V mnoha sci-fi filmech najdeme scény, kde se hrdina dívá na obrovskou obrazovku, kterou následně vypne a ukáže se, že jde vlastně o velké okno, jenž změní svou průhlednost a je skrz něj vidět normálně ven. Podobná technologie může znít spoustě lidí pouze jako krásná hudba vzdálené budoucnosti, avšak něco takového již existuje. A dokonce v podobě komerčně dostupného produktu. Řeč je o chytrých fóliích na okna od společnosti Sonte. Jejich použití je však o něco prostější – poslouží vám jako záclona pro zachování intimity vnitřních prostor a ,,vypnutí“ výhledu ven.
Sonte je 0,4 mm tenký film, kterým se nalepí na skleněnou výplň oken. Na první pohled není nijak vidět, je zcela průhledný. Vychází z nápadu již existujících chytrých oken, nicméně místo toho, abyste museli instalovat celou tabulku skla, která bývá poměrně drahá, stačí vám položit tuto chytrou fólii, což je technicky mnohem jednodušší na provedení. Celý instalovaný systém nakonec můžete ovládat pomocí speciální aplikace v mobilu nebo tabletu přes Wi-Fi a nastavovat si plynule míru průhlednosti oken od plně průhledných (klasické čiré sklo), až po průsvitné (mléčné sklo).
To má využití samozřejmě hned několik. Okny totiž neprochází pouze světlo, ale i infračervené a ultrafialové záření, které může dost škodit zdraví člověka. Potahy Sonte dokáží absorbovat ultrafialové záření a infračervené odráží. Tím vám Sonte jak chrání zdraví, tak vám pomůže v létě ušetřit energii za klimatizaci, protože udržuje teplotu v bytě automaticky o něco nižší, než kdybyste měli normální okna, a šetří vám tak výdaje. Velmi šikovné!
Alternativně je možné plně zatažené panely využít jako projekční plochu. Hodí se pak jak do domácnosti na promítání filmů, kde si snadno z větších ploch oken můžete udělat domácí kino, tak například do kanceláří. Tam vám zase ušetří starosti s tím, kam umístit promítací tabuli do konferenčních místností při prezentaci; stačí mít klasickou zasklenou poradní místnost, ve které v případě potřeby zatmavíte okna. V kancelářích poskytuje také při soukromých poradách podobně ošetřené okno bezpečnostní aspekt, a podnikaví manažeři na ně mohou například i průběžně promítat reklamy na vlastní produkty.
Žádné podobné ošetření okna by nemělo smysl, kdyby se kvůli němu okna nedala umýt. Proto je potah Sonte voděodolný, voda jednoduše zůstává jen na povrchu a dá se prostě utřít nebo nechat uschnout. Jedno z jeho potenciálních využití je ostatně přímo koupelna, pokud byste chtěli mít třeba ve sprchovém koutě soukromí. Sonte absorbuje víc než 85 % ultrafialového světla a odrazí přes 70 % infračerveného. Z transparentního do neprůhledného režimu se přepne za zhruba vteřinu a pracuje v teplotním rozmezí -20 až +70 °C.
Potahy na okna Sonte jsou relativně levným způsobem, jak si doma nebo v kanceláři zajistit vybavení, jinak známé jen z filmů. K jejich ovládání vám přitom stačí smartphone nebo tablet a operační systém Android či iOS. Aplikaci potřebnou k ovládání Sonte je možné stáhnout od výrobce zdarma. Jeden čtvereční metr Sonte stojí podle varianty od 259,99 do 299,99 dolaru, což samozřejmě není úplně málo, ale pořád podstatně méně, než na kolik by vás vyšlo tradiční chytré sklo. Pro Českou republiku zajišťuje distribuci Sonte polská pobočka výrobce.