Pokud patříte mezi fanoušky (především) elektronické hudby, navíc se třeba rádi věnujete vlastní kreativní produkci a občas něco složíte na PC v oblíbených hudebních programech FL Studio (Fruity Loops) či Propellerhead Rebirth, mám pro vás velmi dobrou zprávu! Image Line totiž před nedávnem vydala verzi svého FL Studia i na platformu Android (byť s nějakými kompromisy – viz dále). Pro fandy programu Rebirth zase vyšel program Caustic 2, který prakticky ve všech ohledech napodobuje velmi oblíbený Rebirth a přináší tak jeho alternativu pro Android.
Můžeme jen tiše závidět majitelům iPadů, protože dostupnost aplikací pro vlastní hudební tvorbu na platformě iOS je (tradičně) mnohem větší než je tomu v případě Androida. Virtuální synťáky od Korgu (včetně prosnulé řady Electribe), originální port výtečného software Propellerhead Rebirth (přímo od tvůrců PC verze) a další pecky. Ty bohužel (zatím) pro Android jejich autoři nevydali. Možná se časem také dočkáme. Abychom si to čekání trochu zkrátili, pojďme se podívat na dvě hudební aplikace, jenž si můžete na svůj tablet poháněný androidem nainstalovat klidně hned…
FL Studio Mobile
Tohle je pro většinu trošku znalých lidí naprostá klasika. FL Studio (dříve Fruity Loops) zná snad každý, kdo se v minulosti alespoň minutu zajímal o produkci hudby na počítači. Je to totiž jedna z prvních aplikací, na kterou narazíte, když začnete hledat na googlu software pro komponování hudby. Image line – společnost, jenž za tímto počinem stojí, se rozhodla nezahálet a vytvořila Android a iOS verzi svého oblíbeného hudebního programu. A zdá se, že dílo se jim celkem povedlo. Na tabletech a telefonech je spousta omezení, která museli autoři autoři překonat. Dotekový displej, menší obrazovka, jen základní zvukový interface s nepříliš dobrou latencí (odezvou) a především zcela jiný operační systém velmi odlišný od MS Windows na kterých originální FL Studio vzniklo. To vše jsou aspekty, jenž tvorbu mobilní verze FL Studia velmi ztěžovaly a i přesto Image Line odvedli skvělou práci.
Velmi si cením toho, jakým způsobem se jim podařilo zachovat většinu konceptů a principů na kterých postavili PC verzi FL Studia. Změny nutné pro pohodlné ovládání programu na menších dotekových obrazovkách tento již dobře zažitý koncept nezbořili a pokud jste zvyklí na PC verzi, tak se pravděpodobně velmi rychle otrkáte a pomocí nové aplikace FL Studio Mobile začnete rychle komponovat své skladby i na tabletu (případně mobilu – pokud netrpíte nemocí ze stísněných prostor). Jisté je, a nelze se tomu divit, že FL Studio Mobile nenabízí podporu VST instrumentů, efektů (možná se však časem dočkáme v budoucích verzích aplikace) a dalších složitějších funkcí. To ale vůbec nevadí, protože autorům se podařil ďábelský kousek – do aplikace FL Studio Mobile totiž zabalili vše důležité pro to, abyste mohli cestou do práce rychle zaznamenat nápady a následně je importovat do plné desktopové verze FL Studia. Všechny zahrnuté instrumenty mají svůj protějšek v PC verzi programu a můžete tak snadno svůj nápad na PC dokončit a vyšperkovat.
O tom, co FL Studio Mobile nabízí si můžete udělat představu z následujícího seznamu jeho funkcí:
• 133 kvalitních nástrojů, bicích sad a smyček
• Všechny nástroje mají svůj protějšek na PC verzi pro snadný import a dokončení skladby
• Krokový sequencer pro rychlou tvorbu rytmů
• Virtuální klaviatura (pianoroll) pro záznam not
• Drum pady (ty je možné parádně ovládat prsty přímo na dotekové obrazovce tabletu)
• Browser pro výběr nástrojů a zvuků s funkcí preview a automatickým členěním do kategorií (Instruments, Synths, Drum kits & Loops)
• Pan, volume, release a attack time konfigurovatelný per instrument
• Pitch bend ovladatelný akcelerometrem tabletu (výborná vychytávka pro live performance!)
