Přesně podle hesla pozdě, ale přece, se nám konečně dostal do rukou menší bráška letošní vlajkové lodi Samsungu – telefon Samsung Galaxy S4 mini. Možná si říkáte, že to je trochu s křížkem po funuse, ale na druhou stranu zase jsme měli dostatek času na velmi důkladné proklepnutí tohohle drobečka. Pojďte se s námi společně podívat co Samsung Galaxy S4 mini nabízí svému majiteli a kde má naopak ještě Samsung co zlepšovat.
Porovnat ceny >>
Design a zpracování
Po vybalení z krabice si ihned všimnete podoby s plnohodnotnou Galaxy S4. Plocha kolem displeje je pod sklem opět jakoby mřížkovaná, ve srovnání se starším Galaxy S3 či S3 mini je znatelné ztenčení rámečku kolem displeje a jistý úbytek oblých tvarů. Vedle štěrbiny s reproduktorem jsou viditelná čidla pro řízení jasu a senzor přiblížení, notifikační dioda tentokrát bohužel chybí. Spodní části dominuje pro Samsung typické hardwarové tlačítko Home, doprovázené senzorovými tlačítky Back a Menu. Stříbrný rámeček kolem displeje skrývá na horní straně otvor na 3,5mm jack a protihlukový mikrofon, po levé straně dvojtlačítko hlasitosti, vespod micro USB konektor s hlavním mikrofonem a po straně pravé tlačítko vypínání. Snad jen škoda, že rámeček kolem přístroje není opravdu kovový a také mi nejde na rozum, proč Samsung musel ušetřit pár haléřů za notifikační diodu.Pokud tedy budete chtít být informováni o zmeškaných událostech, nezbývá, než použít jednu z aplikací na Google Play, která k notifikacím používá displej. Druhou možností, pokud jste zkušenější a záruka je pro vás vyloženě přítěží, je použití upraveného kernelu s podporou BLN – mimochodem toto řešení osobně považuji za designově čistší, než onu diodu. K notifikaci totiž používá podsvícení senzorových tlačítek a ještě z dob prvního Galaxy S s ním mám výborné zkušenosti.Zpracování přístroje je precizní, nikde nic nevrže, zadní kryt perfektně přiléhá a na stříbrném rámečku nejsou patrné „sváry“ od výrobní formy, které mě tolik iritovaly na mém Galaxy S3. Vytknout bychom mohli použití příliš lesklého materiálu na zadní kryt baterie, neboť ten je po pár vteřinách používání ošklivě upatlaný. Bohužel, matné povrchy nám nějak vyšly z módy. V každém případě telefon příjemně sedí v ruce a jeho pohodlné používání by nemělo činit potíže ani v drobných ženských rukou.
Dle mého názoru oproti starší generaci telefon designově znatelně dospěl a nebál bych se říct, že vypadá přinejmenším stejně luxusně, jako větší Galaxy S4.
Když už byla řeč o krytu, na něm samozřejmě naleznete čočku fotoaparátu s přisvětlovací diodou a ve spodní části reproduktor, přesně jako u vlajkové lodi S4. Po sejmutí krytu na vás vykoukne baterie s kapacitou 1900mAh. S ohledem na velikost displeje, který je stabilně největším žroutem na zařízení, by měla na nějaké dva dny běžného používání bohatě stačit. A pak si začnete říkat „kam ten Samsung schoval sloty na SIMku a uSD kartu“…ano, co k tomu inženýry Samsungu vedlo, ani nikdy nepochopím, ale oba sloty jsou umístěny na nejhorší možné místo v telefonu, tedy pod baterii. Bez jejího vyjmutí si bohužel neškrtnete.
Hardware a displej
Z názvu telefonu by se mohlo zdát, že jde vlastně jen o zmenšenou vlajkovou loď, není to však pravda. Galaxy S4 mini sice již není zdaleka takové ořezávátko, jako býval S3 mini, na specifikace dospělejšího brášky však zdaleka nedosahuje. Jeho srdcem je procesor Snapdragon 400 z dílny Qualcommu s označením MSM8930, jenž obsahuje dvě jádra Krait taktovaná na frekvenci 1,7 GHz a grafickou část Adreno 305. I když jsou to specifikace o poznání slabší než u vyššího modelu, jak procesor, tak grafika poskytují telefonu až překvapivě mnoho síly. Velikost operační paměti dosahuje hodnoty 1,5GB, což je v této kategorii nadstandard. Pokud jde o kapacitu interního úložiště, bohužel zde přichází velké zklamání v podobě pouze 8GB flashového čipu, z této kapacity navíc uživatel vidí kolem 4GB pro svá data, což je na dnešní dobu žalostně málo, zaplať pánbůh za slot na uSD karty.
