Zdravý spánek je důležitý pro každého člověka. Není proto nijak divné, že jedny z poměrně hojně využívaných chytrých zařízení jsou i různé monitory spánku a mobilní aplikace na produkci takzvaného bílého šumu. Už dříve jsme v tomto směru představovali multifunkční zařízení Sense. Nyní se na scéně objevilo nové chytré zařízení jménem Snooz od stejnojmenné americké společnosti, jež má pro uživatele, pokud jde o řešení problémů s nespavostí, zase něco nového.
Snooz je v tomto okamžiku ještě ve fázi aktivní kampaně na Kickstarteru, ale už je nepochybné, že bude úspěšný. Svůj cíl, 100 000 dolarů, dosáhl už během sedmi dnů a jedenácti hodin a jeho kampaň bude přitom končit až 21. října. Poskytuje tak alespoň poměrně dost času všem, kdo by chtěli projekt podpořit přímo v jeho počáteční fázi a získat tak Snooz za sníženou cenu.Po fyzické stránce je Snooz malý ovál, který má asi šest centimetrů na výšku a na délku ve svém nejširším místě asi dvojnásobek. Napájí se jednoduše zapojením do zásuvky. Když zrovna není zapojen, tak je kabel obtočený a schovaný kolem spodku Snoozu, aby nepřekážel při převozu. Celé zařízení se zapíná stiskem shora, otočením ze strany na stranu se pak mění hlasitost zvuku.
Ten není v tomto případě generovaný z nějakého předem nahraného audia, Snooz má uvnitř jednoduše skutečný větrák, který prostě různou silou otáčení vytváří proměnlivou zvukovou clonu. Celé zařízení je přitom uděláno tak, aby z něj šel pouze zvuk, a ze Snoozu nešly žádné vzdušné proudy.
Jako každé chytré zařízení lze i Snooz samozřejmě ovládat z mobilní aplikace. Jako spojení se smartphonem využívá Bluetooth. V tomto okamžiku se v něm dá nastavit na dálku hlasitost celého Snoozu (tedy fakticky rychlost samotného větráku) a je v něm automatický časovač. Můžete si tedy nastavit automatické vypnutí zařízení na konkrétní dobu, pokud ho například potřebujete pouze na usnutí a bylo by už zbytečné, aby jel přes celou noc.
Jako samostatné nastavení má úroveň hluku pro malé děti. Snooz totiž jako jedno z mála zařízení dokáže dělat i tak malý hluk, aby prošel zvukovou kontrolou i pro jesle. Aplikace vám umožní sledovat, jaká úroveň šumu by v okolí vašeho dítěte měla být a nastavit ji přesně na tu správnou hodnotu.
Snooz se pak dá přes aplikaci ještě celý na dálku vypnout nebo zapnout, což se může v noci hodit, protože ho samozřejmě nemusíte mít umístěný přímo vedle postele. Pokud kampaň na Kickstarteru dosáhne na určitou částku, tak ještě její autoři slibují jako jeden z dodatečných cílů přidat ke Snoozu noční osvětlení, a do aplikace možnost ovládat jeho intenzitu. Alespoň tedy pokud jde o známé bonusy, protože kampaň má před sebou v době psaní tohoto článku ještě několik týdnů a možnosti aplikace i Snoozu samotné se tím pádem při jejím výraznějším úspěchu mohou ještě rozšířit, jak je na Kickstarteru obvyklé.
Ve své podstatě je Snooz vlastně velice jednoduché zařízení, obzvláště v dnešní době, kdy je běžné, že věci hlídající nám spánek ho zároveň monitorují v mnoha různých směrech. Ovšem v tom by mohla být právě jeho síla, protože i podle různých studií právě reálné zvuky v pozadí pomáhají našemu zdravému spánku mnohem více, než ty simulované, a tím pádem Snooz vlastně nic víc ani umět nemusí.
Kdokoliv z České republiky, kdo by si ho chtěl objednat, to pořád může udělat v rámci kampaně na Kickstarteru za 59 dolarů v tmavé nebo světlé barvě. Snooz by měl být kompatibilní jak s operačním systémem Android, tak s iOS. Prozatím má Snooz sice pouze americké koncovky zásuvek, ale našich 240 V podporovat bude a každému zájemci tak bude proto stačit koupit si konvertor na standardní koncovku pro EU. Prvním zájemcům by měl dorazit domů v březnu 2016.