Vidím to, jako by se to stalo včera. Když polští vývojáři z 11bit Studios přibližně před rokem (a kousek) oznámili, že pracují na válečné strategii This War of Mine, zvedla se ohromná vlna zájmu. Na rozdíl od ostatních válečných strategií 11bit Studios (studio proslavila série tower-offense her Anomaly) a vlastně i celé válečné produkce ostatních herních studií, This War of Mine byla totiž docela jiná – přicházela s velmi atraktivním tématem, kterým je samozřejmě válka, ovšem viděná z pohledu civilisty nedobrovolně pobývajícího uvnitř válečné zóny.
Jakkoliv nás filmová a videoherní produkce zásobuje válečnými hrami a filmy jako na běžícím páse, pohled na problematiku tzv. „z druhé strany“ zde často chybí. Více u her, než u filmů, ale celkově vzato je to stav nedostatečný. This War of Mine tak má vysoce vzdělávací potenciál, neboť vám všechny tyto hrůzy bez skrupulí vyobrazí. A ještě k tomu vás bude skvěle bavit. Ostatně ne nadarmo je tato hra ověnčená všemi možnými cenami.
This War of Mine je jedinečný mix strategie a survival hry
Autoři z 11bit Studios v čele s Pawelem Miechowskim se při vývoji This War of Mine nechali inspirovat příběhy lidí, kteří svého času nedobrovolně zůstali uvězněni v troskách válečného Sarajeva. Aby poměry v tehdejší válečné zóně převyprávěli co nejvěrněji, povolali do boje nejen principy real-time strategií, ale také survival her se silným zakotvením v craftování, tj. vyrábění pokročilejších předmětů. Tento základ potom extrahovali a ponořili do naprosto krásného 2D prostředí. O tom se ale rozepíši až později.
Přežití je, jen tak mimochodem, váš hlavní a také jediný úkol. Přitom vás tlačí permanentní smrt, která se prakticky vždycky potuluje velmi blízko, nebo je přímo na dosah ruky. Jak už jsem napsala, postavy totiž mají nejrůznější potřeby, přičemž jejich zásoby se neustále tenčí a do toho se promítají i další vlivy. Pokud se skupině dlouhodobě nedaří nebo vás například vyrabují ostatní přeživší, jednotlivci nebo klidně i všichni vaši svěřenci mohou propadat depresi. Pakliže se při shánění surovin nešťastně zraní, budou potřebovat ošetření a pár dní v posteli, čímž se vám může sesypat fungování celé skupiny.
Každá ruka je tu vyvažována zlatem, ale má i své nevýhody – ke každé ruce se totiž váže i krk, který je třeba živit, nehledě na to, že každý člověk v budoucnosti má i další individuální potřeby, například ji musíte někam uložit, usadit, nebo ji vyléčit ze žaludeční nevolnosti.
Ve dne se staráte o skupinu, v noci vyrážíte na průzkum okolí
This War of Mine je rozdělená na dvě části. Během dne se skupina ukrývá ve svém baráku uvnitř válečné zóny. Jednotlivým postavám zde můžete nařídit spánek, jídlo, nebo například práci, v jejímž rámci mohou tyto osoby postavit pokročilé předměty, jako například zbraně, nebo vybavení domácnosti. Během dnes si tak skupina líže rány, doplňuje energii, vylepšuje své psychické rozpoložení a vybavení a celkově vzato se připravuje na cyklus, který se odehrává v noci.
Jakmile se den přehoupne v noc, hratelnost se výrazně změní. Jeden z přeživších se totiž může (a zpočátku hry také musí) vydat do okolí, aby tam našel potřebné suroviny (jídlo, náboje, stavební materiál, součástky, léky atd.). Ostatní se pak starají o obranu skupiny, nebo se snaží načerpat síly do dalších dní v posteli.
Rozdělení úkolů záleží na vás a na vaší strategii. Jisté je jenom to, že pokud se rozhodnete někoho poslat pro zásoby, na jeho noční misi ho budete doprovázet. Ještě předtím ale dojde k vybavení zásobovače všemi potřebnými věcmi (páčidlo, pistole, rýč atd.) a nakonec i k výběru lokace. Každá destinace vám, stejně jako ve skutečnosti, nabídne různé zásoby, ale případně i rozličný druh a rozsah nebezpečí.
Tak například dům na konci lesa je zcela opuštěný, jenže v něm najdete pouze velké zásoby součástek a stavebního materiálu. To v samoobsluze na konci ulice najdete všechno a navíc ve větším než malém množství, ale má to háček – nejste jediní, kdo o tyto zásoby stojí. A to ani nemluvím o zbořené vile na konci ulice, kterou v současnosti obývá velmi nebezpečná skupinka cizích přeživších.
Nabídka míst, která můžete navštívit, se neustále mění, respektive do ní přibývají nové cíle, případně z ní cíle zase pomalu ubývají, neboť z některých budov jste už všechno odtahali. Díky tomu člověk nad každou novou noční misí neustále přemýšlí a poměřuje riziko a odměny, což se mi opravdu líbí.
