Jak je zvykem už několik dlouhých let, k majitelům Xboxů, PlayStationů a klasických počítačů se v těchto dnech dostává nový ročník sportovní hry FIFA. Součástí aktuálního ročníku FIFA 16 je přitom stejně jako v minulém roce mód FIFA 16 Ultimate Team, který je natolik zábavný a rozsáhlý, že bez jakýchkoliv problémů vydá na samostatně stojící hru.
Tento fakt trknul do čela i pomazané hlavy ze společnosti Electronic Arts, které vydaly příslušné rozkazy, a tak jsme se nakonec dočkali i my, hráči na mobilech. Letos podruhé. FIFA 15 Ultimate Team sice byla perfektní hra (osobně jsem s ní strávila spoustu hodin), nicméně i ona měla své mouchy. Hlavním nedostatkem předchozí série byly některé chybějící prvky, které by napomáhaly přehlednosti a vůbec navigaci skrze aplikaci a dále neustále padající servery. Jak s těmito poklesky naložil tento ročník, si povíme v této recenzi.kartičky se potkaly s fotbalem
FIFA 16 Ultimate Team ve své podstatě sestává ze dvou různých her. Na jedné straně máme kartičky, na druhé potom fotbalovou simulaci. Tyto hry přitom na sebe velmi pěkně navazují. V praxi to vypadá asi tak, že z kartiček sestavujete svůj tým, s nímž potom hrajete zápasy a získáváte body a další peníze, které jsou nezbytné proto, abyste si mohli koupit další kartičky. Je to jednoduché, účelné a přitom velmi zábavné. Nic ovšem není tak jednoduché, jak se na první pohled jeví. A to je opravdu dobře. Díky několika zajímavým zákonitostem vás FIFA 16 Ultimate Team opět vydrží bavit mnoho dlouhých hodin.
Když to mezi kartičkami nejiskří
První část hry, sestavení týmu, probíhá následovně. Nejprve si otevřete přidělené kartičky, z nichž každá přísluší určitému fotbalistovi. Ten má vlastní atributy a to včetně pozice, na které obvykle hraje. Podle těchto atributů a samozřejmě i podle pozice potom svůj tým sestavujete.
Pokud se vám toto stane, dojde k rozbití schopnosti spolupráce, což znamená, že i pokud v týmu budete mít samé hvězdy s maximálními atributy, celkově jim to stejně nepůjde a nebudou dávat góly. Tato herní mechanika značí starou známou pravdu, že výhra je v týmovém duchu. A jde jí to opravdu úžasně.
Jakmile se prokoušete několika prvními zápasy a vysloužíte si nějaké ty kartičky, začnete experimentovat se složením (zahrnuje to i trenéra a formaci). Než si to tzv. sedne, samozřejmě to nějaký ten čas zabere, ovšem jakmile se to povede, ucítíte pořádnou satisfakci. Každičkých několik bodíků chemie a všechny ostatní atributy jsou totiž velmi dobře cítit při hře i na výsledcích při simulování zápasu.
Stejně jako i minulý rok si velmi dobře pamatuji, když jsem se co do chemie poprvé vyhoupla z červených čísel a dostala se do čísel oranžových. Ovládla mě téměř až euforie, že už nejsem ten slaboučký outsider. A druhá euforie čekala hned za rohem, to když jsem se svými borci nastoupila na hřiště a protivníka rozmetala na cucky.
Stoupání až na vrchol
Euforie z nově postaveného týmu však nevydrží navždycky. Hra je totiž rozdělená do výkonnostních skupin, takže máte před sebou prakticky pořád nějaký cíl, nesplněný sen, za nímž se budete pachtit. Divize číslo deset vystřídá divizi číslo devět a ta zase divizi číslo osm. A když stanete na jejím vrcholu, hra vám nabídne další ligu, nebo výzvu, kde to opět budete mít o poznání těžší. Pocity vítězství tak střídají občasné neúspěchy, které vám připomenou, že ve svém snažení nikdy nesmíte polevit. I tohle FIFA zvládá bravurně a ještě na snažení přimíchává zajímavé herní mechaniky.
