Logické hry jsou jedním z nejoblíbenějších, ne-li skutečně nejoblíbenějším herním žánrem na mobilech s Androidem. Do svých osidel nás totiž dokážou chytit během několika sekund, navíc jsou mnohdy dosti nápadité, časově nenáročné a velmi jednoduše pochopitelné.
U logických her taktéž nemáme takový ten vlezlý pocit, že hraním marníme čas. Logické hry rozvíjí psychické dovednosti jednotlivců a ve světě, který trpí jistou odtažitostí, napomáhají k socializaci. Jenom si vzpomeňte, kdy jste s kolegou z práce naposledy probírali některý level z Cut the Rope 2 nebo z Where´s My Water.Výběr nejlepších logických her pro Android vám na našich stránkách nepřinášíme poprvé. Rok 2014 jsme zakončili souhrnným článkem o nejlepších hrách vydaných v tomto roce, kde jsme logickým hrám věnovali celou jednu kapitolu, a ještě několik měsíců předtím jsme vydali samostatný článek věnovaný pouze tomuto žánru. V dnešním výběru tedy namísto zajetých klasických her najdete nové a svěží kousky, které se logickými klasikami staly teprve nedávno, nebo se jimi teprve stanou.
Tengami
Tengami je teskná logická hra s hlubokou příběhovou poetikou i grafikou. Hráči se v ní vydávají zjistit, co zabíjí vzrostlé třešňové stromy, přičemž se snaží dostat přes nejrůznější překážky, jako jsou například hladový vlk, rozvodněná řeka, přeplněná studna atd.
Svět Tengami je z papíru a v kritických bodech se s ním dá manipulovat po vzoru dětského leporela. Včasným přetočením schodů tak vlkovi znemožníte přístup dolů, čímž si prodloužíte život, alespoň do doby, než se dostanete k další překážce. Vzhledem k tomu, že Tengami obvykle nenabízí mnoho možností najednou, nejedná se o příliš těžkou logickou hru. Její síla tkví hlavně v nápaditosti, neokoukané japonské tematice a silné atmosféře.
Lara Croft GO
Hitman GO hráče rozdělil na dva tábory. Ti první byli zklamaní, neboť si před vydáním hry mysleli, že se bude jednat o mobilní adaptaci původní hry Hitman, která je akční. Ti druzí potom nadšením chrochtali. Hitman GO se totiž stal jednou z nejlepších logických her pro Androidy a Lara Croft GO ho v těchto jeho stopách směle následuje, jenom s tím rozdílem, že ještě přikládá do ohně.
Lara Croft GO je sice stále tahová desková hra, nicméně v porovnání s Hitman GO je krásnější a také mnohem nápaditější. Putování Lary ozvláštňují zajímaví noví nepřátelé a překážky (například hadi, pavouci, ještěrky, padající kameny nebo bodáky), ale také možnosti, jak se jim vyhnout. Lara umí střílet, metat kotouly, házet oštěpy, hrozit loučí a šplhat po skalnatých úsecích. Zvednete vhozenou rukavici a vypořádáte se s nimi se všemi?
Hře Lara Croft GO jsme se věnovali i v samostatné recenzi.
Framed
Framed je další výborná logická hra pro Android, která svědčí o tom, že nezávislá herní scéna je jako hluboká studnice zajímavých herních nápadů, co nikdy nevyschne. Framed si můžete představit jako komiks, v němž přesně nevíte, co se stane.
Framed sestává ze změti samostatně stojících obrázků. Ty musíte zařadit tak, aby měl příběh správný začátek, průběh i konec. Kontinuitu příběhu si hráči mohou vyzkoušet tím, že danou stránku pustí a sledují, zda dojde k jejímu přehrání, nebo se tok událostí někde zastaví. I to je nakonec vysoce originální, stejně jako i grafické zpracování. Ne nadarmo Framed získala hned několik ocenění včetně titulu nejlepší logické hry pro mobily.
Paperama
Paperama je principiálně jedna z nejjednodušších logických her pro Android. V podstatě v ní jde pouze o to, abyste papír poskládali do požadovaného tvaru, což by možná nebylo tak obtížné, zvlášť pokud patříte mezi fanoušky japonského umění Origami. Jenže stejně jako v mnoha dalších hrách, i zde se nachází jedno ALE.
Vtip je v tom, že na složení papíru do požadovaného tvaru máte jenom omezený počet tahů. Každý překlad tak musí být dobře promyšlený i několik kol dopředu, což znamená, že Paperama se hodí do mobilů všem pokročilým hráčům. I když i začátečníci by se u ní mohli dobře bavit, alespoň pokud patří mezi trpělivé lidi.