• Audio engine s vysokou kvalitou zvukového výstupu
• Bicí smičky (včetně slicovaných), které můžete ihned použít pro svou novou skladbu
• Základní efektové procesory Limiter, Reverb, Delay, EQ, Amp simulator & Filter
• Sequencer s možností až 99 zvukových stop
• Mute, solo, effect bus, pan a volume nastavení pro každou zvukovou stopu
• Ukládání vytvořených skladeb a jejich export do formátu WAV a AAC
• Import/export MIDI souborů
• Uživatelský manuál dostupný přímo z prostředí aplikace
• Kompatibilní s Android 2.3.3 a vyššími verzemi
• Funguje na všech rozlišeních obrazovky, optimalizováno pro 1280×800, 800×480, 960×640 a 480×320 pixelů.
Parádní specifikace. Musím však aplikaci FL Studio Mobile vytknout jednu nepříjemnou věc. Demoverze bohužel neexistuje a plná verze aplikace FL Studio pro Android je šíleně drahá. Necelých 400 Kč opravdu není málo a je jisté, že si tuto aplikaci nepořídí někdo jen tak na zkoušku. Je to záležitost spíše pro ty, kteří FL Studio dobře znají z PC a ví do čeho jdou. V každém případě se však můžete podívat na video (níže) abyste si udělali představu, co FL Studio Mobile umí. První video je pořízené na iPadu – jedná se však o stejný program FL Studio doplněný o oficiální aplikaci Rebirth – obsahově je naprosto vynikající, proto jsem ho sem i přes uvedená fakta nakonec zahrnul.
Caustic 2 – Rebirth pro Android
Rebirth (z dílny Propellerhead) je další starou klasikou. V devadesátých letech, kdy tahle kombinace stařičkých slavných syntetizátorů Roland TB303 a TR909 (určitě znáte třeba Prodigy, kteří je často používali ve svých skladbách) vyšla ve svém virtuálním vydání na PC v podobě programu s názvem Rebirth (znovuzrození), ještě nikdo netušil, že tohle jednou budeme mít na tabletu. To nikdo ani netušil co je to tablet. I tak Rebirth působil ve své době jako malý zázrak, jelikož vznikl na začátku nové éry virtuálních syntetizátorů a hudebních instrumentů a inspiroval spoustu dalších vývojářů. V případě aplikace Caustic 2 pro Android se nejedná přímo o oficiální port programu Rebirth na tuto platformu (z toho se mohou těšit majitelé iPadů), ale „jen“ o jeho dobrou napodobeninu. Caustic 2 nemá s Propellerhead vůbec nic společného. Autoři Caustic 2 se však touto dávnou klasikou velmi inspirovali. Člověk by skoro řekl, že Rebirth okopírovali 1:1 a to je jedině dobře. S tím nemohli trefit vedle, jelikož Rebirth má opravdu velmi hodně příznivců. Navíc se jim také jejich kopie celkem povedla. U aplikace tohoto typu je naprosto kritickým faktorem zvuk – jeho kvalita a především věrnost své předloze. Naštěstí virtuálních simulací slavné TB303 a TR909 vznikla již celá řada (těch zdařilých) a dnešní algoritmy pro syntézu zvuku jsou již na velmi vysoké úrovni, proto nebyl pro autory Caustic 2 až takový problém dostat tuhle vychytávku na Android. Aplikace Caustic 2 je tak parádně hrající replikou Rebirthu a my co máme v tabletech OS Android můžeme být rádi, že vůbec vznikl. Cena aplikace Caustic 2 na Google Play je celkem přijatelná a hlavně je k dispozici demo (v tom nelze exportovat výslednou skladbu, jinak je neomezené), takže si jí můžete vyzkoušet zdarma. Níže video, abyste si udělali představu, co je možné v Caustic 2 složit.