Protože produkty Apple se v Číně velmi dlouhou dobu nesměly prodávat, Xiaomi (čti „Šaomi“) se postupně stalo náhražkou Applu pro Číňany. Udělalo si jméno výrobou zařízení, která se netajila tím, že se u Applu značně inspirují. Xiaomi bez servítek okopíroval například iPhone 3GS nebo iPad. Postupným kopírováním designu (a také softwaru – viz. nadstavba systému MUI) se společnost Xiaomi natolik rozrostla, že se z ní postupně stala značka světové úrovně. I nadále vyrábí zařízení nápadně podobná těm s logem jablka, ale vždy pracují s Androidem a jejich cena je proklatě nízko. Společně se dnes blíže podíváme na tablet Xiaomi MiPad, což je tablet inspirovaný úspěšným Apple iPadem.
Tablet Xiaomi MiPad
Design - 85%
Výkon a hardware - 92%
Softwarová výbava - 80%
Cenová dostupnost - 95%
88%
Výkonná a levná kopie iPadu
Tablet s nízkou cenovkou, výkonným procesorem Tegra K1 a IPS displejem s rozlišením 2048 x 1536 pixelů.
Kromě 7.9“ IPS „Retina“ displeje (2048 x 1536 px) s poměrem stran 4:3 je hlavním tahákem tabletu Xiaomi MiPad velmi výkonný procesor Nvidia Tegra K1, o kterém jsme již psali například v recenzi Nvidia Shield tabletu. MiPad je právě po Shieldu jeden z prvních tabletů, který tento čtyřjádrový procesor dostal. Frekvence čipu je 2.2 GHz a jeho grafická část má 192 jader. Čip má k dispozici 2 GB operační paměti. A aby toho nebylo málo, ve výbavě tabletu Xiaomi MiPad najdeme také 16 nebo 64 GB vnitřní paměti, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, 8 Mpx fotoaparát a 5 Mpx webkameru. Poněkud zklamáním je absence GPS modulu. Co naopak potěší je baterie s dostatečnou kapacitou 6700 mAh. Xiaomi MiPad běží na operačním systému Android 4.4 KitKat, který je „ozvláštněn“ nádstavbou MIUI od Xiaomi.
Design a Ergonomie tabletu Xiaomi MiPad
Pokud jste si doposud nevšimli jak Xiaomi kopíruje design Applu, bude stačit jediný pohled na exteriér tabletu Xiaomi miPad a myslím, že hned bude vše jasné. Podobnost Apple iPadu není čistě náhodná. A pokud vás nepřesvědčí design, tak vás přesvědčí software (ikonky se zakulacenými rohy v nadstavbě MUI – velmi podobné těm, které používá iOS – o tom však více později). Zkrátka a jednoduše, představte si, že vezmete iPhone 5C, roztáhnete ho na velikost iPadu a máte před sebou hotový Xiaomi miPad
Tablet je zhotoven ze stejného hladkého plastu jako již zmíněný smartphone od Applu. Musíme však říci, že i když se jedná o plast, je velice pevný a kvalitní. Zároveň jsme však pochopili, proč Apple tento materiál nepoužívá pro své iPady. Je velice hladký a zařízení velikosti tabletu vám může lehce vyklouznout z rukou.
Pro účely surfování na internetu, kdy máte tablet položený na stole nebo někde jinde, je tato konstrukce dostatečná. Při aktivnějším používání, jako je hraní her nebo jiných činností, kdy musíte tablet držet pevně v rukách, již hladký povrch není tolik ideální. Při přemítání nad těmito záležitostmi jsme si tak opět uvědomili, jak moc je Apple pokroková společnost. Jen iPady od Applu umí ignorovat dotyky prstů, když chcete tablet pouze držet a jednoduše se obrazovky dotýkat musíte. iPad sám pozná, že se nesnažíte tablet ovládat, ale jen jej držíte v rukou a prsty dosahují až za rámeček obrazovky. Nic z toho se Xiaomi do svého tabletu Xiaomi miPad bohužel implementovat nepodařilo (nikdo to však ani neočekával).
Kvalita zpracování je solidní a Xiaomi se podařilo umístit do rámečku tabletu všechny běžné nezbytnosti – microSD slot, microUSB port i jack konektor. Fyzická tlačítka pro zapínání a nastavení hlasitosti jsou na pravé hraně a jejich zpracování je také výborné. Jedinou výtkou k tlačítkům je, že by mohly být méně zaoblené, ale to je jen drobný detail.
Při používání jsme nezaznamenali žádné výraznější přehřívání, které by znepříjemňovalo práci s tabletem Xiaomi MiPad.
