Zatímco dříve bylo běžné vidět na crowfundingových serverech hry a inovativní projekty, poslední dobou se objevila nová móda. Jde konkrétně o chytré telefony. Nedávno jsme psali o bezpečném smartphonu Turing Phone. Nyní zase americká společnost Ubik došla k názoru, že je na trhu málo modelů, které dokáží dobře skloubit nízkou cenu a silný hardware. Jejich první pokus se jmenuje Ubik Uno.
Velký úspěch zaznamenala společnost Ubik nepochybně po marketingové stránce. Kampaň na Ubik Uno byla totiž úspěšná najednou jak na Kickstarteru, tak na u nás méně známém serveru Indiegogo. V obou případech telefon hladce překonal základní nastavenou částku a vybral kolem 250 000 dolarů.Na pohled je Ubik Uno po stránce velikosti celkem standardní smartphone o velikosti obrazovky 5,5 palců. Jeho hlavním konkurentem mají být čínské telefony, jako je například OnePlus 2, což se v jeho designu trochu odráží. Ubik Uno má klasický hliníkový rám, plastová záda a displej krytí ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3. Displej přitom zabírá významnou část přední plochy smartphonu, rámečky na bocích kolem něj jsou skoro neviditelné a ovládací tlačítka jsou součástí obrazovky.
Samotný displej je IPS LCD s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů a jemností 400 ppi. Na dnešní dobu tedy už žádný zázrak, ale ostudu si také neudělá a odpovídá nižší ceně. Má pěkně zářivé barvy a je dobře vidět ze všech možných úhlů. Kde Ubik Uno trochu zaostává, je jeho citlivost při dotekovém ovládání.
Jako procesor zvolilo Uno pro svůj telefon osmijádrový MediaTek MT6795, s každým jádrem o frekvenci 2,2 GHz a schopností všechny je používat najednou na plný výkon. Jako GPU má PowerVR G6200. K tomu se smartphone chlubí 3 GB RAM, 16 GB vnitřní paměti, která se dá rozšířit o dalších 64 GB pomocí SD karty. I veškerý hardware tedy ukazuje ve skutečnosti spíše na lepší střední třídu.
Zadní fotoaparát je možná nejzajímavější oblastí telefonu, je to totiž 20 MP Sony Exmore se širokoúhlou čočkou, přisvětlovací LED diodou a schopností nahrávat videa ve 4K rozlišení. Tedy alespoň na papíře, v praxi má zatím spoustu problémů, obzvláště pokud jde o zaostření a jeho fotoaplikace potřebuje ještě nějakou tu práci. Zatím testované modely jsou ovšem pouze prototypy, takže ještě nějaký čas na optimalizaci je. Přední kamera pak má 5 MP.
Baterie Ubik Uno má výkon 3 100 mAh a i podle oficiálních údajů velice podprůměrnou výdrž. Výrobce se to sice snaží zakrýt tím, že propaguje podporu rychlonabíjení smartphonu, ale pokud ho potřebujete použít několikrát za den, tak se dojem výhody z něj poněkud ztrácí.
Jako operační systém má v sobě Ubik Uno čistý Android 5.1, bez jakékoliv nadstavby. V tomto směru rozhodně potěší všechny příznivce čistého Androidu, protože většina systémů je optimalizovaná velice dobře. Zatím ovšem nebylo řečeno nic o tom, že by mělo dojít k updatu na Android 6.0 Marshmallow.
Hodnotit zatím Ubik Uno je těžké, protože ještě nejde o finální produkt. Ten by měl nakonec stát 345 dolarů, až se konečně dostane na trh. Kdy to bude, se ještě přesně neví, prozatím prochází telefon postupným schvalováním a nutnými certifikacemi. Původně měl být na trhu už v září, ale obzvláště získávání potřebných certifikátů trvalo déle, než výrobce předpokládal.
Ubik Uno je dělán primárně pro americký trh, u nás nemá podporu LTE a zatím má vážné problémy například v optimalizaci softwaru fotoaplikace. I jinak rozhodně nejde o nejlepší smartphone na trhu, jak ho propaguje výrobce, a už vůbec ne o nejsilnější. Pokud se před vydáním finální verze podaří vyřešit problémy prototypu, může ale jít o slušnou střední třídu za konkurenceschopnou cenu.