Vedle klasických kartiček se totiž ve hře objevují také kartičky speciální. Na nich najdete nové trenéry, ale také bonusy, jako jsou dočasné zvýšení atributů vybraného fotbalisty, zvýšení morálky, nebo například změnu postu. Těmito kartičkami si dále můžete míchat podle libosti a to až do té míry, že z defenzivního středopolaře „vypěstujete“ hrotového útočníka a z hroťáka zase kvalitního obránce. Tyto kartičky jsou ovšem vzácné, což se dá tvrdit i o kartičkách hráčů, proto je ve hře přimíchána možnost obchodování.
Servery EA opět nefungují
Pokud jste hráli předchozí díl FIFA Ultimate Team, jistě mi dáte za pravdu, že obchodování s kartičkami v něm bylo vůbec nejzábavnější činností. Když se člověk trochu vyznal, levně koupil a draze prodal a za chvíli měl třeba i na Manuela Neuera a jeho partu. Bohužel po čase začalo zlobit připojení k serverům a tak člověk hromadu času trávil jenom snahami o připojování ke svému vlastnímu účtu, případně čekáním na přihlášení během dražby, což tuto činnost naprosto zabilo. Alespoň mě to jednoho dne od hraní odradilo. Proto jsem se na nový díl opravdu těšila, a proto jsem byla zklamaná, když jsem opět narazila na hlášku „servery EA jsou nedostupné“. V tomto případě ovšem byla chyba na mojí straně.
Abyste mohli dražit hráče, musíte se přihlásit ke svému facebookovému účtu. Na to jsem zapomněla a bohužel, hra mě na to ani nijak neupozornila. Vystačila si jenom s chybovou hláškou, což ve hře pro širokou veřejnost určitě není košer. Na druhou stranu Electronic Arts pochvalme, že tentokrát servery běží (alespoň zatím) bez jediného zaškobrtnutí, takže člověk může dražit a dražit až do zemdlení. Na druhou stranu ovšem zážitek není tak uspokojivý, jako při dražbách v minulém dílu.
Problém je, že tento přístup zde už moc nefunguje. Hráčům je totiž podstrkována minimální cena, kterou za daného hráče mohou chtít. Tento přístup se mi rozhodně nelíbí. Je sice pravda, že ochrání začátečníky od toho, aby prodali Falcaa za 3 000 (opravdu se mi to v minulém roce poštěstilo), na druhou stranu však doslova znemožní prodej jiných hráčů. Pokoušela jsem se třeba prodat stříbrnou kartičku, kde je minimální cena prodeje 1 500. Kdo si ji za takovou cenu koupí? Odpověď je jednoduchá – nikdo normální. Tato kartička mi „visí“ ve frontě už několik dní a asi tam bude viset už navždycky.
Craftování vlastních hráčů je dobrou náplastí, nikoliv řešením
Jako by si EA byli svého kontroverzního rozhodnutí vědomi, přidali do hry jakýsi craftovací pultík. Do něj můžete nastrkat hráče, které už nepotřebujete, přičemž platí přímá úměra čím více, tím lépe. Z těchto hráčů si potom vylisujete docela novou kartičku. Jaká to bude, vám hra neřekne, prozradí pouze to, jakou třídu tato karta ponese (například někde mezi stříbrnou a zlatou).
Pokud se vám výsledek nelíbí, můžete si nechat vylosovat jiný, ovšem zde jsem měla pocit, že čím víc losuji, tím horší to je. Ale to je čistě subjektivní názor, šlo spíš o hráče jako takové, než o jejich statistiky, které byly plus minus stejné.
Na tržišti s kartičkami
Ačkoliv je samotné obchodování s kartičkami silně pokažené vnucováním cen, jedno mu upřít nelze. Vývojáři lehce pozměnili uživatelské prostředí a vlastně i tabulky, v nichž si můžete vybírat, jaké hráče chcete koupit. Je to opravdu intuitivní a dokáže to pár minut ušetřit, bohužel to ostatní už moc intuitivní není.
Uživatelské rozhraní FIFA 16 Ultimate Team bylo změněno prakticky od základu. Jednoduché prvky byly nahrazeny prvky složitějšími a i když to tu a tam hře docela sekne (rozuměj: i když se ve hře občas docela vyznáte), většinou je v ní nepořádek (doslova bordel). Míň někdy opravdu znamená víc, což potvrzuje právě tato situace.