Dále zde máme displej, ten je, jak jsme u Samsungu zvyklí, typu SuperAMOLED, jednotlivé pixely tedy tvoří organické diody. I ten prošel odtučňovací kúrou, kromě toho, že je pochopitelně menší, má i nižší rozlišení – konkrétně 960×540 bodů, při úhlopříčce 4,3″ má tedy jemnost 256 ppi. Jediná dobrá zpráva je, že tentokrát nepoužívá matrici PenTile, kdy se střídají pixely RG-BG (červená a modlá složka jsou ob jeden pixel), nýbrž klasickou plnohodnotnou RGB. Tím pádem nebudou při bližším pozorování vypadat červené a modré plochy „mřížkovaně“. Displej s rozlišením 1280×720 by telefonu vyloženě slušel, ovšem ani qHD rozlišení nepůsobí nijak nepatřičně hrubě a obraz je dostatečně jemný a ostrý. Jako pozitivum zde můžeme říct, že výměnou za nižší rozlišení uživatel dostane svižnější přístroj, protože jeho hardware nepracuje s tolika obrazovými body, zkušenosti z používání to potvrzují.
Technologie AMOLED má mnoho příznivců i odpůrců. Ve standardním nastavení na Samsungu poskytuje poněkud přepálené barvy, někomu se to líbí, někomu ne. Musím však poznamenat, že barevné podání lze nastavit a v režimu „profesionální fotografie“ je dle mého názoru barevně vše v pořádku. Další výhody jsou pak perfektní podání černé a téměř nulová odezva. Mezi nevýhody naopak patří především stárnutí (především modré obrazové složky) a to i ve vypnutém stavu, které může způsobovat vypálený obraz, podobně jako u plasmové televize. Ze zkušenosti se stařičkým Galaxy S1 (I9000) však mohu říct, že i po téměř třech letech není změna téměř znatelná. Navíc od dob prvních AMOLED displejů i zde vládne technologický pokrok a životnost se daří poměrně slušně prodlužovat, ničeho bych se tedy nebál. Posledním nedostatkem je jev, který vypadá jako inkoustové kaňky. Ten je vidět jen na některých displejích a to především na černé ploše, pozorované v temné místnosti…z toho už lze odvodit, že v praxi se s ním uživatel nemá moc příležitostí potkat.
Hlavní fotoaparát obsahuje čip s rozlišením 8 Megapixelů, přední fotoaparát na videohovory pak 1,9 Megapixelů. Pokud jde o kvalitu pořízených fotografií, ta je v kategorii vyššího mainstreamu vynikající, v porovnání se současným high-endem pak stále velice dobrá. Celý výčet čidel, senzorů a ostatních parametrů najdete níže přehledně v bodech.
- displej: 4,3″ SAMOLED, 960×450 pix, 256 ppi
- procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8930), dualcore, 1,7 GHz
- grafika: Adreno 305
- paměť: 1,5 GB RAM, 8GB interní flashové úložiště, k dispozici kolem 4 GB
- fotoaparát: hlavní 8 Mpix, přední 1,9Mpix
- hmotnost: 107 gramů
- rozměry: 124,6 x 61,3 x 8,9 milimetrů
- Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot, DLNA
- Bluetooth: 4.0 (A2DP, LE, EDR)
- NFC: ANO
- GPS: Ano
- Konektory: 3,5 mm stereo jack, micro USB
- Senzory: zrychlení, přiblížení, okolní světlo, gyroskop, kompas
- baterie: Li-Ion, 1900 mAh
Herní výkon
Na telefonu jsem zkoušel hrát hry NFS: Most Wanted, Frozen Synapse a N.O.V.A. 3. Pokud jde o plynulost a stabilitu, nebyl ani s jedním titulem nejmenší problém. Pouze u Frozen Synapse, což je mimochodem skutečně originální indie pecka původně z PC, bylo velmi znát, že na malý displej nepatří a daleko víc by jí slušel alespoň 7″ tablet. V každém případě i ta šlapala naprosto parádně (třeba moje Galaxy S3 se občas při větší akci docela zapotí).
