Někteří z vás již možná taktické bitvy o království Wesnothu znají z PC. Pokud je tomu tak, neztrácejte čas dalším čtením a začněte ihned žhavit wifinu svého tabletu a vrhněte se do válečné vřavy i na cestě do práce (či školy), případně na svém oblíbeném pařanském místě izolovaném od všední reality (u mě jednoznačně vítězí místnost ozdobená porcelánovou mísou – hajzlík dobře zevnitř zamčený). Na tenhle okamžik mnozí z nás čekali. Jedna z nejlepších tahových strategií je k dispozici i na platformě Android. Autorům se podařil ďábelský kousek v podobě bezchybného 1:1 portu této povedené PC hry. Vše skvěle funguje, žádné chyby ani crashe nečekejte. Jediné co lze androidí verzi vytknout je cena. Původní PC verze je zdarma. Autoři portu si však nechají zaplatit za svou dobře odvedenou práci necelých 80 korun. A my rovnou říkáme, že to za to stojí. Pokud si chcete hru nejdříve vyzkoušet, máte k dispozici demo s prvními dvěma misemi.
Ti z vás, kdo magický svět Wesnothu právě objevili, budou jistě nadšeni. Pokud máte rádi taktické hry na hexagonovém základu s jednoduchým, dobře promyšleným systémem bojů okořeněné prvky RPG a zajímavým příběhem, můžete začít rovnou jásat, stejně jako jsem kdysi jásal já, když jsem začal hrát PC verzi hry.
Začínáš jako princ Konrád, mladý následovník trůnu království Wesnothského, který si musí své ohnivé žezlo neúprosně vybojovat od zlé královny Ašvíry. K tomu, abys porazil její mocné armády orků, budeš potřebovat silné spojence. Po předešlých bitvách je nelze hledat v prořídlých řadách vlastních mužů a budeš tak odkázán na loajální bojovníky, kteří se k tobě přidají po vyhraných bitkách zejména v prvních misích příběhu. Protože hra je celkem obtížná, v začátcích ti pomůže starý mág Delfador. Ten tě zasvětí do příběhu i do herního systému. První mise je tréningová a od staříka se naučíš základní ovládání svých jednotek, způsob boje a další principy, jenž budeš potřebovat pro úspěšný postup ve hře. V následujících misích obtížnost postupně narůstá a je nutné neustále myslet na to, že všechny tvé jednotky se přenášejí i se zkušenostmi do dalších kol. Málo kterou bitvu vyhraješ beze ztrát – to činí hru o to zajímavější. Budeš se muset rozhodovat, koho obětuješ a koho vytrénuješ.
Mezi obojím je však velmi tenká linie a tak se často stane, že namísto očekávaného povýšení elfího lučištníka na marksmana přijde nečekaně jeho smrt 🙂 Naštěstí je možné sejvovat dle libosti. Doporučuji dělat to často, protože spoustu problémů odhalítš až později, kdy strávítš několik hodin hraním a najednou zjistítš, že se ti stýská po tom malém trollovi, kterého jsi na začátku mise ponechal jeho osudu, abys zachránil kejhák samotnému staříkovi Delfadorovi. A ono to třeba šlo zahrát líp. Vždycky to jde zahrát líp – to je zlaté pravidlo, kterým Battle for Wesnoth připomíná trochu šachy. Tahle hra prostě chyby neodpouští a na všechny jednou doplatíš. Když ne teď, tak v následujících misích. Tvým cílem je nejen splnit cíl mise, ale také budovat svou armádu pro další bitvy.
Na začátku postavíš základní jednotku (level 1), ta získává zkušenost zabitím nepřátel a můžeš ji tak vypracovat na druhou a třetí úroveň (level 2 a 3). Při povýšení na druhou úroveň si můžeš vybrat jeden ze dvou typů jednotky. Třeba elfskou šamanku lze na druhé úrovni transformovat do elfské druidky, nebo do elfské kouzelnice. Volba je na tobě a je nevratná.
K povýšení je potřeba zlikvidovat celkem dost nepřátel, takže je klíčové dobře si promyslet, koho chci trénovat a s tím pak dorážet nepřátelské jednotky s minimem životní energie (zkušenosti získáš vždy jen za kill). Vyšší level = silnější jednotka, lepší kouzla atd. Na začátku každé mise začínáš bez jednotek, můžeš ale postupně v hradu stavět jednotky, které přežily v poslední misi. Taktika hry je dovršena tím, že jednotliví bojovníci mají různé výhody nebo penalizace v závislosti na prostředí, ve kterém se nacházejí. Elfové jsou doma v lesích (výsledkem je jejich lepší obrana i útok), otevřený terén (zelené louky) jsou neutrální a v horách se zase pomaleji pohybuješ. Samozřejmostí jsou různé druhy útoků podle typu jednotky. Kromě základního útoku mečem muž na muže, jsou zde dálkové útoky. Lučištníci střílí, mágové mágují. Tohle je klasika a není potřeba dále vysvětlovat. Ve hře je celkem přes 200 sedmi různých ras, každá s unikátními vlastnostmi. Můžete si je prohlédnout zde. Když to vše dáme dohromady, vyjde nám neuvěřitelně vyvážený herní systém se spoustou taktických možností, který je zároveň jednoduchý, dobře hratelný, ale i těžký na perfektní zvládnutí. Svou komplexitou je to podobné šachové hře, jen mnohem zábavnější.
Na závěr přidám několik slov k audiovizuálnímu zpracování hry. Z přiložených obrázků je patrné, že 2D ručně kreslená grafika je jednoduchá, avšak poctivá a rozhodně neurazí. Pro tento typ hry je to skvělá volba. Všechny jednotky jsou detailně zpracované a animované. Battle for Wesnoth nezaostává ani po hudební stránce. Autoři velmi dobře zvolili hudbu orchestrálního typu, která dodá na vážnosti každé bojové situaci a hlavně se vůbec neoposlouchá, naopak hezky podbarví a dokreslí atmosféru hry a neruší vás. Často ani netušíte že hraje. Pokud jste dočetli až sem, je nyní vaší povinností hru stáhnout, nainstalovat a začít ihned hrát. Díky a loučím se, protože teď se asi hodně dlouho nepotkáme :o) Pařbě zdar!