Displej tabletu Xiaomi MiPad
S 7.9“ displejem a vysokým rozlišením vypadá Xiaomi MiPad papírově jako absolutní pecka. Ve skutečnosti to až tak skvělé není. Displej je v pořádku, ale jeho hodnocení utrpělo velký šrám především kvůli nízkému jasu (320 cd/m2) a také nedostatkem detailů ve světlých odstínech. Naopak dobrý kontrast s průměrným poměrem 1026:1 celkové hodnocení displeje zvedá a kladně hodnotíme také věrné podání barev a opravdu temnou černou barvu. Barvy jsou dobře vyvážené a jejich teplota je takřka ideální. Použité rozlišení 2049×1536 pixelů je pro takto velký displej rozhodně obrovským plusem. S displejem se skvěle pracuje při prohlížení internetu, čtení knih, posílání e-mailů i hraní nejnovějších her.Abychom hodnocení displeje shrnuli, musíme uznat, že displej tabletu Xiaomi MiPad je, i přes některé zmíněné nedostatky, velmi povedený a jediným problémem tak zůstává (oproti konkurenci) slabší jas. S tím se však dá celkem dobře žít a dokud nepostavíte vedle sebe Xiaomi MiPad a iPad mini, ničeho si prakticky nevšimnete.
Uživatelské prostředí MIUI V5
Testovaný kousek disponoval nejnovější verzí operačního systému Android. Mluvíme o verzi KitKat 4.4.4. Zároveň se pyšnil poslední verzí uživatelského prostředí MIUI V5 (pátá verze, avšak kódově označená jako 4.8.8). Zajímavostí je, že v tabletu nenajdete předinstalovaný obvyklý balíček aplikací od Googlu. Najdete zde pouze aplikace YouTube a Play Store. Rychlá návštěva Play Storu pro stažení Chromu, Hangouts, Maps, Gmailu… zabere maximálně pár minut a je hotovo.
Pokud jste se již někdy setkali s uživatelským prostředím MIUI, musíte uznat, že toto UI je opravdu na míle vzdálené od nativního prostředí Androidu. Xiaomi šel s úpravami dokonce dále než Samsung u svého TouchWizu nebo LG u svého Optimus UI. Pokud si rádi do svých androidích smartphonů instalujete všemožné cizí ROM, určitě MIUI vyzkoušejte. Než se toto prostředí stalo domovským UI pro všechny zařízení Xiaomi, byl to volně stažitelný interface, který pracoval bez problémů na smartphonech všemožných značek.
Pokud bychom měli hledat prostředí, ke kterému můžeme MIUI přirovnat, mohli bychom zmínit Emotion UI od společnosti Huawei. Největší podobnost však stejně najdeme opět v iOS od Applu. MIUI V5 nemá žádné menu s aplikacemi. Všechny aplikace se tak zobrazují rovnou na hlavní ploše operačního systému.
Kopírovací schopnosti Xiaomi zdaleka nekončí u uživatelského prostředí. I obchod s aplikacemi MiMarket nese silné známky insipirace u App Storu. K dispozici je také služba MiCloud, která pracuje na stejném principu jako iCloud. Zdarma dostanete 5 GB prostoru. Xiaomi se neinspiruje jen u funkcí aplikací, ale velký příklad si bere i z designu a celkového vzhledu softwaru.
Co se týče uživatelské zkušenosti se systémem MUI, tak zde jsme bohužel zaznamenali občasná zaseknutí a neplynulost systému, z které nemůžeme vinit hardware, protože 2 GB operační paměti a nadupaný procesor jsou zcela jistě pro plynulost dostačující. Problémem bude nejspíš ve špatné optimalizaci systému.
I když aktuální verze prostředí MIUI již má několik verzí za sebou, stále se jedná o mladý interface, který občas ztrácí na plynulosti např. při přesouvání mezi domácími plochami nebo při otevírání notifikačního správce (tažením z horní části obrazovky). Není to nic vážného, ale určitě si toho dříve nebo později všimnete. Systém také často padá při otevírání menu s nastavením systému. Je však pravděpodobné, že s příštími aktualizacemi systému MUI se dočkáme v této oblasti výrazného zlepšení.
Multimédia
Internetové surfování je na tabletu Xiaomi miPad celkově velmi dobrou zkušeností. Můžete použít prohlížeč MIUI, Chrome nebo Firefox HD. Se všemi prohlížeči tablet spolupracuje dobře. U Chromu a Firefoxu HD chválíme i další funkce navíc. Při scrollování na obsahově náročnějších stránkách jsme zaznamenali pár momentů, kdy tablet nepracoval úplně plynule, ale ve většině případů nás potěšil.
Video přehrávač v prostředí MUI je poněkud matoucí, protože se vám otevře s úvodní nabídkou „online filmů“ – ta sice dává přístup ke spoustě online obsahu, ale pravděpodobně se ztratíte v moři čínských nápisů a stejně se vám mnoho z nabízeného obsahu ani nenačte. Stačí se však přepnout na záložku lokálních (offline) souborů a můžete snadno přehrávat váš vlastní obsah umístěný přímo v zařízení.