Výkonové testy
(Quadrant, Antutu)
(Linpack Single, Linpack Multi)
Konektivita
Telefon samozřejmě umí Wi-Fi i Bluetooth, to dnes asi nikoho nepřekvapí. Navrch přidává ještě NFC, které v kombinaci s Wi-Fi Direct dává službu nazvanou S Beam. Ta funguje tak, že se telefony přiložené zády k sobě nejprve přes NFC spárují a poté je možno poslat dotykem třeba fotky či jiná data již přes rychlé Wi-Fi spojení. Vše je jednoduché, intuitivní a hlavně opravdu rychlé. Jako protějšek při testování přenosů sloužil můj Galaxy S3 a nikdy jsem nenarazil na problém.
Pokud jde o kvalitu signálu a rychlost připojení k internetu, opět bylo vše rychlé a nenarazil jsem na potíže. Subjektivně bych řekl, že oproti mému S3 se nic nezměnilo.
GPS jsem zkoušel jen krátce, fix byl velice rychlý, možná i rychlejší než u S3 a přesnost se zdála dobrá.
Baterie a výdrž
Jak jsem již psal výše, baterie má u tohoto přístroje kapacitu 1900mAh. To nám dává v kombinaci s relativně malým displejem slušný předpoklad na dlouhou výdrž. Během testování byl stále zapnutý datový modul, sem tam jsem pořídil fotku, pořád se šťoural v nastavení a brouzdal po internetu jak přes mobilní síť, tak přes Wi-Fi. S několika SMS a cca hodinou hovorů, se výdrž dostala na cca 28 hodin, což pokládám za výborný výsledek. Pokud jde o výdrž telefonu při přehrávání videa, nezbývalo mi na otestování dost času, ale podle konkurenčních recenzí to vypadá na hodnoty kolem 10 hodin s polovičním jasem. Osobně si myslím, že při běžném provozu nebude problém vydržet na jedno nabití poctivé dva dny.
Uživatelské prostředí
Telefon obsahuje Android ve verzi 4.2.2, jak je u Samsungu zvykem, mohutně upravený nadstavbou TouchWiz. I když je tato úprava o mnoho méně agresivní než třeba HTC Sense, pořád ji považuji za prznění systému a originální launcher jsem okamžitě nahradil placeným NOVA Launcherem. Ten umí takové nezbytnosti jako složky v menu aplikací, nebo nastavitelné přechody obrazovek, několikanásobný posouvací dock ve spodní části obrazovky a v především je o mnoho svižnější. Zpět ale ke GUI.
To je i v základu svižné, ovšem jako na každém zařízení s TouchWizem se občas setkáte s drobnými záškuby, nejde o nic tragického, ovšem NOVA Launcher dokazuje, že to jde lépe. Samozřejmě zde je několik užitečných vymožeností, kterými taktéž Samsung svá zařízení již nějakou dobu vybavuje. Jedná se především o lištu tlačítek pro rychlý přístup k funkcím, která je tradičně umístěna v notifikačním panelu a samozřejmě je konfigurovatelná. Není tedy problém si zvolit, jaké ikony budou přítomny a v jakém pořadí. Lištu lze posouvat do stran, případně po kliknutí na čtverečkovanou ikonku v horním pravém rohu se rozbalí celá lišta do notifikačního panelu. Další podobnou užitečnou věcí je Správce úloh, dostupný z obrazovky přepínání aplikací (po dlouhém podržení tlačítka Home na přístroji). Ten většině uživatelů stačí a není třeba cokoliv stahovat z Google Play.
Svým způsobem do této kapitoly patří i aplikace fotoaparát, vzhledem k tomu, že focení si zaslouží podrobnější popis, pouze se zmíním o tom, že její zpracování je v mobilním světě jedno z nejlepších a ovládání je velmi intuitivní, alespoň pokud jste někdy v životě drželi v ruce běžný kompakt. Oproti větším modelům telefon přišel o funkci Multiwindow pro zobrazení dvou aplikací naráz, na malém displeji s nižším rozlišením by neměla smysl.
Gesta
Samsung od minulé generace telefonů obohacuje svoje přístroje i dalšími funkcemi, ať už se jedná o speciální gesta, nebo různé využití senzorů. Začnu u gest.
