Výuka chemie může být pro mnohé poměrně náročná záležitost. Jeden z jejích základů je periodická tabulka prvků, kterou se často děti učí na školách zpaměti. Protože bez její znalosti do velkého množství věcí v tomto oboru prakticky nemožné hlouběji proniknout, vyvinula společnost Toca Boca pro chytré telefony aplikaci Toca Lab, jejímž jediným účelem je naučit člověka právě dokonale znát periodickou tabulku prvků, a to zábavnou cestou. Jako taková je přístupná už dětem od tří let.
Toca Lab je sice zábavná aplikace, ale sama periodická tabulka je v ní zobrazená naprosto přesně a obsahuje všech jejích 118 v současnosti známých prvků. Musíte si je ovšem nejdříve postupně odkrýt. Prvky také nejsou jen suchá čísla, ale všelijak se tvářící želatinové fleky o různém počtu očí a s různým tvarem. Jak počet jejich očí, tak jejich tvar a výraz mají v aplikaci své významy a souvisí jak s postavením a typem prvku v periodické tabulce, tak s experimentem, který na nich právě provádíte.
Abyste totiž odkryli všechny prvky, musíte postupně ty, co máte k dispozici, vystavit různým pokusům. Jako pokusné nástroje máte centrifugu, Bunsenův kahan abyste je mohli zahřát, chladící prostředek na snížení jejich teploty, osciloskop pro změnu jejich napětí a možnost udělat prvek magnetickým, a také nástroj zvaný tajemné kapaliny, které můžete přidat k prvku a sledovat, co to s ním udělá. Tato část Toca Lab už je čistě zábavná a nemá s realitou mnoho společného, proměny prvků jsou totiž často dosti nesmyslné a výrobce to sám přiznává. Možnost objevovat prvky postupně je ale důležitou součástí toho, aby udržely pozornost dětí, a také aby si měli s čím vyhrát. Všechny prvky pak po jejich odemknutí můžete ve své laboratoři i podrobně zkoumat a zjišťovat jejich vlastnosti.
Ovládání samotné aplikace je poměrně jednoduché, pokud chcete přeměnit nějaký prvek, prostě si ho vyberete a pak kliknete na zařízení, s nímž chcete pracovat. Ta máte rozestavená na poličkách ve své laboratoři. Aplikace dává nějaké náznaky, jaké zařízení by se mělo použít k přeměně prvku na další, ale může být jen ve formě otazníku, a musíte prostě vyzkoušet všech pět, než se doberete správného postupu. Bunsenův kahan a osciloskop se jednoduše zapínají a vypínají pomocí slideru, centrifugu prostě postupně roztočíte několika tahy po obrazovce jedním směrem a podržením na místě zase zastavíte. Chladící prostředek, připomínající hasicí přístroj, prostě vyberete a pak držíte prst na obrazovce tak dlouho, dokud chcete, aby působil. A zkumavky s tajemnými kapalinami prostě přetáhnete nad baňky, v nichž je chcete zmixovat s daným prvkem.
Samotné zkoumání a objevování nových prvků je rozhodně zajímavě udělané a variabilní, nicméně má i své mouchy. Člověk by čekal, že při každém úspěšném výzkumu vám vyjde jeden nový prvek. Úplně tomu tak ale není, v některých případech stačí nechat proces běžet dál po objevení prvního prvku, a za chvíli vám automaticky začnou naskakovat další. Celkovou hrací dobu výzkumné části aplikace to značně zmenšuje. Také jsou v Toca Lab z nějakého důvodu nekonečné procesy přeměn, kdy se dá jeden prvek proměnit v další, a po chvíli se tento prvek přemění zase v ten původní, a takhle pořád dokola. Naštěstí je to jen pár omezených případů.
Pro děti je nepochybně Toca Lab zajímavým způsobem, jak se naučit periodickou tabulku a ještě se při tom pobavit, protože všechny prvky a jejich základní vlastnosti jsou v ní velice přesně popsané. Alespoň tak dlouho, dokud jim dokážete vysvětlit, že výzkumná část je pouze hra a neměli by ji zkoušet doma v obýváku. A vzhledem k přesnosti tabulky se může aplikace samozřejmě hodit i mnoha starším uživatelům, i když jim pravděpodobně přijde poměrně krátká – je přece jen myšlena pro děti, a i díky některým řetězovým reakcím zabudovaným do hry ji dospělý člověk bez větších problémů dohraje za pár desítek minut. Toca Lab jede na každém smartphonu s operačním systémem Android 4.0 a vyšší, a má svou vlastní verzi i pro iOS. V paměti vám zabere něco kolem 72 MB a jde o placenou aplikaci.