Aplikace video přehrávače je až na výše zmíněnou drobnost celkově na dobré úrovni a nabízí prakticky stejné funkce jako podobné aplikace jiných výrobců. Podporována je celá řada běžně používaných formátů a problém nebudete mít ani s přehráváním MKV souborů s Full HD obsahem (1080p).
Konečně se dostáváme i ke hrám. Procesor Tegra K1 je na hry jako stvořený. Pro získání maximálního výkonu z čipu Tegra K1 je nutno používat platformu TegraZone. Zatím však není mnoho herních titulů s optimalizací přímo pro Tegru K1, ale to se v budoucnu jistě změní. Musíme však uznat, že i u her, které nejsou optimalizovány vyloženě pro čip Tegra K1 jsme zaznamenali výrazně lepší výkon než při hraní na zařízeních s dnes již běžným čipem Tegra 4.
Tituly jako N.O.V.A. 3, Half Life 2 nebo Trine 2 běží naprosto bez problémů. Dead Trigger 2 běžel s krásnými detaily, celkový dojem se však neliší od tabletů s procesory Qualcomm 800 nebo 801.
Zatím jsme se věnovali pouze vizuální stránce, ale měli bychom zmínit také audio. Výstup do sluchátek má decentní rozsah hlasitosti a zkreslení je dobře drženo na uzdě i při vyšších hlasitostech. Ostatní aspekty, které jsme měřili (například odstup signál/šum), byly průměrné. Celkově vzato je kvalita zvuku na běžné úrovni a nezaznamenali jsme žádné vážné problémy.
Výdrž na baterii
S baterií o kapacitě 6700 mAh by mělo Xiaomi zvládnout mnoho hodin bez nabíjení i přesto, že disponuje energeticky náročným procesorem a displejem s velkým rozlišením. Je nutno říci, že pokud budeme srovnávat androidí tablety na trhu, Xiaomi MiPad má jednoznačně baterii s největší kapacitou. S tabletem jsme zvládli 8 hodin přehrávání FullHD videa (k tomu můžete získat dalších 30-40 minut, pokud vypnete Wi-Fi a snížíte jas). Při běžném použití jsme se dostali na 9 hodin (email, internet, hry, menu, aplikace). Při intenzivním hraní tablet bez nabití zvládne 4 až 4 a půl hodiny.
Tyto výsledky nejsou nijak daleko od výsledků iPadu Mini Retina, MiPad je však uplně jiná cenová kategorie. Pokud toto všechno zvážíme, výsledky MiPadu jsou akceptovatelné. Xiaomi samozřejmě mohl do tabletu integrovat i větší baterii, ale to už by byl MiPad zase o mnoho těžší. Na plné nabití baterie si počkáte 3 a půl hodiny.
Fotoaparát
Hodně přemýšlíme, kde Xiaomi nakupuje použité 5 Mpx a 8 Mpx senzory pro své fotoaparáty. V dobrých světelných podmínkách hlavní fotoaparát produkuje kvalitní fotografie, za šera je to však naprostá katastrofa. Kvalita snímků jde strmě dolů i při malém zhoršení světelných podmínek. Fotky jsou zrnité a barvy mají načervenalý odstín a objevuje se také posterizace. Focení ale asi není to co byste se svým tabletem chtěli běžně dělat – anebo se pletu?
Úplně stejný problém má i webkamera, která taktéž produkuje kvalitní fotky za dobrého světla, ale při zhoršení podmínek je prakticky nepoužitelná. Fotografický software je průměrný. Prostředí fotoaparátu je poměrně jednoduché, což je fajn. Chybí zde však volba rozlišení fotografie, další možnosti nastavení a pár ostatních věcí. Doufejme, že Xiaomi svůj fotografický software do budoucna vylepší.
Závěr
Na papíře vypadá MiPad opravdu skvěle. Má výborné parametry a ještě lepší cenu. Při reálném použítí se však jedná o kompaktní androidí tablet, který se spíše opičí po Applu. Má určité kvality jako relativně dobrý displej s parádním rozlišením, velice výkonný procesor a nadupanou grafiku Tegra K1. Uživatelskému prostředí MUI však k dokonalosti stále mnoho chybí. Musíme ale uznat, že za peníze, které MiPad stojí, vám udělá velice dobrou službu. Je to zkrátka o poměru cena / výkon – ten je v případě tabletu Xiaomi miPad celkem dobře vyvážený a jistě si tak najde své fanoušky i spokojené majitele. Obzvláště, pokud je váš rozpočet omezený a jednoduše si nemůžete dovolit nic lepšího.
Graf ceny produktu Xiaomi MiPAD 16 GB poskytuje server Heureka.cz
Tablet s nízkou cenovkou, výkonným procesorem Tegra K1 a IPS displejem s rozlišením 2048 x 1536 pixelů.Tablet Xiaomi MiPad
Design - 85%
Výkon a hardware - 92%
Softwarová výbava - 80%
Cenová dostupnost - 95%
88%
Výkonná a levná kopie iPadu
Zdroj: Digitalversus