Feed Me Oil 2
Nakrm mě olejem, tak zní název této hry přeložený do češtiny, což mnohé vysvětluje. Cílem hry je tedy dostat určené množství oleje skrze terénní nerovnosti a překážky, jako jsou větráky, ledy, větrné mlýny nebo nádrže s jinými tekutinami.
Hra Feed Me Oil 2 je hodně podobná sérii logických her Sprinkle, v níž namísto oleje stříkáte vodu. Feed Me Oil 2 je ovšem v porovnání se Sprinkle mnohem komplexnější v tom smyslu, že nabízí více různých překážek a fyzikálních veličin a nakonec i pokročilejší fyzikální model.
Triple Town
Graficky velmi roztomilá logická hříčka, v níž spojujete políčka stejných symbolů, čímž vznikají mnohem pokročilejší políčka. Tak například pokud spojíte tři a více chýší, dostanete vesnickou osadu. Pokud spojíte tři a více vesnických osad, dostanete město, potom hrad a potom třeba i obávanou metropoli. A takto to probíhá se všemi symboly včetně trávy, ovocných stromů nebo kamení.
Aby toho nebylo málo, na volných prostranstvích vám tu a tam pobíhají příšery včetně například i titulárního medvěda, které vám škodí. S všemožnou havětí ubírající skóre se naštěstí můžete vypořádat a to jak jinak, než posouváním kostiček promyšlenými tahy. Zní to docela zábavně, no ne? A teď si představte, že za tento logický klenot vůbec nic nedáte! Je totiž zdarma!
Monument Valley
Monument Valley strhla doslova šílenství. Tahle logická hra pro Android k zábavě použila optické klamy vycházející ze slavných obrazů M. C. Eschera. Hráči jsou konfrontováni s nereálnými konstrukcemi, po nichž princezna Ida musí přejít. Tyto konstrukce se dají ohýbat, posouvat, nebo na základě dalších optických klamů úplně měnit. Abyste ve hře byli úspěšní, musíte tak přistoupit na pravidla hry a ponořit se do nereálného světa, kde můžete experimentovat podle libosti.
Monument Valley, celkem zaslouženě, několik dlouhých týdnů kralovala žebříčku nejprodávanějších her na Google Play Storu. Proto předpokládáme, že pokud jste ji sami nehráli, už jste o ní alespoň jednou slyšeli. My tak dodáme už jenom to, že do hry před několika měsíci přibyly nové levely v rámci rozšíření Forgotten Shores. Toto rozšíření je k dispozici za pár kaček jako in-game nákup a my vám garantujeme, že stojí rozhodně za pozornost. Jediným jeho nedostatkem je, že je stejně jako samotná hra poměrně krátké.
Machinarium
Machinarium je jedna z nejlepších českých her pro mobily s Androidem. Machinarium se sice papírově řadí do žánru adventur, hádanky uvnitř hry jsou ovšem natolik logické, že jsme si je dovolili zařadit i sem.
Machinarium vypráví o malém robůtkovi Josefovi, který je vyhozený do starého železa, kde se znovu sestaví a vydává se zpět do města, utkat se s místními mafiány a vysvobodit svou přítelkyni. Přitom samozřejmě řeší bezpočet logických hádanek, které jsou jedinečné tím, že k nim potřebujete jenom předměty nacházející se v nejbližším okolí. Inventář tu tedy není a to samé se dá říci i o dialozích. Hra si vystačí s nádherným a dostatečně výmluvným grafickým zpracováním a několika bublinami. Pokud jste Machinarium ještě nehráli, musíte to napravit!
Threes!
Threes! je logická hra s kostičkami. Herní kameny v ní můžete posouvat všemi směry – vlevo, vpravo, nahoru i dolů, přičemž spojujete kostičky stejných hodnot. Spojením vznikají kostičky o větších hodnotách, které opět spojujete a to až do maximální hodnoty. Pokud se vám to povede, jste machři, protože ačkoliv je tato hra velmi jednoduchá k pochopení, jen těžko ji celou ovládnete.
Threes! byla dlouho k dispozici za peníze, nyní si ji však můžete stáhnout zdarma. Threes! v době svého vydání vzedmula vlnu klonů, z nichž nejpovedenější nám přijde hra 2048. Je totiž o něco přehlednější jak Threes!, i když to je spíše věc názoru.
Blek
Blek je velmi důmyslná logická hra pro Android. Musíte v ní pospojovat vybrané důlky a to jedním tahem. Ze začátku je to možná docela jednoduché, jenže postupně se to zvrtne. Důlky přibývají, překážky také a navíc jsou rozesety pod různými úhly, což je opravdu problém. Jakožto hráči totiž musíte přijít na to, odkud svůj tah začnete, i kudy ho povedete.
