Pěstovat si doma vlastní čerstvé bylinky je v poslední době velká móda. Je to zdravější, pro mnoho lidí pohodlnější, a pokud umíte vařit tak si můžete s jejich pomocí doma běžně uvařit i věci, které byste v obchodě mohli špatně shánět. O tom, že spousta bylinek pěně voní a dobře vypadá nemluvě. Udržet takovou rostlinu při životě ovšem nemusí být pro každého snadné, a proto skupina francouzských nadšenců jménem Prêt à Pousser vymyslela nový typ květináče Lilo, v němž je schopen i úplný začátečník úspěšně udržet rostliny při životě. Mimo jiné můžete některé funkce květináče a růst bylinek sledovat i na smartphonu či tabletu.
Lilo je také jeden z crouwfundingových projektů na Kickstarteru, kde si jeho výrobce Prêt à Pousser řekl o 50 000 euro a získal něco přes trojnásobek. Je to i díky tomu, že se Lilo dělá jak v chytré, tak standardní verzi, která ovšem i sama o sobě pěstování bylinek výrazně ulehčuje. Kickstarterový projekt díky tomu dosáhl i na dodatečný cíl, kdy jako bonus dostane každý podporovatel na Kickstarteru jednu bylinu na vypěstování zdarma.
Jeden z důvodů, proč je Lilo jednodušší na obsluhu je totiž to, že má vlastní kapsle s bylinkami. Ty mají nějakých pět centimerů na výšku a jsou postaveny tak, aby v nich byliny pluly na vodě – od toho má Lilo svůj název. Jediné, co musíte udělat, je v pravidelných intervalech vodu doplňovat. Podle typu a velikosti bylinky obvykle v intervalu od jednoho do tří týdnů. Žádné hnojení, přesazování, doplňování hlíny vás už nemusí zajímat. Vše potřebné už je v samotných kapslích, které se pak jen zasunou do květináče.
Bylinka z jedné kapsle vám vydrží v Lilu růst několik měsíců, než doroste do takové velikosti, že se do něj dále nevejde. Pokud ji nesníte dříve, než k tomu dojde, prostě vám stačí vzít danou bylinu a přesadit si ji na zahrádku nebo do většího květináče a starat s o ni už normálním způsobem. Kapsle je biodegradovatelná a v zemi se sama rychle rozpadne. To samé samozřejmě platí i v případě, že byste chtěli vyzkoušet jiný typ byliny a potřebovali byste pro ni v Lilu místo. V současnosti nabízí Prêt à Pousser vesměs různé kuchyňské byliny od oregana, bazalky, máty až po tymián nebo koriandr, ale do budoucna už se chystají i různé druhy pepře, rajčata a teoreticky lze samozřejmě v květináči pěstovat i klasické květiny.
Květináče Lila jsou vyrobené z keramiky a dřeva, a prodávané po třech kusech najednou. Součástí obou verzí Lila je také LED osvětlení, takže se nemusíte trápit tím, kam přesně své bylinky dáte – mohou být stejně dobře v nějakém tmavším koutě jako pod oknem, světla budou mít dost. Pokud máte pouze standardní verzi, tak je světlo nastavené na stálou hodnotu a pokud rostliny nerostou, jak by měly, případně pokud chcete poradit s jejich použitím, musíte už si vystačit sami s tím, co kde najdete v různých rádcích.
Konečná cena Lila a jednotlivých kapslí ještě v tomto okamžiku není známá. Na Kickstarteru stála standardní verze od 49 euro výš, a verze Smart 129 euro. V obou případech byly v ceně rovnou obsaženy i tři kapsle s bylinkami. Ty pak samotné stály 6 euro navíc za jednu, případně 55 euro za dvanáct kapslí najednou. Aplikace samotná je v případě verze Smart také samozřejmě součástí balení a měla by fungovat jak na Androidu, tak pro iOS. Přispěvatelům na Kickstarteru by měly standardní Lila dorazit v prosinci tohoto roku, verze Smart by měla být dostupná v dubnu 2016.