První díl Dead Trigger vtrhl na naše mobilní zařízení jako uragán a způsobil pravou herní horečku. Právě tato hra nám ukázala, že střílečky na mobilech mají své právoplatné místo, že se mohou skvěle hrát a vedle toho i dobře vypadat. I navzdory obrovské popularitě Dead Triggera však jeho tvůrci z českého vývojářského studia Madfingers splakali nad výdělkem. Ptáte se proč? Vysoká míra pirátství studiu nepřinesla žádné zisky a nakonec ho dohnala k uvolnění celé hry zdarma. S vydáním Dead Triggera 2 se nám proto jako bumerang vrací to, co jsme si nadrobili – tato hra je v téměř všech ohledech lepší až na to, že je prolezlá mikrotransakcemi a při hraní vyžaduje neustálé připojení k internetu.
Free-to-play politika Madfingers je přitom nastavena poměrně nesmlouvavě. Na druhou stranu ale musím připustit, že pokud se obrníte dostatečnou dávkou trpělivosti, budete moci hrát i bez investice jediné koruny. Dead Trigger 2 vám totiž nikdy nebude bránit v tom pustit se promptně do akce. Jediným problém je strmě rostoucí náročnost, s čímž přichází časté umírání a v případě neplacení i opakování misí.
Žánrové zařazení akční hry Dead Trigger 2, hardwarová náročnost
Vraťme se ale na úplný začátek. Dead Trigger 2 je mobilní first person akce jež se odehrává v kulisách zombie apokalypsy. Vaším hlavním nepřítelem zde tedy budou zástupy nemrtvých. Oproti předchozímu dílu Dead Trigger 2 zaznamenal vylepšení v oblasti grafiky, která se dá nejlépe popsat slovem nekompromisní, s čímž však přichází na řadu i vyšší náročnost na hardware. Zatímco předchozí díl jsem v pohodě rozjela na zařízení Samsung Galaxy S 2, pokračování Dead Triggeru mi už běží pouze na Samsung Galaxy S 3, přičemž i zde se umí v náročnějších úsecích nepatrně zakuckat. To se ale samozřejmě dalo očekávat.
Příběh Dead Trigger 2
Pomocníci, virtuální zázemí
Pomocníků, jež na začátku hry zachráníte, je celkem 5 – medička, zbrojíř, mechanik, obchodník a vědec. Medička vás vybavuje léky, zbrojíř vám ze získaných nákresů sestavuje nové zbraně, mechanik vytváří granáty a další gadgety, obchodník zařizuje slevy na nákupy a vědec přichází s novými nákresy zbraní, případně přispívá určitými bonusy typu +20% k sesbíraným penězům.
S touto tlupou se budete potkávat v průběhu celé hry – na své základně, kde si každého z nich můžete postupně upgradovat, čímž je přiučíte dalším potřebným znalostem – například schopnosti vytvořit pokročilé zbraně, účinnější léky atd.
Principy herní ekonomiky akční hry Dead Trigger
Upgrady vašich společníků, stejně jako i nákup nových zbraní a vybavení něco stojí. Herní měnu si můžete koupit v přidruženém herním obchodě za skutečné peníze, ale k nějaké poměrné částce se dostanete i skrze hraní. Padají totiž ze zabitých nemrtvých a tak v každé, byť i nedokončené misi, zlaťáky na účet přibývají.
Cena upgradů se pohybuje v řádech několika tisíc – například upgradovat zbrojíře na třetí úroveň vás vyjde přesně na 7500 dolarů, přičemž v průběhu jednoho levelu se dá vydělat 500 – 5000 dolarů podle toho, jakou obtížnost hry si vyberete (výběr obtížnosti probíhá před každou misí zvlášť, takže pro každou z nich lze vybrat docela jinou náročnost) a jak poctivě budete zombie střílet (vystřílet všechny zombie v úrovni se většinou nevyplácí, jelikož vám mohou dojít náboje) a sbírat odměny, které z nich vypadají.
Takto nastavená cenová politika by mohla být poměrně motivační až na to, že před každým upgradováním na novou úroveň je třeba zvýšit technický level celého štábu, což je finančně o něco náročnější (cca 14 tisíc dolarů). Pokud se tedy na nový Dead Trigger vydáte s tím, že ve hře neutratíte ani korunu, musíte se připravit na desítky hodin hraní a nepříjemného odříkání. Bez upgradů to totiž skutečně nejde.
Pokud se ve hře naopak rozhodnete nějaký ten peníz pustit, hra může být poměrně jednoduchá. Peníze jako takové získáte výměnou za goldy. Goldy zde platíte jakési „continue“, tedy možnost pokračovat v misi od místa, kde jste byli zabiti. Toto znovuoživení vás vyjde na 5 goldů, 300 herních dolarů vás vyjde na 1 gold a balení 150 goldů vás vyjde na necelých 67 korun. Toto balení je nejmenší a ve hře samozřejmě existuje i několik větších a tudíž i výhodnějších balení, například 1000 goldů stojí necelých 224 korun a největší balení 7000 goldů vás přijde na 1125 korun.
