Využití chytrých technologií k fotografování nebo natáčení videa může nabrat různých podob. Před nějakým časem jsme psali o chytrém selfie sticku DJI Osmo, jenž dá fotografovi mnoho nových možností záběrů. Moderní technologie nicméně nezapomínají ani na ty uživatele, kteří chtějí využívat svá zařízení spíše k přehrávání nebo tvoření videí, případně pomoci při prezentacích. Pro ně americká společnost Satarii vymyslela víceúčelovou platformu s názvem Swivl, robotický podstavec pro tablet či kameru, jenž dokáže automaticky sledovat pohyb svého vlastníka či se řídit jeho povely.
Swivl si prošel kampaní na Kickstarteru už před delší dobou a s přehledem získal potřebnou cílovou částku. Šlo už nicméně v té době jen o vylepšení existujícího modelu. Původní Swivl vyšel pod stejným jménem už před nějakou dobou, byl ovšem podstatně menší a podporoval jen pár druhů iPhonů. Kamera se na něj vůbec přidělat nedala a jeho pohyb byl značně trhaný. I tak stačil vzbudit dostatečné množství pozornosti, aby se na jeho základech dala vystavět současná univerzální verze.Samotná základna Swivlu je nyní kulovitá, její rozměry jsou 12,5 cm v průměru a 6,5 cm na výšku. Nahoře má podélnou rýhu, která slouží jako držák na tablet nebo telefon; jediné omezení v tomto směru je, že tloušťka dotyčného zařízení, ať už s obalem nebo bez něj, nesmí překročit 12 mm. Je nicméně možné přikoupit si speciální držák pro případ, že byste chtěli do Swivlu vložit i něco většího. Stejně tak je možné k základně přidělat kameru, pokud je lehčí než zhruba 3,5 kg. Na jakýkoliv fotoaparát je ovšem potřeba speciální držák.
Celá horní plocha Swivlu se pak může pohybovat jak v ose, kde se může volně otáčet přes celých 360°, tak nahoru a dolů o 25°. Rychlost otáčení je přitom 45°/s ve směru do strany a 10°/s nahoru a dolů. Swivl se dá nastavit tak, aby sám automaticky sledoval člověka, který drží v ruce jeho dálkové ovládání a natáčel ho, pokud je dotyčný ve vzdálenosti asi 0,6–9 metrů. Lze ho ale ovládat i na dálku manuálně přes aplikaci v mobilu. Pohání ho zabudovaná baterie. Podle zátěže vydrží pohánět přístroj asi čtyři hodiny a dobíjí se přes USB.
Celý systém je dělaný mimo jiné proto, aby pomohl nahrávat výuková videa lektorům pracujícím online. Swivl proto poskytuje kromě vlastní aplikace i cloudové služby, takže můžete udělat ukázkové video v pohybu, nahrát ho na cloud a hned rozposlat známým či nahrát na YouTube nebo podobnou službu. Je také možné využít některé streamovací služby a vaše videa naživo někomu přenášet. Jaké přesně možnosti v tomto směru máte, ale záleží na tom, jestli máte cloudové služby zdarma, nebo jestli máte jejich placenou verzi.
Swivl v současnosti podporuje operační systém iOS a Android ve verzi 4.1 a vyšší. Váš telefon či tablet také musí podporovat komunikační protokol Bluetooth 4.0, přes nějž platforma pracuje. Samotná aplikace je zdarma a dá se stáhnout z Google Play či App Store, nicméně Swivl patří spíše mezi ta dražší chytrá zařízení. Pořídit se dá ze stránek výrobce, i jeho nejlevnější holá verze ovšem stojí 399 dolarů. Pokud byste rovnou chtěli mít i další přídavná zařízení, jako jsou třeba třínohý podstavec, dálkový ovladač nebo držák na kameru, můžete se klidně dostat až na 650 dolarů.