Když jsem před nedávnem listovala v jednom herním časopise, narazila jsem na článek o aktuálně vyvíjených českých hrách. Byla jsem hodně překvapená tím, kolik českých her se vlastně vyvíjí. A ještě více mě překvapilo, že spousta těchto her dosahuje vysoké kvality. Mezi ty nejkvalitnější kousky z platformy Androidu musím zařadit i strategii Take Cover. Dovolte mi, abych vám tuto hru představila v krátké recenzi.
Take Cover je na první pohled celkem klasická free-to-play sklízecí hra, kdy kvůli principu placení penězi vždycky čekáte, až se něco vyrobí. Jelikož ve hře se stáváte velitelem jednoho vojenského tábora, čekáte v ní konkrétně na výstavbu nových vojenských stanů, na výrobu zbraní a vojenského vybavení a v případě nutnosti také na zotavení svých podřízených.
Až sem je tedy Take Cover dost předvídatelná, skoro by se dalo říci, že se v ničem neliší od nedávno vydané strategické hry Arma. Jenže to by byla ta největší chyba, jaké bychom se mohli dopustit. Jak je zvykem u těchto strategických klikaček, jednou za čas přijde na jakési mini-hry, které vás dostanou dál v příběhu i v hratelnosti.
Mini-hry jsou pro Take Cover tím největším trumfem. Nechci teď tvrdit, že jsou naprosto originální, protože nemůžu sledovat všechny Android hry a je tedy docela možné, že v té záplavě Android her se už něco takového objevilo. Nicméně musím tvrdit, že nic takového jsem já osobně nezažila. A že to považuji za naprostou bombu.
Jednotlivé levely mezi stavěním vaší vlastní základny spočívají v rozstřílení vždy několika nepřátel. Nic zásadního, nic co byste už alespoň jednou neviděli. Až na to, že v levelech své podřízené posouváte po bojišti z levé strany doprava a to hezky postupně. A přitom jim přikazujete, aby se schovávali za různé bedny a překážky, stříleli a vrhali granáty. Cílem je zničit všechny nepřátele a jejich vybavení a přitom utržit co nejmenší rány, aby alespoň jeden z vašich podřízených vydržel až do konce mise, protože pouze tehdy se mise považuje za splněnou a vy se svým ansáblem můžete jít zase o krok dále.
Do krytu!
Na začátku každého levelu se před vás rozprostře herní pole rozdělené na kostičky. Hraje se realtimovém čase, ale kostičky přesně ukazují, kde se nacházíte. Na toto hrací pole pak sesíláte svoje podřízené, které jste si ještě před misí vybrali do své armády. Z dolního menu kromě toho můžete sesílat také bedny a další úkryt.
Jakmile vyvoláte první vojáky, potažením přes mapu je můžete posílat do všech směrů. Když jim přikážete přejít za bedny, tak se za nimi automaticky schovají. Vojáci také automaticky střílí, jednou za čas jim ale můžete přikázat, aby seslali granáty, nebo zaútočili mocnějšími zbraněmi podle toho, jaké vojáky zrovna ovládáte.
Časový limit je spjatý jednak s vrháním granátů, najdete ho ale také u vyvolávání vojáků a krytů. To znamená, že najednou nemůžete vyvolat všechny vojáky, nemůžete nekonečně vrhat všechny granáty a rozhodně se musíte rozloučit s možností bezprostředně po sobě přidávat na bojiště různé kryty. A v tom spočívá kouzlo všech meziher – hráči musí přemýšlet kdy a co vyvolat tak, aby byli co nejefektivnější a to nejen v závislosti na tom, jak jsou do boje vybaveni, ale také v závislosti na povahu nepřátel.
Pořád větší bombarďáci
Na začátku vás čekají malé překážky, například střílející pěšák bez brnění. Postupně se ovšem překážky i vojáci a jejich schopnost ničit a odolávat vašim střelám zlepšuje, takže máte pořád více práce. Naštěstí i váš ansábl je postupně stále odolnější, takže zpočátku do boje půjdete jenom s pěšáky a krabicemi, po čase však budete mít k dispozici i větší a ničivější siláky jako jsou vojáci s granátomety atd. Také kryty se pomalu zlepšují – brzy se už vaši svěřenci ukrývají za obrněnými pláty nebo zdmi.
Jelikož Take Cover je free-to-play hra, na výrobě vojáků (nebo na jejich léčení) případně krytů je založený celý platební systém. Zdarma má hráč k dispozici pouze omezené množství prostředků. Za ně nakupuje nové vojáky a kryty, případně ošetřuje původní vojsko. S tím samozřejmě vystačíte, k dispozici je ale nadstavba v mnoha podobách – například můžete okamžitě ošetřit zraněného vojáka – což vám hratelnost ulehčí a zpestří. I základní hra je ale docela zábavná, jenom se musíte smířit s tím, že člověk mezi jednotlivými levely prostě musí čekat.
Strategie v českém jazyce
Na Take Cover mě zaujaly i další věci. Předně bych chtěla pochválit grafické zpracování – byť se hra točí v podstatě okolo válčení, je taková roztomilá a neteče v ní krev, takže se hodí do rukou dětem od 7 let (dle PEGI hodnocení). Pěkná, stylová grafika navíc Take Cover odlišuje od zástupů podobných vojenských her, včetně třeba i hry od vývojářů Army.
Možná ještě příjemnější pro vás bude zjištění, že Take Cover byla přeložena do češtiny. Jako jedna z mála strategií se tak dobře hodí do rukou i lidem, kteří nemluví anglicky, německy, francouzsky atd. Samozřejmě, český jazyk není podmínkou toho, aby si hru mohli užít i anglicky nemluvící osoby. Jenže když je hra česky a vy rozumíte příběhu, byť je jen okrajový, dočkáte se celistvého zážitku. Jednoduše je to taková příjemná nadstavba, na tom se asi shodneme všichni.
Nejlepší strategie pro Android
Zařadila bych Take Cover mezi nejlepší strategie pro Android? Zcela jistě, minimálně co se týče nejlepších strategií za poslední dva roky. Take Cover je originální, zábavná a navíc dobře vypadá. Velký bonus navíc potom je, že ji můžete hrát v češtině! Hra je zdarma, tak na co ještě čekáte?
Take Cover
Hratelnost
Grafika
Hudba a zvuk
Originalita
Výborná
Jedna z nejlepších strategických her pro mobily s Androidem – je poměrně originální, vysoce zábavná a navíc pěkně vypadá a mluví na vás česky!