Vedle klasického nákupu herní měny v Dead Trigger 2 existuje i možnost vydělat si nějaký ten zlaťák jinou činností, například stažením a hraním jiné hry, zakoupením určitého produktu atd. Tato nabídka je poměrně široká, ovšem jedná se spíš o krajní nouzi, jelikož mnohem příjemnější je peníze si prostě vystřílet skrze hraní.
Hra vás v opakování misí totiž nijak neomezuje a kromě dějové linky a pevně daných misí máte v každém okamžiku k dispozici i několik vedlejších misí. Jedná se například o vyčištění dané oblasti, udržení strategického bodu, nalezení zásob nebo materiálu atd. Hlavní i vedlejší mise jsou poměrně pestré, vedle klasického střílení se dočkáte například i úkolů, v nichž se zhostíte odstřelovací pušky, kulometu na palubě vrtulníku, nebo se vydáte v ústrety zombie společně s nějakým parťákem. Vedle Amerického kontinentu navíc zavítáte také do Afriky, s čímž přichází na řadu i razantní změna kulis a za zmínku stojí i pestrý zbraňový arzenál, který je natolik zajímavý, že přímo vybízí k různému experimentování.
Dalo by se říct, že vždycky, když už máte pocit, že ve hře jste všechno objevili, vykoukne na vás nějaká nova featurka, nebo náplň mise, která znovu upoutá vaši pozornost. Osobně mě dostalo například kuře, které můžete házet namísto granátů. Toto kuře na sebe upoutá pozornost zombie a ve chvíli, kdy ho zombie uloví, vybouchne a všechny je rozmetá na maděru.
Principy hry Dead Trigger 2, ovládání
A tímto se dostáváme k samotné akci. Ta je bez přehánění skvělá a to především díky úpravě ovládání, k němuž se vývojáři z Madfingers uchýlili. Jedná se o zjednodušení střelby. Pokud v ruce zrovna nebudete držet odstřelovačku, nebudete muset střílet, ale bude stačit zaměřování, přičemž jakmile se ocitnete od cíle v určené vzdálenosti, vaše postava začne pálit automaticky. Jakmile mi hra tento systém ukázala, poklepala jsem si na čelo a řekla jsem si, že Madfingers se asi zbláznili, po několika odehraných hodinách však musím říct, že to funguje přímo dokonale a to zvlášť na menších zařízeních, kde otáčení, zaměřování a střílení projektilů současně dělalo pěknou paseku.
V případě odstřelovačky je situace trochu jiná. V těchto misích se totiž nacházíte vždy na bezpečném místě, takže nedochází k frenetické akci a překlikům, které v první linii často znamenají smrt. Aby hráči nebyli vidinou bezpečí ukolíbaní a aby na ně hra stále vyvíjela trošku napětí, v těchto misích vývojáři nechali mačkání kohoutku na nás a nově k němu přidali i možnost ovlivňovat trajektorii kulky v reálném čase, za což si opět zaslouží poplácání po zádech.
Napětí v klasických misích se oproti tomu daří držet prostřednictvím záplavy zombie, výskytem větších a silnějších nepřátel, ale samozřejmě i různými časovými limity, kdy například musíte držet pozici do příletu vrtulníku atd.
Za zmínku stojí také lehké taktické prvky, kdy v některých částech hry můžete prostředí opevnit zatlučením oken atd., načež přicházející zombie zátarasy na okamžik zdrží. Jinde lze útočníky nalákat zase k červenému barelu, který nakonec z dálky odpálíte a najednou se tak zbavíte většího počtu zombie. V globále se dá říci, že principy hry jsou pestré a každý trochu hravý a vynalézavý člověk si v nich najde to svoje oblíbené.
Zápory akční hry Dead Trigger 2
Více by mi vyhovovalo, kdyby hra byla k dispozici za pevně stanovenou cenu. Mikrotransakce mi prostě jsou proti srsti, velké míře piráství však nedokážu zabránit, takže brečení nad free-to-play modelem už nechám. V odstavci vyhrazenému pro zápory hry se tak budu věnovat AI přátelských NPC, která občas docela zahapruje a vytvoří úsměvnou situaci, kdy například střílí na zombie vzdálenou X metrů od ní, zatímco jiná jí vesele okusuje záda. Ať však přemýšlím jak chci, je to jediný zápor, který mě napadá.
Závěr
Pokud jste poctivě dočetli až sem, pravděpodobně je vám jasné, že v Dead Trigger 2 máte co do činění s velice kvalitní hrou. Tento titul nabízí nekompromisní grafické zpracování a pestrou směsici misí a dalších možností, které vás zabaví na dlouhé hodiny. Pokud máte rádi first-person akce, není co řešit. A to i v případě, že vám jdou mikrotransakce na nervy.
Hodnocení hry Dead Trigger 2
Hratelnost - 89%
Grafika - 94%
Hudba a zvuk - 90%
Originalita - 86%
Příběh - 89%
90%
Pecka!
Perfektní FPS akce, která i přes vnořené mikrotransakce dokáže být velice zábavná. Pokud máte rádi střílečky, berte všemi deseti.