Výrobce do svých zařízení implementuje mnoho pohybových gest, která skrývá v nastavení pod položkou „Pohyb a gesta“, některá z nich jsou vyložené ptákoviny, některá jsou naprosto návyková. Proč ovšem právě některá z těch dobrých z S4 mini Samsung odebral, to mi zůstává záhadou. Zděsilo mě to vlastně už ve chvíli, kdy jsem sbíral screenshoty na tuto recenzi. Ze svého S3 jsem totiž zvyklý pořizovat obrazovky přejetím malíkovou hranou přes displej. Je to jednoduché, rychlé, prostě jedno z těch povedených gest. Ne na S4 mini, tady se screeny pořizují současným držením tlačítek „power“ a „home“. Problém je, že tlačítka musíte držet delší dobu, což samo o sobě otravuje, navíc ještě po každém screenshotu se automaticky spustí náhled v galerii…stručně řečeno, na zabití! Zaplať pánbůh, že nám tu zůstalo pohybové gesto „Přímý hovor“ pro automatický hovor – to když Vám někdo napíše SMS a vy mu chcete zavolat. Stačí otevřít SMS a po přečtení rovnou přiložit telefon k uchu. Vibrací potvrdí, že gesto aktivoval a začne vytáčet odesílatele zprávy.
Další z těch dobrých je „Inteligentní upozornění“. Ne každý ho asi využije, nicméně zrovna u telefonu bez notifikační diody by se hodit mohlo. Funguje tak, že když máte v telefonu zmeškané události, zprávy či hovory a vezmete telefon do ruky, ten pozná změnu polohy a zavibruje. Pokud Vám nikdo nevolal, nepsal ani nic podobného, telefon po zvednutí mlčí jako hrob. Není tedy třeba telefon vyndávat z pouzdra, zapínat displej, nic takového.
Pak tu máme gesto nazvané „Poklepáním nahoru“. To funguje bezchybně snad jen v originálních aplikacích výrobce, alespoň jsem si funkčnosti jinde nevšiml. Funguje tak, že třeba v telefonním seznamu nebo v e-mailu, když dvakrát poklepete prsty na vrchní hranu telefonu, automaticky Vás přesune v seznamu na začátek.
Asi poslední použitelné gesto se jmenuje „Obrácením ztlumte/pozastavíte“. Není to tak úplně vynález Samsungu, už jsem ho viděl i u jiných výrobců. Funguje tak, že když Vám někdo zavolá, stačí telefon obrátit displejem dolů a vyzvánění se utiší. Stejně tak tato funkce funguje na pozastavení přehrávané skladby.
Dále uvedu stručnější seznam těch „ne příliš povedených“, které jsem si soukromě zaškatulkoval do kategorie „ptákoviny“.
Nakloněním změňte velikost – v galerii či na internetu lze zoomovat naklápěním displeje. Je to neohrabané a nepřesné, genialitě gesta s pohybem dvou prstů, které známe asi všichni, to nesahá ani po kotníky, postě je zbytečné.
Posouváním pohybovat ikonou – něco podobného, slouží k přesunu ikon mezi plochami nakláněním.
Posouváním procházet obrázky – nakláněním se pohybujete po obrázku, když jej máte přiblížený.
Zatřesením aktualizujte – například když vyhledáváte zařízení Bluetooth, zatřesením telefonem provedete obnovení vyhledávání
Využití senzorů
Přístroj je schopen po aktivaci funkce „Chytrý pohotovostní stav“ sledovat, jestli uživatel sleduje displej a po tuto dobu jej nezhasínat. Funkce dobře funguje při dostatku světla, jakmile ale přední kamerka nemá dostatek světla a na uživatelův obličej nevidí, použitelnost této funkce se odporoučí. Na jednu stranu se jedná o dobrý nápad, bohužel za využití senzorů, kterými je telefon vybaven nemůže fungovat za všech okolností.
Velmi podobnou funkcí je „Inteligentní otočení“, ta zase sleduje postavení očí uživatele a podle toho otáčí, nebo brání otáčení grafiky na displeji. Co se funkčnosti týče, je na tom stejně jako Chytrý pohotovostní stav…
Software
V této kapitole ve stručnosti popíšu základní software z dílen Samsungu, kterým je telefon vybaven.
