Cestování městskou hromadnou dopravou může dát občas zabrat. A to obzvláště v našem hlavním městě, které je nejen pravidelně plné uzavírek, umožňuje vám cestovat i pod zemí a prakticky věčně se v něm někde něco staví. Pokud navíc jedete někam, kde přímo nebydlíte, musíte strávit při cestování MHD vždy nějakou dobu sháněním vhodné jízdenky – případně riskovat střet s revizorem a pokutu. Máme proto pro vás sadu aplikací, které vám cestování pomocí MHD mohou značně usnadnit, a ve většině případů je využijete i jinde než v Praze. Všechny aplikace v seznamu jsou zdarma ke stažení na Google Play.
SMS Jízdenka
Aplikace SMS Jízdenka od Fuerte International, jak napovídá její název, umožňuje nakupovat jízdenky do MHD přes mobilní aplikaci v různých městech České republiky. Podmínkou je v zásadě pouze to, aby dané město možnost sms jízdenky podporovalo. Celkově je v aplikaci možné zakoupit jízdenky ve dvanácti různých městech, od Prahy, přes Brno, Ostravu až po některá menší krajská města, která tuto variantu placení za dopravu podporují. Aplikace vám sama nabídne dostupné typy jízdenek, vyplní potřebný kód i telefonní číslo a nabídne vám ke stažení i možnost stáhnout si mapu dopravní sítě jednotlivých měst. Lokalitu, kde si chcete koupit jízdenku, si přitom můžete vybrat jak manuálně, tak si je aplikace může vybrat automaticky podle GPS. Nemusíte se tedy ani starat o to, jestli jste si dané město vybrali správně. Prostě můžete nechat tuto možnost zapnutou, a aplikace se vám po otevření automaticky otevře tam, kde zrovna potřebujete.
V nastavení aplikace si pak můžete zadat ještě i časový předstih, s nímž vás aplikace upozorní, že vám jízdenka končí, takže si pak nezapomenete koupit novou. Pro případ, že byste chtěli ten samý typ máte možnost si ji rovnou i jedním kliknutím zduplikovat. Jako bonus má SMS Jízdenka i vlastní widget, pomocí něhož můžete sledovat přímo na hlavní obrazovce telefonu, jak dlouho vám ještě jednotlivé jízdenky platí, a nemusíte ani kvůli tomu otevírat samotnou aplikaci. SMS Jízdenka vám tak zaručí, že máte u měst, která ji podporují, vždy hned po ruce možnost zaplatit za dopravu i v případech, že v nich nemáte zaplacenou nějakou dlouhodobější tramvajenku. Výrazně vám také ušetří čas a námahu, který byste jinak ztratili sháněním nějakého automatu nebo trafiky, kde byste si ji mohli koupit. SMS Jízdenka běží na každém smartphonu podporujícím Android 2.2 a vyšší, a v paměti vám zabere kolem 3,5 MB.
Metro
Už z názvu této aplikace Metro, kterou pro Android vytvořil Jan Drozen, je jasně patrné, že půjde o něco, co se bude v českém prostředí týkat pouze Prahy. Nicméně i tak ji mnoho uživatelů nepochybně ocení. Na rozdíl od klasických cestovních aplikací pro MHD, které vám pomáhají najít cestu odněkud někam, aplikace Metro vám především dává vědět, kdy z nejbližší stanice metra od vás odjíždí nejbližší spoje. Víte tak naprosto přesně, jak moc musíte spěchat, abyste na něm byli včas, za jak dlouho poté vám pojede další, a jestli tudíž případně i s jeho pomocí stihnete vše, co potřebujete. Sami si v aplikaci můžete nastavit, jestli chcete vidět odjezd metra jako konkrétní čas, nebo jako klasické odpočítávání, za jak dlouho spoj ze stanice odjíždí.
Metro má i možnost nastavení automatického obnovování času od pěti do čtyřiceti pěti vteřin, které je možné i vypnout a aktualizovat si údaje a aplikaci pouze manuálně. Automatická aktualizace je důležitá především pro případ, že máte nastaveno odpočítávání u zobrazování spojů. Nevýhodou tohoto nastavení je, že čas se zobrazuje pouze v celých minutách, a zaokrouhluje se nahoru. Oproti reálnému odjezdu vlaku z nástupiště jste tedy neustále o něco pozadu, podle nastavení automatické aktualizace to mohou být až skoro dvě minuty – což je celý jeden spoj ve špičce.
