Pod nenápadným (až podivným) názvem Banner Saga se skrývá hra, která dost možná zamíchá s vrcholnými místy na žebříčku nejlepších her roku 2014. Ptáte se proč? Ve hře Banner Saga se totiž snoubí velkolepý příběh s nádhernou grafikou, propracovaným systémem taktických bojů a RPG prvků. To vše navíc okořeněno perfektním zpracováním a pořádnou porcí originality. Banner Saga je zkrátka hrou, která vás absolutně pohltí a nedá vám spát… schválně, kdy jste se naposledy ráno těšili po zazvonění budíku z postele? Já dneska :o)
První, čeho si na hře Banner Saga ihned všimnete, je nádherná ručně kreslená grafika. Té jste si ostatně již všimli na úvodním obrázku článku (je to úvodní obrázek i ve hře samotné). Smekám klobouk autorům, protože něco tak propracovaného a hezkého se nevidí každý druhý den. Povedená grafika sama o sobě by však byla k ničemu, kdyby za ní nestál pořádný příběh. Ten je navíc dynamický – znamená to, že vaše akce a rozhodnutí budou mít velký vliv na jeho další průběh i na samotný konec hry. Příběh hra vypráví prostřednictvím filmových dialogů, ve kterých si můžete samo volit reakce a odpovědi. Pokud nevládnete pokročilou angličtinou, budete mít nejspíš problém, protože ve hře Banner Saga je takových příběhových dialogů skutečně hodně. Nechme však příběh příběhem (pokud vás zajímá detail, podívejte se na trailer níže).Po úvodní porci příběhu a odehrání prvního souboje (ten slouží spíše jako tutorial a dostanete dobrou nápovědu – hra vás hezky provede základy boje) se ocitnete ve velkém městě, kde si všimnete vskutku nevšedního pojetí – město totiž nevidíte z obvyklého izometrického pohledu nýbrž „z boku“. No prostě a jednoduše podobně jako třeba ve hře Heroes of Might & Magic, přičemž můžete poklepáním na jednotlivé části města (budovy) navštívit příslušné oblasti vašeho herního snažení (například upgradování vašich bojovníků, ale i další části příběhu). Když se vydáte z města ven na cestu, dostanete se na přehledně zpracovanou mapu kde volíte svou další destinaci. Vycestování vypadá tak, že vidíte (opět z bočního pohledu – viz. obrázky v galerii) svou karavanu jedoucí krajinou. Samozřejmě vás mohou překvapit náhodná setkání a útoky. Dále můžete cestu přerušit a postavit tábor. V táboře je možné opět obstarávat své jednotky, odpočinout si (vyléčit zranění) atd.
Celé vaše dobrodružství dokresluje orchestrální hudba propracovaná úplně stejně jako každý jiný detail hry Banner Saga. Soundtrack se opravdu povedl a je možné si ho zakoupit separátně na Google Play zde.Samotná hra je k mání za cenu zhruba 217 Kč což mnohým přijde jako vysoká cena, ale mějme na paměti, že se v tomto případě jedná o „dospělý“ áčkový titul a tak snad nebudete utracených peněz litovat. Přeji vám příjemnou pařbu a spoustu bezesných nocí 🙂