Kombinace sbírání věcí a turistiky je u nás velice oblíbená. Spoustu lidí v tomto směru napadne pravděpodobně geocaching, který se dostal – nejen v dobrém – v poslední době mnohokrát do médií. Ten ovšem není ani zdaleka to jediné, kdy se dá při turistice něco sbírat. Oblíbené jsou také turistické známky, nálepky, štítky či medaile. Přehled nejlepších sběratelů, nových akcí a známek zajištuje běžně jejich vydavatel na internetu, ale pro mnohé může být mnohem jednodušší využít aplikaci Turistické známky od Davida Strnada.
Sběratelské turistické známky dnes existují v mnoha typech. Základní jsou klasické – dřevěné, kulaté a vypalované – které najdete na různých hradech, vyšších vrcholcích, povodích, nebo třeba také ve větších nebo známějších zoo. Další se pak vydávají výroční, ke konkrétním akcím. A pak jsou samozřejmě nálepky, a také štítky a medaile z kovu, kterým se říká stampy. Všechny mají vlastní čísla, a dají se sbírat. Web www.turisticke-znamky.cz udržuje přehled nejlepších sběratelů a pořádá i sběratelskou hru, za níž dostáváte prémiové známky.
Aplikace Turistické známky má v sobě vždy aktuální přehled všech typů turistických známek, které jsou v dané kategorii k mání. Víte tedy přesně, jak jdou číselně za sebou a kde je v dané lokalitě získáte. Aplikace vám také hlásí, kdy se konají nejbližší výroční akce. Kromě toho, že slouží jako album, vás také tedy navádí a umožňuje vám lépe se účastnit sběratelské hry. Má také v sobě zabudovanou funkci Byl jsem zde. V případě, že je prodejní místo uzavřeno, nebo vyprodáno, můžete prostě pomocí GPS z detailu známky zaslat webu důkaz, že jste na místě skutečně byli – a požádat je, aby vám chybějící známku zaslali poštou.
Pokud známku máte, můžete si ji snadno přidat přes její detail v aplikaci. Stejně tak si ji můžete i označit s tím, že ji chcete pouze získat. V detailu také vidíte krátký popis čeho se známka týká (místa, typu akce, k níž byla vydána) a v případě výročních známek, které jsou vždy ke konkrétním akcím, také kdy se uskutečnily. Je v něm také odkaz na internetové stránky konkrétního místa či provozovatele, kde si můžete zjistit například otevírací dobu či potřebnou dopravu. Pokud si vytvoříte v aplikaci vlastní profil, tak vám pak začne i počítat vzdálenost, který jste kvůli ní museli ujít od vašeho bydliště. Samozřejmostí je možnost zobrazení každé známky na mapě pomocí souřadnic GPS a sdílení jednotlivých úspěchů na sociálních sítích. Každý konkrétní sběratelský předmět lze také ohodnotit v rozmezí jedné až tří hvězdiček.Sbírání známek není přitom omezeno pouze na Českou republiku. Pokud cestujete do zahraničí, web turistických známek, a s ním i aplikace, podporují i významná místa v některých zahraničních zemích. Kromě českých turistických známek tak můžete sbírat i turistické známky slovenské, polské, německé, maďarské, italské, rakouské, švýcarské, nizozemské, rumunské, ruské, slovinské, skotské, ukrajinské, britské, americké, španělské, francouzské, norské a dokonce i australské.
Základní aplikace Turistické známky se dá zcela zdarma stáhnout na Google Play, a jede na všech smartphonech a tabletech s operačním systémem Android 2.3 a vyšším. V telefonu vám zabere pouze 4,5 MB. Pokud se vám ale aplikace zalíbí a chtěli byste od ní ještě něco navíc, můžete si koupit za třicet korun update, který vám v ní otevře možnost přidávat a editovat u známek data získání a k tomu ještě možnost textového pole, zálohování dat na cloudové službě Google Drive a další možnosti řazení a zobrazování statistik a jednotlivých seznamů.