S Plánovač, S Poznámka
Osobně mohu říct, že už po zkušenostech s oběma aplikacemi ze staršího S3, jsou to rozhodně mí oblíbenci. Minimálně aplikaci S POZNÁMKA považuji za jednu z nejlepších aplikací na poznámky s nejrychlejší obsluhou. Kdykoliv jsem na svém telefonu zkoušel ROMky typu Cyanogenmod, citelně mi chyběla. Aplikace umožňuje rychlé poznámky (nečekaně) a náčrtky, včetně základní synchronizace s cloudem nebo Samsung účtem.
S PLÁNOVAČ je rozšířený kalendář, osobně se mi s ním pracuje příjemněji, než se základním kalendářem od Googlu (ten v telefonu ani nenajdete, je S Plannerem nahrazen).
S Voice
S Voice…možná by našel větší užití u lidí, kteří tráví hodně času za volantem, ovšem po zkušenostech jej řadím do kategorie ptákovin. Jeho prvotním účtem před rokem a něco, bylo „nějak odpovědět na Applovskou asistentku Siri“. Problém je, že to moc dobře nefungovalo a nefunguje, ani o Siri už se skoro nemluví. Aplikace se spouští dvojitým stiskem tlačítka „home“.
Klávesnice
Samsungovskou klávesnici osobně moc nemusím a hned ji nahrazuji Smart Keyboard Pro. Ta originální má pro mě totiž malé klávesy a irituje mne absencí čárky….a navíc se mi vůbec nelíbí.
Telefon a kontakty
O něco lépe jsou natom aplikace Telefon a Kontakty. Sám sice opět upřednostňuji aplikaci Dialler One, nicméně jde už spíš o zvyk než o nutnost. Aplikace výrobce jsou dobře ovladatelné, přehledné a většině lidem budou vyhovovat. Navíc nemají problém s diakritikou, jak se občas stále některým výrobcům stává. Telefon navíc umí i T9 vytáčení.
Pokud jde o kvalitu hovorů, nepozoroval jsem žádnou změnu oproti mému S3, kvalita je výborná a hlasitost také dostačuje.
Režim blokování
Bude se Vám hodit, pokud chcete zmizet třeba na dovolenou a dovolit jen vybraným osobám, aby se Vám dovolaly. Ovládání je velmi jednoduché.
Multimédia
Níže následuje popis základní multimediální výbavy telefonu.
Hudba
O něco použitelnější než video přehrávač je aplikace Hudba. Osobně ji sice opět nahrazuji aplikací Player Pro, neboť mi více sedí jak ergonomií, tak možnostmi nastavení, ovšem opět je to spíše osobní preference. Troufnu si říct, že většina uživatelů bude spokojena i s tovární aplikací. Ta nabízí ekvalizér, přehrávání složky, náhodné přehrávání a řazení skladeb a má také svůj widget. Prostě klasika.
Kvalitu reprodukce bych hodnotil jako lepší průměr. Osobně jsem radši, když Samsung nevnucuje uživateli „zkrášlovadla“ typu HTC Beats audio, více ocením neutrální projev. To se dostáváme ke kvalitě sluchátek, a pokud hádáte, že jsou stejně tragická jako u většiny přístrojů, máte naprostou pravdu. Přehrávání jsem zkoušel na svých T-Jays Three a byl jsem spokojen.
Video
Základní přehrávač výrobce bohužel škatulkuji opět mezi nepoužitelné krámy. Neumí některé formáty, má problémy s akcelerací, neumí titulky. Nahradil jsem jej tedy osvědčeným MX Playerem, pak již bylo vše v pořádku.
Fotoaparát
Jak už jsem se zmínil výše, aplikaci Fotoaparát není asi nic co vytknout. Ovládání je velmi podobné kompaktním fotoaparátům. Umožnuje tedy různá nastavení blesku, ISO, filtrů atp.
Pokud jde o kvalitu samotných fotografií, nevede si osmimegapixelový snímač vůbec zle. Samozřejmě mu musíte odpustit rapidně klesající kvalitu snímků v horších světelných podmínkách, ale to je jev společný všem mobilům. Na špičku sice nemá, ale to ani není jeho účelem, ve své kategorii bych ho osobně tipnul na krále.
Full HD videa jsou samozřejmostí a jejich kvalita je dobrá i za šera.
