Čínský výrobce Rikomagic nedávno uvedl na světový trh velmi zajímavou novinku v podobě miniaturního počítače s operačním systémem Android 4.2. Na tom by nebylo nic až tak převratného, dokud se nepodíváte téhle věcičce „pod kapotu“. Velmi mile nás překvapil čtyřjádrový procesor Cortex A9 taktovaný na parádních 1.8 GHz, který skvěle doplňují 2 GB operační paměti a grafický čip Mali-400 MP4 běžící na 533MHz. Pojďte se s námi podívat na zoubek tomuhle drobečkovi!
Přehrávání filmů ve full HD? Ale jistě!
Není to tak dlouho, kdy přehrávání videoformátu H.264 ve full HD rozlišení bylo nerozlousknutelným oříškem i pro běžné velké stolní počítače. Pamatuji si, jak jsem sám musel kupovat nový počítač právě pro to, abych se mohl dívat na filmy v novém formátu, který se rychle rozšiřoval. To bylo zhruba v roce 2008. Dnes technologie opět udělaly několik velkých kroků vpřed, takže full HD filmy zvládne bez problémů každý stolní počítač a není tomu jinak ani v případě miniPC od firmy Rikomagic. Je až neuvěřitelné, kolik výkonu se podařilo vývojářům vměstnat do takto malého zařízení, jakým Rikomagic MK802 IV bezesporu je. Stačí si nainstalovat některý z oblíbených přehrávačů videa (filmy máte uloženy přímo v miniPC), případně software typu „Media Center“ (filmy máte uloženy na síťovém úložišti, nejčastěji NFS). V prvním případě budete zcela jistě potřebovat microSD kartu. Doporučuji zakoupit 32 GB micro SDHC přímo z Číny (např. na www.aliexpress.com) – vyjde to levněji, za takto drobné zboží ani neplatíte CLO nebo DPH a za zhruba 3 týdny to máte doma. Druhý způsob je pohodlnější, jelikož odpadá nutnost zdlouhavě kopírovat filmy do zařízení před tím, než si je pustíte. Navíc mediální centra umí mnohem více – přehrají hudbu, filmy, můžete v nich prohlížet fotografie. Zprovoznění síťového úložiště a mediálního centra je však složitější a budeme se mu podrobně věnovat v některém z dalších článků. Níže najdete tipy na nejlepší aplikace pro Android učené k přehrávání videa.
Přehrávače filmů uložených v miniPC:
Aplikace pro Media centrum:
Další možností je XBMC (doporučuji vyzkoušet), který není na Google Play a je nutné stáhnout instalační balíček APK zde http://xbmc.org/download/ a následně nainstalovat.
Hraní 3D her? Většina toho co najdete na Google Play funguje skvěle!
Tohle je další zásadní otázka, která vás napadne předtím než si miniPC Rikomagic MK802 IV koupíte. Filmy teda fungují, OK, ale jak to je s pařbama, který hraju na tabletu a telefonu? Velká televize se zdá být úplně ideální okno do virtuálního světa a bylo by hodně zle, kdyby nejnovější hry na tomhle stroji neběžely. Vzhledem k tomu, že hardwarová specifikace tohoto miniPC hravě předčí ve všech aspektech ty nejlepší tablety i telefony, není s výkonem vůbec žádný problém a miniPC utáhne všechny hry zcela bez problémů a na plné detaily. Jedinou záležitostí, kterou lze vytknout, je absence podpory THD her. Jak jsem předtím zmínil v úvodu, miniPC disponuje grafickým čipem Mali-400 MP4 na 553 MHz. Ten je výkonově dostatečný, bohužel však nepodporuje THD hry, protože ty jsou určeny výhradně grafikám NVIDIA Tegra. A pak že konkurence je zdravá a prospěšná. No naštěstí pro nás většina her existuje ve verzích i pro non-Tegra čipsety, takže až na několik výjimek si vše zahrajete. Řekl bych, 80 – 90 procent nejnovějších 3D her je podporováno. Vzhledem k ceně zařízení (k 19. 6. 2013 je to cca 1700 Kč při koupi přímo z Číny), je to myslím solidně akceptovatelné.