Noční výlety bývají plodné, ale velmi nebezpečné
Jakmile naplánujete noční misi, nezbývá než se vrhnout do jejího splnění. Po krátkém načítání se dostanete k příslušné budově, kterou stejně jako svojí mateřskou budovu vidíte z pohledu z boku. A stejné je i ovládání postavy s tím rozdílem, ze namísto ikon jako je „posadit se na židli“, „použít postel“ nebo „vyrobit nástroj“ máte v domě rozeseté ikonky pro prozkoumávání.
Během prozkoumávání máte k dispozici dva módy – plíživou chůzi a bojování. V módu plíživé chůze koukáte skrze klíčové dírky, otevíráte dveře (ať už svépomocí či za pomoci páčidel, paklíčů atd.), prohledáváte skříně a další vybavení budov a nakonec se přehrabujete v sutinách (opět za pomoci různého vybavení).
Když při průzkumu narazíte na další přeživší, máte v podstatě čtyři možnosti. V první řadě se můžete pokusit o to je obejít, k čemuž máte mód bojování, jež vám kromě útoku aktivuje i možnost schovávat se za nábytkem atd. V druhé řadě můžete risknout, že vám neublíží, ale v tomto případě je nutné udržovat dekorum a nesahat na cizí majetek. Dále můžete co nejrychleji utéct, což je efektivní především v případě, že už máte plný batoh zásob, a že po vás protivníci nestřílejí.
Poslední možností je, že na svého protivníka okamžitě vystartujete se zbraní v ruce, což je z krátkodobého hlediska často to nejlepší řešení, neboť tak využijete momentu překvapení. Bohužel z dlouhodobého hlediska vám tento postup může rozežrat celou náladu ve skupině, protože osoby nejsou z kamene a pokud někoho zabijí, dost je to ničí.
V ideálním případě se tedy napakujete surovinami, pro něž prvoplánově vyráželi, nikoho přitom nezabijete a sami zůstanete živí. Samozřejmě i smrt člena skupiny je pro ostatní přeživší naprosto zničující.
Teplo domova dokáže zlomené lidi postavit zpět na nohy
Jakmile skončí vaše noční mise, objeví se vám sumarizace toho, co se přes noc událo. V jejím rámci se dozvíte, zdali jste byli napadeni ostatními přeživšími, jaké zásoby jste domů donesli atd. A vše jede nanovo – noční stráže a hledače surovin necháte vyspat, ostatní nakrmíte a pošlete pracovat, například na tom, aby postavili nové vybavení, na něž přinesl suroviny váš průzkumník.
Osoby mohou dále vařit, nebo si jen tak sednou a lelkovat, nebo poslouchat rádio, díky čemuž se jim může zvednout nálada. Zkrátka takový zcela běžný den ve hře The Sims, jenom s tím rozdílem, že zde máte často nedostatek třeba i jen zcela základních surovin, a že zde také kvůli tomu nezřídka umírají lidé. Tito lidé se vám přitom zarývají hluboko pod kůži. A nejenom oni, nýbrž i ostatní přeživší, které třeba ani nepotkáte, jenom si o nich přečtete například z fotografie, kterou jste našli na poličce v jejich (bývalém) domě. A co teprve, když se vám stane, že na někoho bez varování zaútočíte a jakmile padne k zemi mrtvý, přečtete si, že tu čekal na své prarodiče. Tento přístup všechny zúčastněné osoby ve hře polidšťuje a člověka přiměje k tomu se zamyslet – nad hrůzami války a jejím smyslem, i nad samotným lidským životem.
Obecně se dá říci, že svět This War of Mine je silně ponurý, ale zároveň není pouze černobílý. Permanentní smrt, společně se všemi obtížně překonatelnými problémy vás navíc vede k tomu, abyste si své postavy zamilovali a rychle se s nimi ztotožnili. Díky tomu vám This War of Mine vleze hluboko pod kůži a bude si tam lebedit, dokud ten zážitek nevyženete z hlavy ven dalším rozehráním. Jen tak mimochodem – ta jsou ozvláštněná tím, že můžete hrát za trošku jiné osoby, což do hry vnáší spoustu variability.
Z mé recenze je jasné, že This War of Mine je zcela jedinečná. Svůj úspěch si zaslouží bez jakýchkoliv výhrad. Nad koupí této hry rozhodně neváhejte. Pokud by se vám to však přeci jen stalo, vezměte v potaz, že autoři hry přispívají na oběti války finančními prostředky a kromě osvěty v podobě této hry se věnují i charitativní činnosti. Pomozte jim taky!
This War of Mine
Hratelnost - 99%
Grafika - 99%
Hudba a zvuk - 96%
Originalita - 99%
98%
Perfektní!
Výborná real-timeová strategie, která vás nechá zakusit, jaké to je, dostat se v kůži civilisty do válečné zóny. Můžete si být jisti, že na tenhle zážitek nikdy nezapomenete.