Cena
Tady musím říct, že Samsung asi zešílel. Telefon by byl naprostá pecka za 8-9 tisíc, ale za 11 000!?!? Slovy JEDENÁCT TISÍC KORUN!!! (Srpen 2013 – pozn. redakce) Za takovou pálku bych čekal minimálně 16GB interní paměti a HD displej 1280×720 pixelů. Osobně si myslím, že Samsung zkouší, kam až s cenou může zajít, telefon tedy cenově soupeří s loňskou vlajkovou lodí Galaxy S3. Ta sice někde zaostává výkonem, ale zase vítězí výbavou. A mimochodem, Samsung uvažuje o stažení S3 z výroby a prodeje, protože mnoha lidem bohatě stačí a snižuje prodeje nových modelů…
Nabízí se otázka, zda telefon doporučit. Za současné ceny bohužel musím říct, že takto vcelku povedený přístroj doporučit ani náhodou nemohu. To má ovšem i druhou stránku věci, konkrétně tu, že v podobné velikosti a výbavě neseženete na našem trhu jiný konkurenceschopný přístroj. Pokud tedy nutně potřebujete telefon menší úhlopříčky, jakýkoliv to má důvod – malé ruce, je to dárek pro přítelkyni, nebo prostě nechcete pádlo, nezbývá vám nic jiného, než vyložit na dřevo tuto nehoráznou částku, nebo počkat na konkurenci v podobě HTC One mini, kde je ovšem také otázkou jak se povede, ale cena by aspoň mohla po jeho uvedení o kousek spadnout. Můj osobní tip je, že telefon je velký adept na velké slevy v krátké době, podobně jako bylo kdysi téměř neprodejné HTC Evo 3D.
Shrnutí a závěr
Telefon na mě působil velmi solidním dojmem, rozhodně hodnotněji, než tomu bylo u předchozí generace Galaxy S3 a S3 mini. Zpracování je, co jen plastové tělo dovolí, příkladné, hmotnost příjemně nízká a telefon opravdu dobře padne do ruky. Stejně tak kvalita displeje je velmi dobrá, nicméně nemůžu si odpustit, že rozlišení 1280×720 by mu slušelo ještě více. Čitelnost na slunci je o něco horší než u IPS displejů s podsvícením, ale stále dostatečně dobrá. Dále mohu pochválit kvalitu fotoaparátu. Fotky jsou prokreslené, videa mají dobrou kvalitu i v horším osvětlení. Výkon telefonu je až překvapivý, operační paměti je dostatek. Subjektivně bych řekl, že reaguje svižněji než moje S3, ovšem to může být také dáno tím, že je systém čerstvý a nezanešený. Výkon grafiky je oproti starší generaci řádově jinde. Taktéž velmi dobrá je výdrž na baterii. Velkou pochvalu Samsung zaslouží za podporu uSD karet, což dnes již přestává být zvykem. Rovněž NFC dokáže zpříjemnit každodenní používání.Bohužel však není všechno zlato, co se třpytí a tak dobrý dojem z telefonu kazí několik věcí. Zaprvé je to malá integrovaná paměť, ze které navíc polovinu zhltnul systém s nadstavbou TouchWiz. Smutné je to především proto, že mnoho dnešních náročných aplikací a her nelze přesunout na SD kartu a uživatel tak je odkázán na maličké interní úložiště… a tam se však vejde sotva jedna nebo dvě větší hry. Poslední a největší slabinou celého přístroje, jediným faktickým důvodem, proč jinak výborný telefon nemohu doporučit ke koupi, je jeho děsivá cena, neuvěřitelných 11 000 Korun!
Porovnat ceny >>
Graf ceny produktu Samsung i9195 Galaxy S4 mini poskytuje server Heureka.cz
Klady
- Kvalitní zpracování, malá hmotnost, kompaktní rozměry
- Velmi slušný fotoaparát
- Dobrý displej s nastavitelným podáním barev
- Dostatečně výkonný procesor a grafika
- Dostatečná kapacita operační paměti (1,5 GB)
- Dobrá výdrž na baterii
- NFC
- Slušný a dostatečně hlasitý reproduktor
- Slot na uSD karty
- Android 4.2.2 s rozšířenými funkcemi
Zápory
- Šílená cena
- Pomalejší launcher TouchWiz
- Malá vnitřní paměť cca 4 GB
- Občasný záškub v grafickém prostředí
- Chybějící notifikační dioda, nebo podpora nativní BLN signalizace
- Některá rozšíření Samsungu i přes dobrý úmysl nefungují spolehlivě (S Voice, Motion gesta…) a mohou uživatele mást
Galerie fotografií a testovací video