[pb-app-list pnames=’com.rockstargames.gtavc,com.ideagames.at,com.ea.games.nfs13_row,com.fde.avpevolution,com.stainlessgames.carmageddon,com.wego.revolt_global_live,com.gameloft.android.ANMP.GloftN3HM,com.pastagames.ro1mobile,com.worms2armageddon.app‘ title=’Několik tipů na hry, které si zahrajete na Rikomagic MK802 IV‘ theme=’dark‘ lang=’cs‘ width=’auto‘]
Inernet, Browsení, Flash Payer…
K prohlížení internetového obsahu můžete využít Google Chrome, Mozilla Firefox, nebo některý z alternativních prohlížečů. Připojení k internetu je zajištěno bezdrátovým WiFi připojením. Vše funguje dle očekávání a nezaznamenal jsem žádný problém, kromě neschopnosti přehrávání flashových animací – na to že nefungují jsme však již dávno zvyklí z telefonu a tabletu, takže ani v případě miniPC nedochází k zásadní změně. Neexistuje žádná aplikace, která by tento neduh léčila. Prostě no FLASH. No, alespoň nás nebudou otravovat animované reklamy. Youtube videa přehrajete příslušnou aplikací. Velmi doporučuji nainstalovat si následující aplikaci UA Switcher, díky které si můžete nastavit, že se má vždy zobrazovat klasická desktop verze internetové stránky namísto verze pro mobilní zařízení (ta se jinak zobrazuje ve výchozím nastavení):
Android na velké televizní obrazovce? Ovládání je hračka, čitelnost dobrá!
Možná budete mít stejně jako já pochybnosti o tom, zda je Android použitelný na televizi. Dá se to přečíst? A jak je to s ovládáním? Řeknu vám na rovinu, že budete potřebovat klávesnici a myš. Bez toho se prostě nehnete. Doporučuji pořídit bezdrátový set klávesnice + myš. Mělo by fungovat cokoliv. Osvědčené sety jsou Microsoft Wireless Desktop a Logitech Wireless Combo, které snadno připojíte přes rozhraní bluetooth 3.0 kterým Rikomagic MK802 IV disponuje. Pokud chcete něco menšího a pohotového do ruky, u číňana najdete spoustu různých „Mini Fly Air Mouse“, což je vlastně miniaturní klávesnice a myš v jednom zařízení velikosti televizního ovladače. Třetí možností je použití tabletu nebo telefonu se speciální aplikací DroidMote – můžete pak snadno pomocí dotekové obrazovky na mobilním zařízení ovládat vaše domácí kino.
Co se týče čitelnosti uživatelského rozhraní OS Android na velké obrazovce, tak zde nemám žádné výhrady. Na malý tablet koukáte zblízka, na velkou televizi z dálky. Poměrná velikost všech ovládacích prvků se zdá být stejná jako na tabletu a nemusíte se tedy bát, že budete mhouřit oči a bradou padat na stolek ve snaze přečíst nějaký titěrný text. V případě, že byste přece jen měli problém, v nastavení OS Android je možné nastavovat velikost textu i screen ratio, takže můžete být zcela v klidu. Vytkl bych opět jen jednu drobnost – na panelu se softwarovými tlačítky v dolní části obrazovky je tlačítko pro skrytí tohoto panelu. To funguje naprosto skvěle. Problém je v tom, že se mi nepodařilo zjistit jak tlačítka vrátit zpět a byl jsem nucen několikrát restartovat. Naštěstí existuje aplikace, která tohle řeší (stačí myší najet na dolní okraj, stisknout levé tlačítko a táhnout nahoru – panel s tlačítky se vysune):
Detailní technická specifikace:
Procesor: Rockchip 3188 Quad core, 28nm, 1.8GHz Cortex-A9
Grafický čip: GPU Mali-400 MP4 @ 533MHz – podpora OpenGL ES2.0 and OpenVG 1.1
Operační systém: Android 4.1 (upgradovatelný na Android4.2)
Paměť: 2GB DDR3 (operační paměť) 8GB ROM (pro instalaci aplikací)
Konektivita: WiFi 802.1b/g/n, Bluetooth 3.0
Bezproblémová podpora bezdrátových klávesnic, myší, herních ovladačů
Výhody:
- Vysoký výkon dostačující na většinu 3D her a fullHD filmy.
- Bezkonkurenční cena cca 1700 Kč (červen 2013) při koupi přímo od číňana.
- Počítač je rootnutý z výroby 🙂
- Slot na SD kartu.
- OS Android 4.1 s možností upgradu na 4.2.
- Spousta skvělých her.
- XBMC media centrum umí samo stahovat titulky k filmům.
- Nízká spotřeba energie – může být stále puštěný – stačí pak jen zapnout televizi.
Nevýhody:
- Absence screensaveru (nenašel jsem zatím ani aplikaci, která by toto řešila a daydream nefunguje).
- Problém se skrýváním / znovuzobrazením softwarových tlačítek (řeší speciální aplikace – viz. info uvnitř článku).
- Malá interní paměť 8 GB (nutnost dokoupení 32 GB SD karty).
- Stahování dat přes WiFi způsobuje zpomalení kurzoru myši (je to otravné, dá se snad vyřešit zakoupením LAN to USB (RJ45 to USB) adaptéru a připojení k síti přes klasický ethernetový kabel).
- Některé filmy ve fullHD rozlišení se při streamování dlouho načítají a občas se v průběhu přehrávání na chvíli zastaví. To lze řešit připojení LAN kabelem (viz. bod výše), nebo stažením filmu přímo do miniPC na SD kartu.
Graf ceny produktu RIKOMAGIC MK802 IV poskytuje server Heureka.cz
Android Fórum