Když se řekne slovo „vector“, většina z vás si představí matematický nebo počítačový prvek. Ale dost možná se mezi vámi najdou tací, kteří si vzpomenou na perfektní arkádovou hru pro Android, a to právem.
Vector jakožto arkádová mobilní hra pomohla definovat žánr tzv. „one touch controlling games“, což v překladu do českého jazyka znamená her ovládaných jedním prstem, či dotykem. Tyto hry jsou na 100 % uzpůsobeny dotykové platformě. Při jejich hraní si vystačíte s jednou volnou rukou (prstem), díky čemuž je můžete spustit třeba při cestě domů v přeplněném metru nebo při čekání na autobus, když v druhé ruce držíte například kufříček.
Možnost ovládání hry jedním jediným prstem ovšem neznamená, že by tyto hry byly příliš jednoduché, čehož je zářným příkladem i Vector 2. Tato arkádová hra pro Android přesně odpovídá často používanému označení „easy to learn, hard to master“ (jednoduchá k naučení, těžká k ovládnutí).
Vzpoura strojů v přímém přenosu
K základnímu portfoliu pohybu si časem budete moci vybírat nové parkourové parádičky, jako jsou skoky s roznožkami, kotouly přes ramena, přeskoky po hlavě atd. Pro vás jakožto pro hráče to neznamená příliš velkou změnu, neboť nové pohyby učiníte stejnými příkazy, jenom s tím rozdílem, že tak musíte učinit na předem vyznačeném místě. Jakmile se vám to podaří, budete odměněni body, jimiž si následně můžete vylepšit své vybavení.
Vybavení sestává z bot, helem a brnění, kdy vás každá tato součástka chrání před určitým druhem zranění. Součástky mají několik slotů, jakýchsi zásobníků, které znázorňují počet úderů/výstřelů/výbuchů, po něž vás budou chránit. Jakmile je všechny vyčerpáte, padnete k zemi a musíte hrát zase od začátku.
Vlasy sežehnou lasery, nohy utrhnou nášlapné miny
Mezi nejběžnější překážky patří nášlapné miny, vertikálně a horizontálně probleskující lasery, terénní vyvýšeniny a propasti. K nim se později přidávají pohyblivé plošinky, hermeticky uzavíratelné dveře, pohyblivé lasery atd.
Ale více než o zapeklitosti překážek je celé tohle martyrium postavené na tom, jak jsou překážky poskládané. Několik prvních levelů by se dalo označit slovem „zahřívací“, jenže potom na sebe překážky stále těsněji navazují, což s sebou přináší významné zvyšování obtížnosti.Několik prvních levelů, které by se daly označit slovem „zahřívací“, brzy vystřídají důmyslnější úrovně, kde na sebe překážky navazují těsněji. Jakmile se vám level podaří překonat do konce, postupujete do nové úrovně.
Zajímavé je, že checkpoint, tedy místo, kde se hra zapíše, abyste ji nemuseli procházet opakovaně, je zasazený vždy po třech levelech. Díky tomu tato hra stojí někde mezi klasickými arkádami, které se hrály za mince v automatech a novodobými hrami, v nichž se průběh zapisuje po každé úrovni.
Netradiční rozvrstvení checkpointů je doplněno ještě možností začít hru z jakéhokoliv bodu (z prvního, třetího, šestého, devátého levelu), přičemž opakování z nejpokročilejšího checkpointu je časově omezeno, takže ho můžete využít třeba jen dvakrát za půl hodiny. Díky tomu je hra mnohem napínavější.
Méně je někdy více
Stejně jako v případě prvního dílu Vector 2 přináší velmi jednoduchou grafiku. Na hru se díváme pohledem ze strany, přičemž strohé prostředí laboratoře a jednoduché překážky doplňuje už jenom panáček v podobě černé siluety.
Tento grafický styl patří mezi vlastnosti, díky nimž se stala původní arkádová hra Vector tak populární. Hra je díky tomu naprosto nenáročná na výkon, takže se mobil ani nezahřívá, ale přitom si drží vysoký výtvarný styl a zaryje se vám tím do hlavy.
Následovník, jak má být
Můj subjektivní dojem je, že Vector 2 je ještě lepší než první díl. Přibylo několik pohybů, díky čemuž je hra pestřejší (ačkoliv ji stále ovládáme jedním prstem a jen několika málo gesty). Také jsme dostali nové možnosti upgradování a zajímavé rozvrstvení levelů, což přispívá k větší motivaci a vzrušení.
Také se mi zdálo, že došlo k vyladění co do obtížnosti. Ve Vector 2 už se vám nestane, že byste zakysli v nějakém bodě a přes něj se prostě nemohli dostat. Obtížnost hry je nastavena poměrně rozumně, neroste skokově, ale hezky plynule, takže se pomalu zlepšujete a hra hezky odsýpá (i přestože ji často opakujete). V návaznosti na to se lépe bavíte, což je u her všech typů jediným správným měřítkem. Pokud máte rádi arkádové hry, potom Vector 2 na svém Androidu určitě vyzkoušejte. Je zdarma, takže za to nic nedáte.
Vector 2
Hratelnost - 93%
Grafika - 93%
Hudba a zvuk - 85%
Originalita - 89%
90%
Pecka!
Výborná arkádová hra pro Android zdarma. Jednoduchá na pochopení, ale těžká na ovládnutí.