Uhlídat si v dnešním světě zdravou výživu a získat nějakou slušnou fyzičku, dá docela zabrat. Přitom obzvláště teď v létě mají jak muži, tak ženy ideální příležitost se předvést někde na pláži nebo v bazénu. Vybrali jsme proto několik aplikací, které se mohou hodit jak pro udržování vaší postavy, tak vám pomohou k dobrému zdraví. Jejich využívání navíc nevyžaduje žádné speciální příslušenství, ani nezabírá neúměrné množství času. Všechny aplikace jsou také samy o sobě zdarma, i když mohou obsahovat dodatečné transakce, například pokud si je chcete užít bez rušivých reklam.
7 Minute Workout
7 Minute Workout je souborem tělesných cvičení, k němuž potřebujete pouze sebe, židli a případně stěnu. A jak název napovídá, trvá přesně sedm minut. Patří do něj klasické kliky, sklapovačky, různé zdvihy a další podobné cviky. Tělesná cvičení mají tu výhodu, že je můžete dělat prakticky kdekoliv, nepotřebujete k nim žádnou zvláštní fyzickou kondici a jsou vhodná jak pro doplnění tréninku pro nadšence věnující se jiným sportovním aktivitám, tak například pro lidi se srdečními problémy.
Tuhle konkrétní verzi má na svědomí hongkongské studio Abishkking, a pokud pomineme dost otřesný překlad do češtiny na samotném Google Play, za který může nejspíše automatický překladač, tak patří samotná aplikace rozhodně k těm lepším. Samotný soubor cvičení v nich asi nikoho nepřekvapí, pro jistotu nicméně u nich najdete vždy odkaz na YouTube, kde můžete shlédnout celou řadu instruktážních videí, jak se vlastně daný cvik správně provádí. Jako bonus aplikace podporuje platformu pro záznam zdravotních dat Google Fit.7 Minute Workout také počítá s tím, že byste si mohli chtít mezi jednotlivými typy cviků déle odpočinout, a můžete si tudíž v aplikaci sami nastavit čas na oddech. Stejně tak doba na každé cvičení se dá přenastavit ze základních 30 vteřin. Pokud vám přijde sedm minut málo nebo moc, můžete si s pomocí aplikace vytvořit mnohem delší a těžší, nebo naopak kratší a lehčí soubor cvičení, než je standardních sedm minut. Samotné cviky se střídají vždy ve stejném pořadí, ale můžete si přenastavit počet jejich opakování. Aplikace má také automatický připomínač cvičení, kde si můžete nastavit přesný čas, který den a v kolik hodin vás má začít nahánět do dalšího tréninku. 7 Minute Workout jede na každém smartphonu s Androidem 2.3 a vyšším, a v paměti vám zabere necelých 8 MB.
Kalorické tabulky
Pevnou součástí našeho zdraví, i dobrých výkonů v jakémkoliv fyzicky náročnějším sportu, je samozřejmě vhodný jídelníček. Jeden z možných způsobů, jak si ho hlídat, je aplikace Kalorické tabulky, kterou v současnosti provozuje společnost Dine4Fit z Hradce Králové. Od mnoha podobných se liší tím, že má vlastní databázi jak potravin, která v současnosti zahrnuje přes 70 500 výrobků, tak i různých aktivit a možných jídelníčků. Některé ovšem může odradit to, že si musíte kvůli Kalorickým tabulkám vytvořit nový účet. Ten je propojen s internetovými stránkami aplikace. Účet je samozřejmě zdarma, a jediné, co do něj zadáte, je Email a heslo.
Určitou nevýhodou je, že ke správné činnosti potřebují být Kalorické tabulky neustále připojeny k internetu, ale na druhou stranu se lze k jejich informacím díky tomu dostat i přímo přes jejich webové stránky kaloricketabulky.cz. Na nich také najdete mnoho rad, jak pokud jde o ovládání samotné aplikace, tak ohledně vytvoření jídelníčku tak, aby vám co nejlépe vyhovoval. Kalorické tabulky fungují na každém smartphonu s Androidem 3.0 a vyšším. Samotná instalace vám v paměti zabere něco málo přes 9 MB.
Aplikace Éčka
Jedním ze strašáků v posledních letech se pro mnohé staly různé typy éček, tedy látek, jež se přidávají do potravin, obvykle aby se vylepšily některé jejich vlastnosti. Éček je samozřejmě obrovské množství a valná většina je neškodná, nicméně právě proto je poměrně těžké si z hlavy pamatovat, jaké k čemu vlastně slouží, a jestli nám může nebo nemůže uškodit. Česká společnost Mafra proto udělala komplexní aplikaci pro smartphony, která obsahuje seznam všech existujících éček a jejich použití.
Aplikace sama je poměrně jednoduchá, v tomto případě je to ku prospěchu věci. V hlavním okně už je E na začátku předvyplněné, stačí doplnit jen příslušné číslo éčka, které vás zajímá. U daného éčka pak je jeho popis, český i anglický název, k čemu se používá a jestli je potřeba si na něj dát pozor a proč. Každé éčko si lze dát také do seznamu oblíbených, takže pokud máte nějaké, na nějž si chcete dát pozor, můžete si ho označit a není třeba ho vždy speciálně vyhledávat. Pokud by vám normální způsob hledání nestačil, tak je také možné vyhledávat éčka i klasickým vyhledáváním podle celého názvu nebo čísla, případně v seznamu rozděleném podle kategorií.
Pro aplikaci Éčka mluví především jejich jednoduchost. Vše v nich najdete rychle a v přehledném designu, a pokud si budete chtít udělat seznam nebezpečných nebo jiných typů éček, máte na to nástroje. Jako jediná ze zde zmíněných aplikací také vůbec neobsahuje žádné dodatečné platby a jen minimum reklam. Pojede vám na každém telefonu s Androidem 2.2 a vyšším, a v paměti zabere něco málo přes 5 MB.