Spousta lidí má strach z přímého online nákupu zboží v Číně. Otázky typu ,,Budu platit CLO?“, ,,Jak je to s placením DPH?“, ,,Přijde mi zboží přímo domů?“, na které neznáte přesné odpovědi, vás spolehlivě odradí a raději si nějakou tu korunku připlatíte, než pak řešit různé pakárny, které si ještě ani nedovedete představit.
Jelikož mám s objednáváním zboží z Číny a přes Ebay bohaté zkušenosti, rozhodl jsem se napsat tento článek, ve kterém se pokusím vše jednoduše a přehledně shrnout tak, abyste věděli, do čeho jdete.
CLO a DPH – Kolik budu tedY platit navíc?
Jak to funguje v praxi?
Objednáte si zboží, Číňan ho pošle, balíček za 2-3 týdny dorazí do ČR, kde se ho chopí celnická lůza. Číňan vždy na celní deklaraci uvede, že se jedná o GIFT (dárek), protože je chytrý a ví, že dárky nepodléhají výměře cla a DPH. Aby to bylo skutečně nenápadné, uvede ještě podezřele nízkou cenu, většinou do 20 dolarů. Celník ale není úplně blbý a moc dobře ví, že takto označené chodí běžné obchodní zboží, které si lidi objednávají přes internet. Všechny dárky od Číňana nacpe do rentgenového přístroje, který mu napoví, co se uvnitř nachází. Jestliže se jedná skutečně o drobnosti mizivé hodnoty, tak to neřeší a pustí to dále poště k doručení. Většinou tak projdou paměťové karty, USB disky, redukce, kablíky a jiné drobné příslušenství. Nesmí jich v jednom balíku být více – na rentgenu je moc hezky vidět početná rodinka stejných krámů a celník není úplně blbej… Vypadá to pak, jako že to někdo koupil za účelem dalšího prodeje – a to skutečně není GIFT a už vůbec ne za 10 dolarů. Takže kupujte hezky jednotlivě! Zvýšíte tak šanci, že jste pro celníka nezajímaví a nechá vás na pokoji. Navíc stejně neplatíte poštovné, takže si můžete objednat klidně natřikrát.
Jenže pozor! Pokud vám vyměří DPH nebo CLO, buďte připraveni na to, že zaplatíte české poště fixní poplatek 96 Kč za vyřízení jednotné celní deklarace. Tento poplatek se platí za každý balík bez ohledu na jeho cenu. Pokud vám DPH nebo CLO nevyměří, poplatek samozřejmě neplatíte a balík přijde rovnou na vaši adresu.
Doporučuji přečíst také následující články:
Když máte smůlu a celníci si to nechají na skladě, přijde vám domů jen dopis s papíry, které musíte donést (nebo poslat poštou) celníkům. Pokud jste v Praze a máte hodně času (celník je velmi pomalý a proces vydávání velmi byrokratický), zajděte si tam osobně – je to na poště v Praze 5 (Plzeňská 290/139). Doporučuji jít tam kolem oběda, kdy je tam méně lidí, jinak se z toho po… I tak je to zážitek. Nejdříve k přepážce číslo 1 pro papíry. Pak vedle na patře k celníkům vše předložit. Celník není blbý a chce vidět potvrzení objednávky, na kterém je vidět cena zboží (email z eshopu, nebo potvrzení platby od paypalu). Ty také nejsi blb a potvrzení si umíš uložit do HTML a náležitě poupravit. Jen upozorňuji, že to není zcela legální praktika. Způsobíte tím daňový únik v řádu několika stokorun a poště snížíte zisk přesně o 96 Kč 🙂 Hlavně, ať to není okaté. Těžko bystrý celník uvěří tomu, že ten nový smartphone stál přesně 20 dolarů.
Kde tedY výhodně nakoupit?
Zkusil bych to třeba v Číně :o) První možností je ebay (www.ebay.com). Výhoda spočívá v tom, že jste chráněni pro případ, kdy prodejce zboží neodešle. Číňan je však člověk poctivý, takže bych se vůbec ničeho nebál. Další (možná lepší) možností je například Aliexpress (www.aliexpress.com), nebo GearBest (www.gearbest.com). Najdete ale i další online obchody s čínským zbožím – je jich opravdu hodně. Na všech najdete stejné nebo podobné zboží za různé ceny – je vhodné chvíli hledat a porovnávat s cílem najít nejvýhodnější nabídku. Poštovné je zpravidla zdarma.
Kdy je výhodné koupit v Číně a kdy je lepší se nákupu vyhnout?
Jestliže nespěcháte a kupujete drobnou elektroniku a/nebo příslušenství, tak se vyplatí koupit od Číňana. Počítejte s dobou doručení kolem třech týdnů. Obecně lze říci, že věci do hodnoty 150 EUR se vyplatí. V každém případě se chcete vyhnout placení cla. Pokud nezaplatíte ani DPH, tak je to velmi výhodné. Poštovné je gratis vždy, to je jistota. Navíc neplatíte žádné marže českým obchodníkům, jako je tomu při tuzemském nákupu v Číně vyrobeného zboží. Co u nás seženete za 2 000 Kč, lze v zemi draka pořídit za 1 500 Kč. Samozřejmě záleží na konkrétním druhu zboží – vždy se to však vyplatí, a i kdyby to nevyšlo ideálně a platili jste DPH i CLO, tak jste na zhruba stejné nebo nižší ceně jako u nás.