Jenže to ještě stále není vše – nakonec tento tah musíte provést a to v reálném čase, tahem po displeji. Z toho vyplývá, že pro zdárné pokoření Blek budete potřebovat pokročilé logické uvažování i šikovné ruce.
Prune
Tvůrci hry označují titul Prune jakožto oslavu stromů. A nejsou daleko od pravdy, alespoň co se týče grafického zpracování. Prune oplývá jedinečným vzhledem, který dokáže učarovat nenáročným hráčům i umělecky založeným duším. Naštěstí péčí se nešetřilo ani při vymýšlení a navrhování herních principů.
Úkol v každém levelu Prune je vždycky stejný – dostat korunu stromů na místo, kam sahají sluneční paprsky. Jinak nevyknete. K tomu využijete promyšlené, ale zároveň i rychlé tahy po displeji, jimiž stromy zbavujete větví (a tím i tvarujete). Hra probíhá v reálném čase a navíc se do ní zapojují i další překážky, například pohybující se plošinky, nešikovně stojící překážky, nebo větrné poryvy. Časem se tak přistihnete, jak namísto relaxace opravdu usilovně přemýšlíte o řešení. A tak to má být.
Puzzle with Matches (Hlavolamy se zápalkami)
S hlavolamy ze zápalek se jednou v životě setkal asi každý z nás. Hlavolamy se tradovaly mezi dětmi na táborech, i mezi návštěvníky náleven. To mělo svoje kouzlo, ale bylo to i dosti nepraktické. Problém s klasickými hlavolamy byl ten, že jste k nim potřebovali zápalky, člověka, který vám hlavolam vyložil a navíc i klid, abyste si s ním pohráli. Jenže z vlastní zkušenosti víte, že alespoň jedno z toho většinou chybí (minimálně klid, protože člověk, který vám hlavolam vyložil, se na vás nechtěl dlouho potichu dívat, takže vám princip záhy raději prozradil).
Skvělá zpráva je, že všechny tyto nedostatky nyní můžete hodit za hlavu a hlavolamy se zápalkami si užívat naplno ve svém mobilu. Hlavolamy se zápalkami jsou zcela zdarma a navíc v databázi mají tolik hlavolamů, že vám vydrží na týdny, měsíce či roky.
Pixwords
Pixwords je hra se slovy. V každém kole na vás čeká kraťoučká křížovka o dvou, třech slovech, která musíte postupně doplnit z nabídky písmenek. Ke každému slovu dostanete dokonce i obrázkovou nápovědu. Problém je, že tato nápověda je často abstraktní či hodně vzdálená, takže vám v hlavě může udělat guláš, což není nutně špatně. Hra je totiž díky tomu příjemně obtížná a dá vám docela zabrat. Co víc si od hry se slovy přát?
Nakonec nezbývá než zdůraznit, že Pixwords je jedna z mála her se slovíčky, která je dostupná i v českém jazyce.
God of Light
God of Light HD je logická hra, v níž budete ovládat světla, respektive zrcadla. Cílem hry je lámat paprsky takovým způsobem, aby protínaly všechny vytyčené body. Věřte nebo ne, ale je to vysoce zábavné, což jenom potvrzuje, že ke skvělé hře nepotřebujete žádné složitosti.
V pokročilých levelech i přesto přituhuje, překážky jsou výraznější, takže zrcadly musíte precizněji natáčet, nebo dokonce řešíte dilema, jaké zrcadlo na který z paprsků vlastně použít. Je jenom škoda, že levelů není víc, i když na dvě odpoledne přece jen vystačí.
Scribblenauts Remix
Scribblenauts Remix je podobně jako Pixwords hra se slovíčky, v tomto případě ovšem s těmi anglickými. Ale nebojte se, že byste ji nezvládli, nebo že byste se kvůli své neznalosti nebavili. K hraní Scribblenauts stačí jen základní znalosti anglického jazyka, případně slovníček. Hra jako taková pak může mít vzdělávací charakter.
Scribblenauts Remix vás provází světem, v němž tu a tam narazíte na překážku. Jakmile se tak stane, musíte do přiloženého editoru napsat, jaký předmět vám hra k řešení má seslat. Tento předmět se pak objeví na hracím poli a vy ho prstem přetáhnete, kam potřebujete. Některé situace přitom mají hned několik řešení, díky čemuž vás hra nesvazuje, ale naopak vyzývá k tomu, abyste vymýšleli originální postupy.