Přestože je možné pro ovládání tabletů vždy využít dotykového displeje, pro některé aplikace se úplně nehodí. Proto se k nim a často i k větším smartphonům poměrně běžně používají externí klávesnice a další hardwarové ovladače. Už dříve jsme psali o poměrně novátorském univerzálním touchpadu Sensel Morph i naopak velice klasické retro klávesnici Qwerkywriter. Poměrně běžným ovládacím prvkem ale je i myš. Nedávno se v tomto směru na světě objevila novinka v podobě Swiftpoint GT, kombinace myši a stylusu, speciálně upravené pro ovládání operačních systémů určených pro dotykové displeje.
Jak je u podobných projektů obvyklé, Swiftpoint GT je vynález, jehož financování vzešlo z kampaně na Kickstarteru. Tam měla tato unikátní myš původní cíl 25 000 dolarů a získala více než 190 000 dolarů.Udělat myš, která věrně simuluje některá dotyková gesta, by se mohlo zdát na první pohled nemožným, ale americká společnost Swiftpoint, která myš Swiftpoint GT vyrábí, se tím nenechala zastrašit. Vymyslela jednoduše řešení, jež na první pohled ani jako myš nepůsobí. Má nicméně dvě tlačítka i klasické kolečko, její držení se nicméně podobá spíše držení pera, nebo v tomto případě je pravděpodobně přesnější připodobnění stylus.
Kromě klasických funkcí myši lze totiž celý Swiftpoint GT naklonit na bok, a pak pohyb myší simuluje podobný pohyb prstem na dotykové obrazovce – například při rychlém přehazování obrazovek v menu, nebo klasickém posunování obrazovky dolů či nahoru při čtení textu či prohlížení obrázků. Design myši je udělán tak, aby přesun z normální polohy na bok byl velice plynulý a jakmile si zvyknete na to, kde jednotlivá tlačítka vlastně jsou a jak se Swiftpoint GT drží, nemusíte na to už nijak myslet.
Celý Swiftpoint GT se drží vlastně jen samotnými prsty, především prostředníčkem a ukazováčkem. Ukazováček je na obou tlačítkách myši, prostředníček na kolečku. Palec pak myš z druhé strany podpírá. Pokud si vezmete do ruky pero nebo propisku, získáte poměrně přesnou představu. Díky lehkosti celé myši, která je z kvalitního plastu, není problém ji nahnout na pravý bok, když je třeba a využívat ji k simulování gest na dotykové obrazovce.
Díky jeho malé velikosti je také možné Swiftpoint GT používat například i přímo na desce notebooku vedle touchpadu, nebo kdekoliv jinde na cestách, kde moc prostoru kolem sebe nemáte. Součástí jeho balení je ostatně mimo jiné i speciální magnetická podložka. Tu si můžete přidělat třeba k notebooku a Swiftpoint GT vám z ní nespadne, ani když ho nebudete zrovna držet v ruce.
Myš má v sobě zabudovanou dobíjecí baterii, která vydrží fungovat až čtyři týdny na jedno nabití a nabíjí se jednoduše přes přiložený bezdrátový USB konektor. Ten zároveň slouží jako hlavní připojení Swiftpointu GT, pokud jej používáte s klasickým počítačem na Windows. Tam je myš obzvláště vytvořena na to, aby dostala to nejlepší z nových verzí Windows, které v sobě mají podporu dotykových obrazovek. Je možné ji ale spárovat i přes Bluetooth 4.0 a podporuje tudíž v podstatě všechna zařízení, která interface pro myš a tento protokol mají zabudovaná, včetně Androidu a iOS.
Pokud byste si Swiftpoint GT chtěli koupit, potřebujete mít nějaké zařízení s podporou myši a operačním systémem Windows 7, 8 nebo 10, Androidem 4.4 nebo lepším, případně iOS. V případě menších přenosných zařízení, jako jsou smartphony, potřebujete také podporu protokolu Bluetooth 4.0, jinak vám stačí USB port. Dnes už je Swiftpoint GT v prodeji a objednat se dá ze stránek výrobce za 149 dolarů. K dispozici je ovšem pouze pro praváky. Levoruká verze zatím neexistuje, i když ji výrobce do budoucna nevylučuje.