Klidný a zdravý spánek, po němž se probudíme přesně v ten správný okamžik, kdy jsme perfektně vyspaní, tak abychom stihli včas dorazit tam, kam zrovna potřebujeme, je něco, po čem prahne prakticky každý. Ve valné většině případů je to ovšem pouze utopie, po níž sice toužíme, ale které nejsme schopni dosáhnout, ať už za to může ruch na silnici pod oknem, tenké stěny v domě, telefon, jež zazvoní v nevhodný moment nebo jen to, že se vzbudíme příliš brzy nebo pozdě. Nový monitor spánku Sense od společnosti Hello by nám ale právě této utopie měl umožnit dosáhnout.
Sense se stal jedním z překvapení loňských Kickstarterových projektů, když z 100 000 dolarů, o něž si firma řekla, nečekaně vybrala přes 2 400 000. Zakladateli společnosti Hello, Jamesi Proudovi, je přitom teprve 23 let. Do USA, kde nyní žije, přišel teprve v roce 2011 ze svého rodného Londýna na základě stipendia od jednoho z prvních investorů Facebooku Petera Thiela. To mu umožnilo založit si v San Francisku vlastní firmu a Sense je jejím prvním výsledkem.
Spánkový monitor Sense vlastně dosahuje zlepšení kvality vašeho spánku hned několika na sobě nezávislými funkcemi. V první řadě umí hlídat vaše okolí během spánku, díky malému senzoru, který se připíná k polštáři a napájí se klasickou 3V knoflíkovou baterií, která se dává třeba do dětských hraček nebo kalkulaček. Tento senzor má necelé tři centimetry v průměru a umí zaznamenávat nezvyklé zvuky a jejich vzdálenost, teplotu v místnosti, ale třeba i přítomnost alergenů a světla ve vašem okolí při spánku, nebo vlhkost vzduchu. Všechna data odesílá do jádra systému, což je koule s plochým dnem o výšce 6,5 cm a průměru 7 cm. Nemusíte se přitom bát, že by Sense zaznamenávat nepřetržitě úplně všechno, co se v místnosti děje. Je nastaven na specifické zvukové sepínání po dobu spánku, zaznamenává jen určité specifické krajní hodnoty a ještě pouze po dobu sedmi dní. Data jsou také k dispozici pouze vám a jejich přenos mezi jednotlivými částmi systému je zakódován pomocí SSL. Sledovat vás proto nikdo přes senzor nemůže.
V současnosti se už systém Sense prodává v USA za 129 dolarů. Přestože je samozřejmě možné si ho odtamtud objednat, jeho energetický příkon je zatím upraven pouze pro tamní zásuvky, které jsou odlišné od evropských. Brzy by měl nicméně přijít i do Velké Británie a následně i do zbytku světa, protože mezi lidmi, kteří systém na Kickstarteru podpořili, byli příslušníci více než 90 světových národů. Pokud proto o něj máte zájem, stačí si chvíli počkat, a verze fungující i na našich zásuvkách na sebe určitě nenechá dlouho čekat.