Když se řekne tower defense hra, většina z vás si pravděpodobně představí cestu, po níž se line spousta bojovníků, které se snažíte zastavit tím, že stavíte věže. Hromadu věží. Ale už vás někdy napadlo, že by se tento koncept dal uchopit i jinak?
Svůj vlastní pohled na žánr strategií, subžánr tower defense nám ukazují tvůrci ze studia TOO DreamGate a to ve hře Steampunk Tower. Zajímavé je, že tento titul vám svojí podstatu prozrazuje už v nadpisu.
Steampunková věž
Ve Steampunk Tower tedy máte věž, na níž se koukáte pohledem z boku. Na tuto věž útočí zástupy vojáků, tanků, letadel, vzducholodí a dalších nebezpečných jednotek. A vaším úkolem pochopitelně je tuto věž před nájezdníky zachránit. A to obnáší spoustu stavění, ale i dalších přidružených činností.
Věž ve strategii Steampunk Tower je rozdělená na několik chlívečků. Jedny jsou na levé straně a druhé na pravé straně. Do nich můžete postupně kupovat nové vybavení, jako jsou kulomety, které střílí rychle, ale slabě, nebo těžká děla, která střílí pomalu, ale silně atd.
Nábor nového vybavení přitom obnáší samotný nákup a následně i jeho zasunutí na správné místo. To uděláte přejetím prstu po správném směru, čímž vytyčíte směr. S věžičkami se ale posouvá i později ve hře, protože každá z nich má svůj zásobník a pokud jí dojde, musí se nabít. To opět provedete tak, že věžičku zastrčíte zpět do věže přejetím prstem ve správném směru, a pak jí tam necháte, dokud se nenabije, nebo dokud ji nebudete potřebovat dále.
Nutnost nabíjení do hry vnáší pocit napětí. Představte si, že se na vás zrovna sune hrozivá vozba nepřátel a vaše věže se zrovna nabíjejí (a tudíž nemohou střílet). Člověk potom musí správně odhadnout, kdy už je nabití věže dostačující a pak ji prstem rychle vystrčit na tu správnou stranu. Jenže když to příliš urychlíte, tak si spíš uškodíte, protože věž se třeba vybije v tu vůbec nejméně vhodnou dobu (když na vás třeba útočí 5 tanků).
Místo ve věži je omezené
Kromě doby pro nabíjení u této činnosti narazíte ještě na jeden velmi zajímavý prvek. Věž má pravou stranu a levou stranu, obě rozdělené na políčka, kam dáváte věže. Prostředek věže je volný a umožňuje právě nabití jednotek. Vtip je ovšem v tom, že prostřední část má vždy jen jeden chlívek na patro. Musíte v něm tedy na střídačku nabíjet jednotku z levé i z druhé strany. A jsme opět u nutnosti správného načasování, ale i předcházejících strategických rozhodnutí.
Dá se říci, že když se vám sejde několik faktorů, tak skutečně nevíte, kam dřív skočit. A teď si vezměte, že prostředek věže je určený také k tomu, abyste jím transportovali stávající jednotky do podzemí (kde je můžete upgradovat), případně nové jednotky z podzemí na místo určení. A tyto jednotky nelze dostat přes místo, kde se zrovna jiná jednotka nabíjí. V takovém případě dochází k pořádnému frmolu. A střed věže je přitom středobodem celé vaší herní existence.
Nebezpečné oko
Velký význam na hraní mají při přetížení nepřátelskými jednotkami speciální útoky/obrany. Jedná se o ručně vyvolávané bonusové tahy, díky nimž do ruky dostáváte nadstandardní prostředky k boji.
V první řadě se jedná o oko. Toto oko je elektrické, a pokud si ho z pravého horního rohu vyvoláte, začne po omezenou dobu vysílat elektrické výboje na vámi určené místo. Každý z výbojů pak v podstatě eliminuje každou jednotku v dosahu. Díky tomu se můžete soustředit na útočení třeba jen na jedné straně, což se v určitých chvílích může hodit. Hra vám totiž dovoluje, pokud přináší větší množství slotů, přesouvat jednotky z levé strany na pravou. V praxi tak můžete při velkém náporu přesunout všechny jednotky třeba na levou stranu a na pravou stranu poslat elektrické oko. I tady to ale chce nějaký plán a do jisté míry i hbitost při provedení tohoto tahu.
Dalším speciálním útokem je „prismatic etherium“, což je něco jako blesk. V případě vyvolání tohoto speciálního útoku se na zem začnou snášet blesky jeden po druhém v rychlém sledu. I tyto blesky jsou hodně ničivé a v případě dobrého načasování dokážou zvrátit vývoj bitvy na vaši stranu.
Tower defense zdarma, ale s mikrotransakcemi
Steampunk Tower je na Google Play Storu ke stažení zdarma s tím, že tvůrci vydělávají právě na prodeji doplňkových speciálních útoků. V základu máte jen několik možností vyvolání, přičemž na další si můžete sáhodlouze vydělávat hraním nebo si je koupit za peníze. Osobně jsem si útoky nad rámec hry nekupovala, a přesto jsem vydržela hodně, hodně dlouho. Jenom nesmíte být netrpěliví.
