Pokud jste ještě nestihli zaregistrovat novinku Cosmonautica, určitě si udělejte pár minut a nechte se vtáhnout do vesmíru, kde každý má svou cenu. Cosmonautica je nově vznikající hra, která je nyní ve fází předběžného přístupu (Early Acess) a už nyní vypadá velice dobře a hraje se ještě lépe. Hra vás posadí do kokpitu vesmírné lodi a vaším úkolem je (alespoň v počátcích hry) překupovat zboží jako je železo, energie, pivo atp. V klasickém stylu tedy na jedné planetě levně nakoupíte a na další draze prodáte. Pokud si někdo ze starších pamatuje hru, která vyšla v roce 2003 na PC – Freelancer, tak Cosmonatica je velice podobná.
Navíc i zde vás můžou přepadnout piráti a setkáte se i s nelegálním obchodem. Nejednou tak budete pašovat taneční drogy na různé párty planety (je zde dokonce planeta MEGA PARTY, na které vykupují převážně cigarety, alkohol a drogy). Každý obchod vám zvedne prestiž u dodavatele i zákazníka a je tak na vás jestli se vydáte cestou dobra nebo cestou zla.
Každý vesmírný vlk potřebuje svoji loď a svou posádku. Cosmonautica nabízí sestavení vlastní posádky a dokonce postavení vlastní lodi. Nejde ale o konstrukci jako takovou, loď si koupíte u obchodníka a není možno na jejím vzhledu téměř nic upravovat. Jako kapitán ale rozhodujete o vnitřních prostorách. Do několika volných slotů (u větších lodí – do několika desítek volných slotů) přidáváte různé typy místností, přičemž je potřeba dodržet určitá pravidla, aby loď byla co nejlepší.
Pro posádku tedy musíte připravit místo na spaní, jídelnu a sociální zařízení. Pokud stavíte energetické články, je potřeba je dát co nejblíže motoru, aby účinnost byla co nejvyšší. Musíte se také rozhodovat jestli loď bude sloužit jako dopravní nebo útočná a podle toho určit kolik slotů přiřadíte skladům na převoz zboží a kolik zbraním.
Variací, jak můžete svou loď vybavit je opravdu hodně a je jen na vás jakým směrem se vydáte. S postupem času se odemykají další a další typy místností a v pozdějších fázích hry můžete stavět laboratoře nebo hackery, kteří vám po příletu na planetu poskytnou několik údajů navíc.
Ani lodí není ve hře málo a ty nejdražší si budete moci koupit až v opravdu pokročilé fázi hry. Čím větší loď zakoupíte, tím více zboží se do ní samozřejmě vejde a i bojeschopnost bude vyšší, než u malých lodí.
Na každé planetě je také hospůdka, ve které můžete klasicky získat pár úkolů a přivydělat si tak peníze na nákup zboží. Úkoly se dělí do několika základních skupin mezi které patří například doprava zboží, útok na jinou loď nebo doprava lidí na párty planetu.
Za splněné úkoly a prodané zboží dostáváte samozřejmě kromě peněz také zkušenosti pro svou posádku. Můžete jim tak postupně vylepšovat schopnosti a ze zelenáče udělat mistra na zbraňové systémy nebo vědce, který bude vylepšovat vaše vybavení.
Poslední důležitou věcí, na kterou nesmíme zapomenout je vesmír samotný. Hra nabízí procedurálně generovaný vesmír – tedy pokaždé, když zapnete novou hru se vytvoří unikátní vesmír, kde budou náhodně rozestavěny jak planety tak galaxie.
Celkově je vesmír opravdu rozlehlý. V každé solární soustavě se nachází několik planet, které obíhají kolem daného slunce. Pokud ale nakoupíte pořádné motory, můžete solární systém opustit a přesunout se do úplně jiné galaxie. Nečekejte ale velkou změnu – ve všech galaxiích a na všech planetách žijí pořád ti stejní obyvatelé.
Protože je hra už v počátcích velice obsáhlá, vývojáři byli nuceni udělat uživatelské rozhraní velice malé a jak sami doporučují, je dobré hru hrát na zařízeních s displayem 5’’ a větším.
Jestliže tedy vlastníte zařízení, které má větší display a jste nadšenci do vesmírných strategií a simulací, určitě Cosmonaticu vyzkoušejte. Jsme si jistí, že za cenu necelých 140,- Kč nabídne hra rozsáhlý obsah už v Early Acessu a nezklame žádného fanouška sci-fi her. Velmi povedená a humorná grafika ještě podtrhuje unikátnost této hry.