Protože jen v malém množství tunelů metra najdete signál, aplikace je schopna pracovat i zcela offline. Je to díky tomu, že kromě klasických možností typu GPS a určování polohy pomocí mobilních sítí vám umožňuje zadávat jednotlivé stanice i ručně. K zobrazení nejbližších spojů ve vašem smartphonu také aplikace Metro využívá vlastní widget, kde si můžete ve dvou velikostních variantách zobrazit nejbližší spoje přímo na hlavní obrazovce. Protože se zobrazení nejbližší stanice mění automaticky, stačí vám pak při správném nastavení aplikace jen kdykoliv vytáhnout telefon, podívat se na nejbližší spoje, a víte hned, jak moc potřebujete pospíchat.
Jako bonus dokáže ještě Metro zobrazit i trasu každého spojení. To se může hodit, pokud nebydlíte přímo v Praze a nemáte trasy metra zažité, nebo když potřebujete vědět, kde jsou přestupové stanice. Konečné zastávky vám aplikace zobrazuje automaticky. Metro ideálně potřebuje smartphone s operačním systémem Android 2.3.3 a vyšší, ale v omezeném režimu je možné ho spustit i na Androidu 2.2. Po aktualizacích vám v paměti telefonu zabere necelých 28 MB.
Pubtran
Pubtran nebude třeba mnoha uživatelům vůbec představovat. Jde o jednu z nejoblíbenějších českých aplikací pro Android na vyhledávání spojů nejen, pokud jde o MHD, ale i v oblasti všech možných druhů meziměstské dopravy. Až do nedávna na ni valná většina lidí nedala dopustit, od 1. května tohoto roku ale Pubtran přešel do vlastnictví Seznamu. Jeho autor, František Hejl, měl na výběr buď udělat aplikaci placenou, aby mohl nadále využívat klasické databáze jízdních řádů idos, nebo přejít na jiný systém. Vybral si proto prodej Pubtranu do rukou Seznamu, a celá aplikace je od té doby v podstatě tvořena od základu znova, i s asistencí původního autora. Mnoho dřívějších funkcí Pubtranu proto dnes není dočasně k dispozici, protože je autoři ještě nestačili do nového systému zavést.
To ovšem vůbec neznamená, že by byla současná verze aplikace špatná. Spoje MHD i veškeré meziměstské dopravy Pubtran vyhledává bez potíží, grafika aplikace je na vysoké úrovni a hezky přehledná. Výluky jsou včas aktualizovány a databáze už Seznamu fungují, jak mají, i když bylo potřeba několik aktualizací, aby vše běhalo bez potíží. Vámi jednou vyhledané stanice se ukládají, takže několik posledních vyhledaných spojení vidíte vždy pod zadáním a stačí na ně kliknout, což vyhledávání značně urychluje. Detaily jednotlivých spojů už také opět fungují, alespoň pokud jde o trasy a časy, kdy vámi vybrané dopravní prostředky dorazí do jednotlivých zastávek. Možnost zobrazení tras všech typů dopravních spojení na mapě i vyhledání nejbližší zastávky pomocí GPS je dnes už v podobných aplikacích samozřejmostí. Pubtran také umí uložit konkrétní spojení do kalendáře a upozornit vás na něj, když se bude blížit jeho odjezd, abyste ho neminuli. Ve všech směrech také aplikace funguje hezky hladce a neseká se ani na pomalejších smartphonech.
Co v aplikaci oproti dřívější verzi pořád ještě ani po skoro dvou měsících není jsou bohužel označeních nízkopodlažních a bezbariérových spojů, případně povolené dopravní prostředky a možnost jejich specifického vyhledávání, různé doplňkové informace o spojení jako jsou čísla nástupišť a cena, kterou za ně zaplatíte. Také nemáte možnost vyhledávat spojení přes konkrétní zastávky a v aplikaci nejsou k dispozici ani informace o zpoždění u vlaků, což všechno se dá u některých konkurenčních aplikací najít. Záleží proto na každém uživateli, nakolik mu tyto nedostatky budou vadit. V každém případě by ale potíže Pubtranu měly být pouze dočasné, a snaha vývojářů udržet aplikaci za každou cenu zdarma mluví v jejich prospěch.
Současná verze Pubtranu by měla fungovat na jakémkoliv smartphonu s Androidem 2.3.3 a vyšším, a v paměti po aktualizacích zabere něco přes 40 MB. Toto číslo se ale může rychle změnit, protože kvůli poměrně rychlému vývoji aplikace v posledních měsících je trochu nestálé. Google Play sám například uvádí velikost aplikace pouze 12 MB, a těsně po přechodu pod Seznam před dvěma měsíci měla aplikace v paměti telefonu něco kolem 50 MB.