Stalo se vám někdy, že jste si chtěli vyfotografovat vaším smartphonem nějaký vzdálený, případně příliš malý předmět? V mnoha případech je z toho, co jste chtěli vyfotit, vidět pouze malá tečka a na výsledném obrázku máte pouze mnoho zbytečného pozadí. Aby se podobným případům dalo předcházet, tak už před nějakou dobou vypustila společnost Hi Resolution Enterprises z Honolulu do světa své zařízení Snapzoom, které umožňuje připevnit ke kameře ve smartphonu dalekohled.
Snapzoom je původně projekt z crowfundingového serveru Kicsktarter, kterým si ovšem prošel už v roce 2013. Cílovou částku 55 000 dolarů tam úspěšně zdolal a výrobce pro něj vybral něco málo přes 96 000 dolarů. Od té doby má ovšem za sebou Snapzoom už nějakou tu historii a prošel několika dalšími proměnami.Navzdory tomu, jak by to mohlo vypadat na první pohled, není vlastně Snapzoom vůbec řešení optické, nýbrž mechanické. Je to vlastně komplikovaný držák, který se dá upevnit na váš smartphone. K tomu lze díky Snapzoomu pevně připevnit valnou většinu současných dalekohledů. Čistě teoreticky by tedy bylo i možné, abyste si dalekohled před kamerou telefonu drželi sami rukou; v praxi ale nemá člověk šanci zároveň udržet dalekohled v klidu před telefonem a přitom ještě navíc fotografovat.
Současnou variantu Snapzoomu je možné použít nezávisle na konkrétním výrobci smartphonu, omezením jsou pouze rozměry. Šířka vašeho zařízení musí být nanejvýš 9,3 cm a nesmí být tlustější než 2,3 cm. Na výšce vlastně nezáleží, protože je přístroj ve Snapzoomu naležato a do stran je prostoru vždycky dost. Při jedné demonstraci se dokonce do něj podařilo vměstnat i klasické staré véčko. Můžete také klidně nechat váš telefon i v obalu, pokud tím nepřekročíte limit na jeho velikost. Pokud máte strach o tlačítka na boku telefonu a jejich nechtěné stisknutí, Hi Resolution Enterprises doporučují vystlat ramena Snapzoomu dodatečnou vrstvou nebo dvěma pomocí měkkého materiálu.
Jako optiku pak můžete použít jakýkoliv vlastní dalekohled, který má vnější diametr mezi 2,3-5,5 cm a maximální výšku okuláru 2,5 cm. V případě binokulárního dalekohledu je instalace poměrně jednoduchá, protože základní nastavení je právě na dvě čočky. V případě teleskopu s jednou čočkou si musíte trochu pohrát, protože telefon má tendenci sklouzávat dolů. V Hi Resolution Enterprises na to ale mysleli, a součástí přístroje je protizávaží, jímž můžete Snapzoom i na teleskopu vyrovnat do vodorovné polohy. Pokud vyhoví rozměrům, tak lze také Snapzoom přidělat například i na mikroskop a natáčet si videa či dělat fotografie vašich výzkumů.
Protože ani se Snapzoomem není fotografování s přidělaným dalekohledem jednoduché, doporučuje výrobce používat stativ a pokud možno spouštět kameru pomocí nějakého druhu dálkového ovládání, aby se nerozmazal obraz. Fotoaplikace se také při zapojení Snapzoomu automaticky přepne do landscape režimu nebo nějakého jeho ekvivalentu, aby byla šance na ostrou fotografii co největší. Záleží tedy i na možnostech vašeho telefonu, nakolik vám Snapzoom k něčemu bude. Ale uživatele bez smartphonu s vynikajícím fotografickým vybavením pravděpodobně Snapzoom ani zajímat nebude.
V současnosti je už Snapzoom nějakou dobu v prodeji. Letos se dostal do oběhu zrovna nový vylepšený model, jehož konstrukce počítá i s novými modely, jež vyšly v průběhu posledního roku. Koupit se dá například přes stránky výrobce za 74,95 dolaru, i když poštovné do České republiky v tomto případě vyjde poněkud draze. Součástí každého balení je dnes ale už i materiál na vycpání ramen navíc, závaží pro teleskopy a speciální obal na přenášení.