Deskové hry pro počítače a mobily před pár měsíci prožily obrovský boom. Své vlastní digitální předělávky se dočkala prakticky každá druhá významná desková hra. A to včetně takových hitů, jako jsou český Galaxy Trucker nebo nečeský, na Kickstarteru zafinancovaný Exploding Kittens. V současné době je proto situace taková, že nás nic moc nepřekvapí (přesvědčit by vás mohl článek Nejlepší deskové hry pro Android). Skeptici by dokonce mohli říci, že jsme tu už všechno jednou měli. Ale to by byl omyl.
I v současné době se tu a tam objeví naprosto originální desková hra. A když proud deskových her zrovna na pár chvil vyschne, vzpomeneme si na hit dřívější doby, který je třeba patřičně oprášit. Jako třeba v případě Brass, výborné deskové hry, která se na Androidy dostala už před pár lety.Brass je tedy desková hra pro Android, jejíž původ vystopujeme až ke stejnojmenné deskové hře klasické, to znamená s fyzickým herním plánem, kartičkami a různými hracími figurkami. V Brass se snažíte vybudovat průmyslové impérium a to skrze dvě dekády – před průmyslovou revolucí a během průmyslové revoluce.
Tato desková hra je určena pro 2-4 hráče, přičemž platí, že dva je spíše udržující počet a s každým dalším člověkem ve hře zábavnost ještě o něco povyroste. Cílem je na konci obou ér získat co nejvíce bodů věhlasu. A toho dosáhnete prozíravým stavěním továren, přístavů, vodních kanálů (nebo později železničních tratí) a dále vylepšováním různých budov, nebo třeba prodáváním surovin, jako jsou bavlna, uhlí nebo železo.
Jak se to hraje?
Takže jak jsem už jednou řekla, Brass je hra zasazená na začátek průmyslové revoluce. Vzato místopisně, konkrétně se v ní podíváte do Anglie přelomu 18. a 19. století. Na hracím plánu je zastoupeno několik významných anglických měst včetně Liverpoolu a Manchesteru a to plus minus v podobném postavení, v jakém jsou tato města ve skutečnosti.
Stěžejním prvkem této hry je budování průmyslových budov, jako jsou přádelny nebo přístavy. Zatímco přádelny produkují bavlnu a těžební doly zase uhlí a železo, přístavy pomáhají zvýšit poptávku po vašem zboží. Když obě tyto stránky odpovídajícím způsobem propojíte a trochu u toho přemýšlíte, dočkáte se přívalu peněz do vaší pokladny.
Druhým stěžejním prvkem jsou body prestiže. Ty dostáváte za aktivování každého jednoho prvku – přádelny a přístavy jsou aktivovány, jakmile prodáte bavlnu, těžební doly na železo a uhlí zase v případě, jakmile jsou suroviny natěžené. Jediným rozdílem jsou v tomto směru loděnice, které jsou aktivovány okamžitě poté, co je postavíte.
Abyste mohli stavět, pochopitelně musíte mít dostatek peněz. Ty získáváte každé kolo a to podle toho, kolik podniků a dalších aktivních bodů máte. To znamená, že čím větší je vaše impérium, tím více peněz vyděláváte. To je celkem logické.
Přístav na suchu nepostavíš
Podniky lze stavět podle vašich vlastních karet, které vám jsou automaticky vylosovány. Karta přádelny vás opravňuje k postavení přádelny v kterékoliv části mapy, karta daného města (například Liverpool) potom k postavení jakéhokoliv dostupného podniku v městě Liverpool.
Abyste suroviny, jako je bavlna, mohli zpeněžit, po vyrobení je musíte dovézt do přístaviště a zde je udat na export nebo import. Zisk z těchto obchodních transakcí jsou vždy výrazně vyznačené na kartičkách s výběrem možností, takže se nikdy nespletete.
Dalším podstatným prvkem je upgradování. Jakmile vlastníte určitou budovu a k tomu máte potřebnou kartičku, můžete se rozhodnout tuto budovu povýšit na nový level. To probíhá po částech (například budova přádelny se na nový level dostane po třech upgradech, zatímco těžební důl po dvou upgradech atd.), takže opět musíte přemýšlet o výdajích a ziscích a o tom, zda se vám tento upgrade vyplatí. Upgradované budovy vám pak mohou přinést peníze a prestiž navíc. Mohou a nemusí. Pochopitelně závisí na jejich postavení a vztahu k ostatním budovám, jako jsou přístavy.
Přechod na novou éru
Jakmile máte vybudované všechny podniky, v nichž se vyrábí zboží, i všechny kanály, jimiž se zboží převáží do přístaviště a následně k zákazníkovi, může se zdát, že je o vítězi prakticky rozhodnuto. Jenže nic není dále od pravdy. Přibližně v polovině hry totiž přichází na řadu přechod na průmyslovou revoluci.
Přechod na průmyslovou revoluci v Brass znamená, že z hracího pole zmizí všechny plavební kanály, které jste předtím vystavěli vy i vaši protihráči. Za tyto kanály potom dostanete příslušné odměny v penězích a prestiži a můžete pokračovat v budování, tentokrát kolejí, po nichž se zbožím budou jezdit vlaky.
Koleje se budují stejně, jako se budovaly kanály. Kliknutím na ikonu stavby propojení v pravé dolní části vám hra dá na výběr, kde můžete koleje postavit. Zároveň s tím vám potom vyobrazí, kolik bodů prestiže se k danému místu váže. Pokud dokážete správně propojit jednotlivé body na mapě, může dojít k průlomu i v druhé polovině hry. To znamená, že se musíte snažit po celou dobu hry, protože nikdy nemáte nic jisté.
Rozdělení hry do dvou částí považuji za naprosto geniální tah. I dříve zaostávající hráč nakonec může skončit jako vítěz, což je jednak napínavé a pak také historicky správné. Jak totiž jistě sami dobře víte, kdo během průmyslové revoluce dobře investoval peníze, dostal se až na vrchol potravinového řetězce.
Brass – strategická hra spíše než deskovka pro Android
Ačkoliv herní plán je vždy stejný, náhodný přísun kartiček i jednání vašich protihráčů vždycky vede k docela jiné hře. Musíte hledat nejlepší obchodní příležitosti, přizpůsobovat se konkurenci a dokázat předvídat, kam povedou jejich další kroky stejně jako ve skutečném obchodování. Faktor štěstí je navíc docela potlačen, neboť možností ve hře je velké množství a dopady vašich rozhodnutí jsou citelné. Z toho důvodu bych Brass nezařadila pouze mezi deskové hry, ale také mezi strategie. A to u deskových her není zase tak obvyklé.
Nevím jak vy, ale já mám strategické hry velice ráda. Možná ještě více než právě deskovky. U nich mi často vadí, že v nich hraje moc velkou roli štěstí. Ovšem o Brass toto v žádném případě neplatí. Pokud i vy patříte mezi tu specifickou skupinu, která upřednostňuje úplnou kontrolu a možnost výběru, měli byste Brass vážně vyzkoušet. Budete nadšeni.
Brass
Hratelnost - 95%
Grafika - 80%
Hudba a zvuk - 81%
Originalita - 96%
88%
Pecka!
Výborná desková hra pro Android, ve které nehraje hlavní roli štěstí, ale vaše vlastní schopnosti a dovednosti.