Mobilní navigace do dnešního dne bezpochyby zachránily statisíce životů bloudících jedinců, kteří se ztratili v síti velkoměst či nepředvídatelné spleti silnic a cest. Co si ale budeme povídat, držet mobil neustále před sebou, je nepraktické. V Itálii proto přišli se zajímavým řešením a vyrobili navigační pásek, který nejenže působí jako estetický doplněk oděvu, současně dokáže řídit i vaše kroky.
Zásadní funkcí pásku je, aby držel kalhoty na svém místě. Ne každému to ale stačí. V Itálii si například řekli, že by jejich pásky mohly také navigovat. A tak vznikl nápad a posléze i reálný Ubivade, chytrý pásek s navigací, který povede vaše kroky až do cíle ve stylu gadgetů slavného agenta 007.
Autoři dodávají, že zvyknout si na nový způsob signalizace, chvíli trvá. Hlavní cílovou skupinou jsou jednoznačně motoristé a cyklisté, kterým by měla technologie přinést primárně menší rozptýlení, a tedy i větší koncentraci na řízení bez zbytečného rušení. Výhody se ale samozřejmě najdou i pro chodce, kteří už nebudou muset neustále vytahovat telefon z kapsy, např. v dešti, což, přiznejme si, umí být velmi otravné. A to ani nezmiňuji pozitivní dopad na sebevědomí a úctu přátel, kteří k vám začnou vzhlížet coby k člověku nadanému superorientačním smyslem, aniž by věděli, že to nejste vy, kdo udává směr.
Nabíjení pásku je řešeno skrze klasický USB konektor a na jeden cyklus by zařízení mělo vydržet pracovat po celý týden. Ubivade je vyroben z kvalitní kůže a hned v základu je dostupný ve třech barevných variantách – černé, hnědé a modré. Pokud se navíc v kampani na Kickstarteru podaří vybrat nastavenou částku, dojde i na další motivy. Vybírat lze ze dvou variací Classic a Sport, které se v zásadě liší pouze designem spony.
I když tvůrci mluví o potenciálním rozvoji svého systému, např. pro nevidomé, kterým by podobná platforma mohla výrazně pomoci, výraznější úspěch Ubivade prozatím nezaznamenal. Kampaň se i několik týdnů po spuštění potácí na startovní hraně a čeká na další mecenáše. Možná i z důvodu ceny stanovené na 200 euro. Minimálně ale ukazuje jeden ze zajímavých trendů, kterými by se mohly navigační systémy ubírat. Třeba právě jako prvky implementované přímo do našich oděvů, proč ne.