-li v tom čase na místě řidiče. Na druhou stranu nám ale tyhle chytré mašinky skvěle pomáhají a šetří starosti třeba ve chvíli, kdy potřebujeme spolehlivou navigaci, které se nám z místa spolujezdce nedostává. Díky novým technologiím jako Android Auto je dnes propojení těchto dvou světů dokonce jednodušší, efektivnější a doufejme, že i bezpečnější než kdy dříve. A nepotřebujeme k tomu ani nabušené auto, které právě vyjelo z linky. Stačí jen trochu chytřejší mobil.
Samořídící auta jsou sice ve vývoji i ostrém testování, masivní využití je ale, nebudeme si nic nalhávat, aktuálně v nedohlednu. A proto nezbývá než upřít síly na jiné, dostupnější inovace, díky kterým může lidstvo svůj požitek z cestování opět o kousek vylepšit.Na pomoc s tímto úkolem přispěchali velikáni Apple a Google, kteří představili sofistikovaný systém umožňující snadné přenesení vybraných funkcí chytrého telefonu přímo na palubní desku vašeho auta. Zpočátku tyto funkce sice nabízely pouze vybrané modely aut s pokročilou výbavou, dnes už si ale vystačíme s telefonem, který podporuje systémy Android 5.0 a vyšší (respektive iPhone 5 a novější verze).
Nemá smysl zapírat, prvním, kdo se svým integrovaným systémem vyrazil na trh, byl Apple. Svůj CarPlay představil už v roce 2013 a k reálnému využití došlo o rok dříve než v případě konkurence — šťastnou jedničkou bylo Ferrari FF. Palubní počítač spárovaný s iPhony nabídl pestrou nabídku funkcí včetně asistentky Siri, která mj. dokáže číst zprávy nebo navigovat.
vyplatí se?
Pokud má vaše auto ty nejlepší roky za sebou a jeho jedinou funkční palubovkou je čelní sklo, na kterém se míhají dva stěrače, ani tak nepřijdete zkrátka. Cílem Googlu je totiž to, aby byly funkce Android Auta využitelné za každých podmínek i bez kompatibilního vozu. V takovém případě tedy stačí připevnit mobil do držáku, spustit aplikaci a místo displeje u volantu koukat na menší obrazovku vašeho mobilu. Není to sice to samé, ale funguje to dobře a nabídka je i za těchto okolností pěkně přehledná.
Co na tuhle technologickou hru říká Microsoft, který před dvěma lety vyrukoval s velmi podobnými plány? Těžko říct. O Windows v autech zatím příliš slyšet není.
Primární nabídku funkcí zmíněných výše zaštiťuje samozřejmě sám Google, postupem času by se ale mohlo objevovat více kompatibilních aplikací třetích stran. Už teď můžete například využít oblíbenou streamovací službu Spotify. Zajímavě se jeví i uvedené poznámky, které si můžete pohodlně nastavit na konkrétní čas coby upomínku. Takto zvolené úkoly se současně ukládají také do telefonu, takže o ně nepřijdete ani v případě, kdy budete mimo auto. Pro nové modely vybraných automobilek navíc Google vyvíjí verzi Androidu Auto, která bude umět ovládat i jiné systémy, jako např. klimatizaci nebo vyhřívání sedaček.
Důležitou složkou aplikace je rovněž možnost využít hlasové ovládání, které značně usnadní práci například při odesílání zpráv, kde už dnes Google nabízí osvědčený systém diktování hlasem i v českém jazyce. V opačném případě si pak můžete, při propojení telefonu skrze bluetooth nebo kabel s 3,5mm Jackem, nechat přehrávat instrukce navigace přímo skrze reproduktory auta. A podobných vychytávek by mělo jen přibývat.
Klíčovým prvkem je pochopitelně stále smartphone. Čím lepší telefon a kvalitnější připojení k internetu, tím lépe vše pojede. Na to je třeba myslet. Přehled automobilek, které Android Auto v současné době podporují, najdete přímo na oficiálním webu — nechybí Ford, Mercedes, Honda, KIA ani naše Škoda.
A co Češi, mají si kde hrát?
Kámen úrazu podobně zajímavých inovací je ten, že v Česku nefungují. Minimálně ne tak brzy, jako u našich větších sousedů, takže i když je Android Auto podporováno i ve vozech naší Škodovky, na domácích silnicích si oficiálně tuto vychytávku neužijeme. Na druhou stranu, podpora dalších zemí roste poměrně rychle a pokud vše půjde dobře, mohlo by se v dalším kole dostat konečně i na nás.
Pokud to přesto nemůžete vydržet, můžete si aplikaci otestovat třeba na svém počítači. Tady je drobný návod, ale pššššt! Nic jsme vám neřekli.