FIFA 16 Ultimate Team je co do ovládání značně rozpolcená. Tak například skvělé rozhodnutí moci skrze kartičku hráče rovnou vyvolat menu, v němž budu moci najít hráče na výměnu a to přímo, ze všech dostupných hráčů v týmu, které mám aktuálně na stejnou pozici k dispozici, střídá rozhodnutí rozsekat přestupy do tří různých možností a tyto přestupy potom dát na samostatnou kartičku společně s kartičkou mého týmu, editace mého týmu a dalších několika zbytečností. V tomhle EA skutečně nezazářili a já doufám, že v příštím ročníku se chytnou za nos a konečně nám přinesou výborné změny, jichž se tentokrát dočkala spíše fotbalová část.
Trávník je čerstvě posekaný a skvěle připravený
Zatím jsem mluvila pouze o kartičkové části. To proto, že tato část prošla jistými změnami, které se mi zrovna moc nelíbí. Část fotbalové simulace, tedy ta část, kdy se svými hráči vyběhnete na trávník ve fotbalové hře, se také dočkala několika změn, většinou to jsou ovšem čistě drobnosti. Tak například nově se se svými vyvolenými můžete po vstřeleném gólu pěkně zaradovat, což je sice efektní, ale jinak čistě kosmetický prvek. Jádro hry zůstalo nezměněno, ale to v tomto konkrétním případě vůbec nevadí.
Fotbal FIFA 16 Ultimate Team je tím nejlepším fotbalem, který mobily zatím viděly. Hra pochopitelně není tak propracovaná, jako fotbal pro PC a konzole, nicméně ústupky mobilům dopadly naprosto skvěle. Tak třeba ovládání. Je značně zjednodušené a díky barevnému rozlišení jsou jednotlivé „čudlíky“ lépe rozeznatelné, takže se člověk zbytečně nepřehmátne. Některé věci však tahle hra dělá také automaticky (například odebrání míče čistě – stačí „přeběhnout“ přes protihráče s míčem), což vůbec nevadí, ba naopak. Přišlo mi to jako zjednodušení ve stylu střílení v Dead Trigger 2, které bylo také automatické, ale namísto, aby to z hráčů dělalo cvičené opice, ulevovalo jim to v zájmu jiných činností. Člověk má zkrátka pocit, jako by s míčem dováděl sám, protože se na něj hrnou i jiné podněty a to je pro tento typ her asi nejdůležitější.
Free-to-play není pay-to-win
Ačkoliv určitě sami moc dobře tušíte, že FIFA 16 Ultimate Team lze hrát i bez mikrotransakcí, rozhodla jsem se free-to-play prodejnímu modelu věnovat pár vět. V porovnání s předchozí hrou totiž může vypadat jako nenasytný, nicméně časem pochopíte, že hra se vás tímto způsobem snaží přimět k tomu, abyste dělali, co ona chce. Například hráli zápasy, měnili svoje týmy, užívali si na soupeřově poli atd. Jinými slovy, kartičkami, respektive balíčky kartiček vás hra odměňuje za specifičtější úkoly, například „vstřel dva góly s italským fotbalistou“. Tímto způsobem se vás přitom snaží motivovat k tomu, abyste nad ní jednak přemýšleli a druhak se v ní „hrabali“. Jako by autoři sami věděli, že pro amatérské hráče je tato hra trošku obtížnější na pochopení (nebo spíše na ovládání) než předchozí ročník.
Opět skvělé, ale má to svoje ale
FIFA 16 Ultimate Team je opět velmi kvalitní mix karetní a fotbalové hry, které má potenciál nás bavit dny, týdny a měsíce. Bohužel tvůrci udělali několik kontroverzních rozhodnutí, která nemusí sedět každému hráči (a to zvlášť, pokud jste hráli předchozí díl). Na druhou stranu má ale několik vyloženě pozitivních novinek, z nichž je asi nejdůležitější, že servery EA konečně fungují.
FIFA 16 Ultimate Team
Hratelnost - 99%
Grafika - 97%
Hudba a zvuk - 97%
Originalita - 75%
92%
Výborná
FIFA 16 Ultimate Team je zajímavý mix karetní hry a sportovní simulace. Neměl by si jí nechat ujít žádný vášnivý sběratel, ani fotbalový fanoušek.