Nové útoky stojí od 1 dolaru (asi 20 korun) za tři nová elektrická oka nebo tři nové blesky až po 3 dolary za 12 nových elektrických očí či blesků. Žádná množstevní sleva tady tedy není, proto radím, abyste případné vylepšováky kupovali spíše postupně s tím, jak je potřebujete.
Rychlejší, nebezpečnější
Co se týče herních vylepšení (upgradů), mezi jednotlivými hrami máte v záložce „laboratory“ k dispozici hned několik možností. Můžete zlepšit počet peněz a zkušenostních bodů, které vydolujete z jedné hry. Také můžete vylepšit údernost speciálních dovedností. Připravená je i možnost zvýšit údernost vašich jednotek (jako je počet výstřelů za sekundu, jejich průraznost atd.), která se týká zvlášť každé ze 4 druhů věží.
Strom dovedností je pěkně rozplánovaný. Prvních několik vylepšení vás bude stát málo, ale ty další, většinou mnohem podstatnější, jsou také o poznání dražší a tak na ně musíte šetřit déle. Také za body vylepšení věží můžete zaplatit, ale v tomto případě to nedoporučuji, protože bodů je málo a člověk si s tím stejně moc nepomůže.
Celkem 2500 bodů pro vylepšování věží stojí 25 korun. Největší balík bodů vás vyjde na 154 korun a přinese vám do herní kasičky celkem 18 000 bodů. S tímto balíčkem už něco pořídíte, ale pořád nebudete mít vylepšené všechno. Odhadem bych to tipovala na vylepšení komplet jedné větve z 5 možných.
U upgradování mě ještě napadá, že hra nabízí možnost resetovat vaše původní volby. Pokud zvolíte tuto možnost, vaše dosavadní upgrady se vám vymažou a hra vám na herní konto přičte všechny doposud utracené body. Díky tomu můžete opětovně měnit svoje rozhodnutí a případně i přizpůsobovat své věže určité situaci. Tohle se mi na hře skutečně líbilo.
Steampunk nadevše
Jelikož vzhled strategické hry Steampunk Tower je skutečně jedinečný, nechala jsem si tuto položku v mé dnešní herní recenzi až na konec. Jak samotný název naznačuje, hra si jako svůj námět zvolila steampunk. Pro ty, kteří o tomto žánru nic nevědí, jenom zopakuji pár věcí. Steampunk je podžánr scifi, který okazuje na kyberpunk a je zaměřený na technologii páry jakožto hlavním zdroji energie.
Steampunk obvykle poznáte na první pohled. Kralují mu výrazné kovové nástroje a stavby, případně kovem prokládané oblečení a další věci. A všechny tyto výrazné prvky steampunku najdete právě i v této Android strategii. Ona už i samotná olověná věž je zcela typickým steampunkovým prvkem. Dále tu máme ručně ovládané věžičky. A zcela steampunkové jsou i všechny útočné jednotky, které vypadají opravdu kouzelně, alespoň pokud steampunku holdujete.
Ještě lepší potom je, že tvůrci Steampunk Tower umí všechnu tu steampunkovou krásu prodat. Tomuto trendu jsou podřízené všechny ikonky a vůbec uživatelské rozhraní. Ke každému prvku pak máte informační kartičku, opět ve steampukovém ladění. A tato kartička vám třeba prozradí, co za jednotku se na vás řítí, jaké jsou její přednosti (a proč) a jaké slabiny.
Ačkoliv sama pro steampunk nemám žádnou skrytou slabost, právě tento trend mě na hře učaroval. Samozřejmě, hned vedle zcela originálního herního systému. Steampunk je tu opravdu dobře vyvedený a dělá z tohoto herního dobrodružství nestandardní zážitek.
Strategická hra, která má grády
Neříkám, že Steampunk Tower patří mezi TOP 10 strategických her. Dokonce si ani nejsem jistá, zdali bych tuto hru zařadila mezi TOP 10 strategií za uplynulý rok (ale když nad tím tak přemýšlím, tak možná ano). Jenom tím chci říci, že Steampunk Tower má ohromné kouzlo. A to tkví v originalitě.
Strategická hra Steampunk Tower je originální hned ve dvou rovinách. V první řadě se jedná o herní systém, kdy nestavíte jednotlivé věže, ale pouze jednu věž vylepšujete. V druhé řadě je potom třeba zmínit grafiku, která je krásně steampunková a opravdu se vám vryje pod kůži.
Kvůli těmto dvěma vlastnostem vám přitom Steampunk Tower z celého srdce doporučuji. Zažijete s ní opravdu hodně příjemných chvil. A pokud se vám nebude líbit, vlastně o nic nepřijdete. Za tuto hru nemusíte platit.
Steampunk Tower
Hratelnost - 87%
Grafika - 84%
Hudba a zvuk - 81%
Originalita - 92%
86%
Výborná
Vysoce originální strategie typu tower defense, ať už svým námětem, nebo herním systémem. Zkuste ji, nic za to nedáte.