OnePlus One
- CPU: Čtyřjádrový 2,5 GHz Krait 400
- RAM: 3 GB
- Úložiště: 16 GB / 64 GB
- Displej: LTPS LCD, 5,5 palců
- Fotoaparát: 13 MP
- Systém: Android OS, v4.4.4
OnePlus One – Spojení výkonného hardwaru a CyanogenModu
V poslední době se na náš trh dostala celá řada výkonných čínských telefonů. OnePlus One mezi nimi rozhodně patří k naprosté špičce, přestože některým problémům tradičně spojeným s výběrem telefonu z Číny se také nevyhnul. I přes neoriginální vzhled, okopírovaný od jiného čínského výrobce Oppo (který OnePlus pomohl s počátečním vývojem telefonu), mu ovšem kombinace jeho ceny a výkonu rychle vynesla titul nového krále mezi čínskými telefony, a také zabijáka vlajkových lodí. Rozhodně ale není pro každého, a také má některé vady vázané specificky na naše prostředí.
Design telefonu je jednoduchý, ale neurazí, a je už v základu vyroben tak, aby na něj šly nasadit různé volně prodávané varianty obalů. Takže ačkoliv se telefonu prodává jen ve dvou barvách, můžete si ho snadno upravit dle svého vkusu. Velikostí patří spíše do kategorie hybridů tabletů a smartphonů, než mezi klasické telefony, a hodí se mít na jeho ovládání větší ruce.
Samotný hardware telefonu je velice výkonný. Žádná evropská verze telefonu ale vlastně neexistuje, jen čínská a mezinárodní. Liší se hlavně tím, že čínská používá jako nadstavbu ColorOS, zatímco ta mezinárodní CynogenMod, u nás obvykle ve verzi 11S, i když už existuje i upgrade na verzi 12. I do čínské verze OnePlus One lze ale CyanogenMod snadno stáhnout a ColorOS jím nahradit.
S neexistencí specifické evropské verze telefonu se nicméně pojí jeden z hlavních problémů OnePlus One. Teoreticky má smartphone vynikající podporu konektivity, a jediné co v něm chybí je infraport, umožňující například vypínání a zapínání některých dálkově ovládaných zařízení, jako jsou televize nebo hi-fi věže. LTE, které v sobě má telefon zabudované, ovšem nepodporuje frekvence 800 a 900 MHz, která se u nás primárně používají. Dnes už sice teoreticky všichni naši operátoři umožňují využívat i LTE pásmo 1800 MHz, jenž OnePlus One podporuje, ale ne vždy a všude se vám k němu skutečně musí podařit připojit. Mnoho lidí se proto u tohoto smartphonu bude muset spokojit s pomalejším připojením, než jaké by měl telefon teoreticky podporovat.
Kromě této nevýhody, spojené specificky s evropským prostředím, je ale rozhodně OnePlus One vynikající telefon. Jen některým uživatelům by mohla chybět externí paměťová karta, ale telefon se kvůli tomu prodává v několika variantách i s relativně velkou vnitřní pamětí. Jeho fotoaparát je nadprůměrný, i když by si zasloužil větší možnosti ve své softwarové aplikaci. I tak vás ale v žádném případě nezklame.
Ačkoliv také výrobce nikdy nevydal žádné oficiální informace, pokud jde o výdrž baterie OnePlus One, za dobu co je na trhu ji už stačilo značné množství odborníků na trhu otestovat, takže se už celkem dobře ví, čeho je schopná. Obecně se dá říct, že patří do lepšího průměru a i při velkém zatížení by vám měla vydržet něco málo přes den. OnePlus One ve svém softwaru bohužel nemá žádný program na šetření baterie, snad ale dostane upgrade na Android 5.0 Lollipop (zatím existuje jen v testovací alfa verzi) , v němž je jeden obsažen.
Poměrně velkou výhrou celého telefonu je pak nepochybně softwarové prostředí CyanogenMod, které má díky externímu výrobci už předem zajištěny potřebné aktualizace a optimalizace. Díky tomu jde software telefonu postupně neustále dopředu, přestože hardware telefonu nevyhnutelně stárne, a nehrozí mu zastavení dalších aktualizací jako u většiny starších modelů.
Jako většina čínských telefonů je tedy OnePlus One originální hlavně jako kombinace všech svých jednotlivých částí. Ty jsou vesměs převzaté odjinud, od designu po uživatelské prostředí, což je ale může být v tomto případě do budoucna velké plus. Je to také výkonný telefon se velkou obrazovkou, a jako takový si nepochybně najde mnoho příznivců. Jeho hlavní problém u nás je ale absence podpory našich nejčastěji požívaných (a v některých případech i jediných) frekvencí LTE, což může mnoho uživatelů od jeho koupi odradit.
OnePlus One - Specifikace
Základní informace
- Typ zařízeníMobilní telefon
- ModelOnePlus One
- Datum oznámení01 April 2014
- Datum vydání01 June 2014
- DostupnostDostupný
Design
- Typ konstrukceBar
- Rozměry152,9 x 75,9 x 8,9 mm
- Váha162 g
- BarvyČerná, bílá
Displej
- Typ displejeLTPS LCD
- Velikost5,5 palců
- Rozlišení1920 x 1080 pixelů
- Barvy16M
- Hustota pixelů401 ppi
- Doteková obrazovkaAno
- OchranaCorning Gorilla Glass 3
- Druhý displejNe
Hardware
- ChipsetQualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC
- CPUČtyřjádrový 2,5 GHz Krait 400
- GPUAdreno 330
- RAM3 GB
- Datové úložiště16 GB / 64 GB
- Paměťové kartyNe
- SenzoryAkcelerometr, gyro, kompas, proximity, light
Konektivita
- Bluetoothv4.1, A2DP
- Wi-fiWi-fi 802.11 a/b/g/n/ac
- Wi-fi Hotspot
- USBmicroUSB 2.0
- GPSA-GPS, Glonass
- NFC
- HDMI
- Bezdrátové nabíjeníNe
- ANT+
Mobilní sítě
- 2G SíťGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
- 3G SíťUMTS 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
- 4G SíťLTE 700 / 1700 / 1800 / 2100 / 2600
- SIMMicro SIM
- Duální SIMNe
Mobilní data
- GPRS
- EDGE
- Rychlost datových přenosůLTE, Cat 4, 150/50 Mbps; HSDPA+, 42.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
- Web BrowserChrome
Baterie
- Typ baterieLi-Poly (Lithium Polymer)
- Kapacita3100 mAh
- UmístěníPevné
Fotoaparát
- Hlavní fotoaparát13 MP
- Fotografie4128 x 3096 pixelů
- Video2160p@30fps, 2160p(DCI)@24fps, 1080p@60fps, 720p@120fps
- Vlastnosti a výbavaHDR, geo-tagging, dotykové zaostřování, detekce obličeje, panorama, automatické ostření, stereo zvuk u videa
- Vestavěný bleskDual LED
- Druhý fotoaparát5 MP
Média
- Přehrávání hudbyAno
- Přehrávání videaAno
- Video výstupMHL TV-out
- FM RádioNe
- Typy upozorněníVibrace
- Vyzváněcí tónyMP3, WAV
- Hlasitý reproduktorAno, dva mono reproduktory
- Handsfree3,5 mm
Software
- Operační systémAndroid OS, v4.4.4
- Uživatelské rozhraníCyanogenMod 11S UI (upgradovatelný na v12)
- JAVA podporaNe
- Youtube
Messaging
- SMSYes (threaded view)
- MMS
- EmailyAno
- IMAno