Dnes je již známo, že trénování mozkových závitů má blahodárný vliv na bystrost mysli. V článku najdete tři oblíbené a efektivní aplikace, které vám pomůžou rozvíjet chápání, paměť i jazyky. Aplikací, které si dávají za úkol rozpohybovat vaše mozkové závity, existuje spousta. Již dříve jsme publikovali přehled aplikací pro trénink paměti a také článek o výborné aplikaci Lumosity. Zdá se, že toto téma je téměř nevyčerpatelné, a proto pro vás máme další porci zajímavých aplikací, které pomohou zlepšit vaše mentální kapacity.
Peak – Brain Training
Pokud bych měl vybrat nejlepší aplikaci pro trénování mozkových závitů, byl by to právě Peak – Brain Training. Kromě nespočtu pozitivních hodnocení získala aplikace ohodnocení od Googlu jako jedna z nejlepších aplikací roku 2015. Dodám jen, že na ní spolupracovali špičkoví experti v neurovědě, výzkumu kognitivního vnímání a pedagogie. Sama aplikace se pyšní tím, že cokoliv uvnitř najdete, je podpořeno vědeckým výzkumem.
Aplikace se dokáže opravdu přizpůsobit svému uživateli a bere tak v potaz věk, vzdělání i životní styl. K dispozici je více než 25 různých her, které vám pomohou trénovat poznávací schopnosti, soustředění, řešení problémů, paměť a třeba i cizí jazyky. Hry navíc neustále přibývají. Svůj tréninkový plán si můžete upravit a trénovat tak převážně jen paměť nebo cizí jazyky. Aplikace pak sestaví i myšlenkovou mapu, na které se můžete podívat, jaké části dané problematiky vám dělají největší problémy.
Peak si po celou dobu trénování ukládá vaše statistiky a podle nich pak automaticky zvyšuje obtížnost úkolů. Statistiky si samozřejmě můžete zobrazit nebo je sdílet s přáteli. A pokud to s trénováním mozkových závitů myslíte vážně, za pár korun dostanete navíc osobní tréninkový plán, který si uzpůsobíte speciálně pro sebe, rozšířené statistiky a pár dalších maličkostí. Aplikaci rozhodně mohu doporučit. Ať už v placené nebo free verzi, své poslání plní dokonale.
Kongnitivo
Oproti aplikaci Peak si Kongnitivo spíše hraje s pojmem ,,produktivita”. Tak jako se vám Peak snaží poradit, kterou část mozku byste měli trénovat, si Kongnitivo zvolilo produktivitu jako hlavní smysl aplikace. Můžete tak díky statistikám určit, které dny jste byli nejproduktivnější a naopak, ve kterých dnech váš výkon klesal.
Kongnitivo má pro vás na každý den připravené 6minutové cvičení. Jedná se o soubor náhodně zvolených otázek, které zaberou maximálně dvě minuty. Za jedno cvičení tak zdoláte tři různé testy, ze kterých pak aplikace vyhodnotí váš aktuální stav mysli. Testy se skládají ze zajímavých otázek, ve kterých musíte například spočítat rozdíl času, zapamatovat si posloupnost barev a tu pak znovu naťukat nebo spočítat jednodušší příklad z hlavy.
Aplikace si dává za úkol trénovat čtyři odvětví, které během běžného života nejvíce využijete. Je to analytické myšlení, schopnost soustředit se a udržet pozornost, rychlost reakcí a to nejdůležitější – paměť.
Kongnitivo se vám snaží neustále nabídnout přehled produktivity a po každém dvouminutovém testu vás tak čeká malé shrnutí a vyhodnocení. Pokud si chcete testů udělat více než jen předepsané tři, začne to být časem trochu otrava. I tak se ale jedná o skvělou a intuitivní aplikaci, která promaže mozkové závity.
Memrise
Aplikace Memrise je především o výuce jazyků a je na Google Play velice dobře hodnocena, uživatelé si chválí hlavně hromadu obsahu zdarma. Memrise vás může naučit přes sto různých řečí zahrnujících všechny myslitelné světové jazyky. V aplikaci najdete například i Toki Pona, minimalistický jazyk vytvořený v roce 2001 překladatelkou a lingvistkou Sonjou Lang.
Abych ale mohl zařadit Memrise do kategorie aplikací pro trénování šedé kůry mozkové, musím zmínit různé minihry, které aplikace nabízí. Ty pomáhají nejen ve výuce jazyků, ale starají se i o zbystření smyslů. Aplikace měří vaše výsledky a sestavuje učební plány podle vašich úspěchů. Stejně tak sama plánuje, kdy je nejlepší doba pro učení (tedy kdy jste nejproduktivnější – podobně jako v předchozí aplikaci). Pokud se budete držet učebního plánu, měli byste se později bez problémů naučit až 50 slov za jednu hodinu.
Celou aplikaci navrhl Ed Cooke, který je paměťovým mistrem a pomáhá lidem trénovat pamatováka. Aplikace tak staví na vědecky podložených datech a technikách. Aplikace Memrise je špičkou na Google Play, pokud se chcete zdokonalit v jazycích. Navíc je z drtivé většiny zcela zdarma.